Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

pátek 22. listopadu 2024

Klenotnice a varhany vyšehradské baziliky

K Vyšehradu tady byl článek zaměřený na interiér baziliky sv. Petra a Pavla. Zaměřila jsem se na výmalbu a sochařskou výzdobu jednotlivých kaplí. Těch je tam, mimochodem, deset. Dnes ještě něco, co se do článku nevešlo. Textu je málo, budou tu hlavně obrázky. 😃

________________

Vyšehradské varhany 
 
Varhany nesmíme vynechat a ty vyšehradské jsou tam už 120 let.  
V závěrečné fázi přestavby byl interiér vyšehradské baziliky doplněn velkými varhanami na hlavním kůru nad vstupem. Jsou přímo pod těmi vysokými věžemi. Varhany v roce 1903 dokončila firma bratří Paštiků a zabírají celou šířku kůru.
 
   
 Rodinnou firmu na výrobu varhan vlastnili bratři Josef, Augustin a Bohumil Paštikové.
Všimněte si tvaru vyšehradských varhan. Kolem okna v průčelí baziliky jsou varhany tvarovány do tvaru dvou „věží“, podobným věžím baziliky. Tyto dvě symetrické skříně jsou řezbářsky zdobeny v neogotickém slohu, aby jejich výzdoba doplňovala celkové pojetí přestavby chrámu. Ve vyšehradských varhanách je asi 2 500 píšťal, které jsou uspořádány do 49 rejstříků (zvukových barev), je tady 49 řad píšťal a ovládány jsou třemi manuály a pedálem. Pustíte-li si poslech, tak ve druhé části uslyšíte, jak varhany zní.
  
Hlavním tématem je vyšehradská klenotnice, kterou jsem viděla asi popáté - pošesté, při návštěvách Vyšehradu, já to nepočítám. Nevadí mi vidět památky opakovaně, navštívila jsem třikrát např. katedrálu Notre-Dame v Paříži a taky mě to nenudilo, ba naopak a dnes jsem ráda, že jsem měla možnost užít si tu nádheru před požárem.
Co klenotnice baziliky sv. Petra a Pavla na Vyšehradě nabízí?
 
 

    

 
 


 
 
 
 
Líbila se vám vyšehradská klenotnice? To byla návštěva vyšehradské baziliky, kterou považuji za klenot Vyšehradu. 
Ještě si uděláme procházku po Vyšehradě.

6 komentářů:

  1. Tedy Hani, to je nádhera!!! Návštěva klenotnice musela být opravdu moc zajímavá. Varhany jsou opravdu nádherné. Díky za zajímavý příspěvek.

    OdpovědětVymazat
  2. Hanko, opět velmi zajímavý příspěvek. Varhany nádherně zní a což pak být tam na živo, to musí být nádhera. Dmula jsem se pýchou před lety na vánočním koncertu ZŠ, uskutečnil se v evangelickém kostele a náš vnuk tam hrál na varhany. Přeji pohodové dny ♥

    OdpovědětVymazat
  3. Hani, děkuji za připomenutí milovaného místa!
    Přeji příjemný den. Helena

    OdpovědětVymazat
  4. Klenotnice je nádherná.
    Škoda,že varhany neuvidí Maruška,ona je sbírá a tyhle jsou hodně zajímavé.Třeba sem ještě přijde.
    Hani,hezký den

    OdpovědětVymazat
  5. Chválím i nahrávku s ukázkou varhanní hudby. To se dobře poslouchá při prohlížení a pročítání článku. V této klenotnici jsem byla, ale jen jednou, zas tak často se do prahy nedostaneme a když tak zase míříme do jiného koutu.

    OdpovědětVymazat
  6. Hani nádherné místo, fotografie a vůbec celý příspěvek ! Pozdravuju, Lenka

    OdpovědětVymazat

Toulky českou minulostí

Toulky českou minulostí: 202. schůzka: Praha, defenestrace pořadové číslo 1.

 „30. dne měsíce července Léta Páně 1419 purkmistr a někteří konšelé Nového Města s podrychtářem, nepřátelé přijímání z kalicha, od obecnéh...