V září jsme byli na dovolené v Čechách, ale kvůli dešťům a záplavám u nás na severovýchodě jsme museli změnit program. Všechno bylo jinak a návrat domů byl vyloučen, štěstím bylo, že jsme mohli zůstat u příbuzných. Mají samostatný pokoj pro hosty. 👍 ... Náhradní program byl příležitostí k návštěvě Prahy. Našlo se pár pěkných dnů a partner si vybral "bájný" Vyšehrad. Jen toho Šemíka jsme nezahlédli. 🙆 Bylo to sídlo panovníka už před tisícem let. Návštěvu vyšehradského hřbitova jsem představila ZDE.
Vyzkoušeli jsme si, jak se jezdí do Prahy ze středočeského města. Spoje jezdí často, jsou rychlé, v Praze jste za necelou hodinu, ne jako my ze vzdáleného Moravskoslezského kraje. Od nás jednodenní výlet do Prahy je složitější, vstáváte před třetí ráno, dopravíte se na nádraží a rychlíkem jedete 3 hodiny (jo, pokud jsou volná místa ve vlaku...), pak vystoupíte na hlavním nádraží jak "mátoha", protože to nevyspání a únava z cesty se projeví. A to je, prosím, jedna cesta. Vyzkoušeli jsme si, že jet ze středních Čech do "matičky stověžaté" je "moucha" a pro mne poučné v tom, že už na tyto cesty pohlížím jinak.
Na Vyšehrad jezdívám metrem C a vystoupím na stanici Vyšehrad, to mi připadá nejjednodušší. Od metra pak kolem Kongresového
centra a dále až k Táborské bráně, kterou vstoupíte do
pevnosti Vyšehrad. Pak už jsou vidět věže Baziliky sv. Petra a Pavla. Jistě je tras více. Budovu nepopisuji, to by bylo na další článek. V krátkém videu o Vyšehradě uslyšíte základní informace:
- Adeste, fideles
- Aleluja! Živ buď nad smrtí slavný vítěz
- Blíž k Tobě Bože můj
- Čechy krásné, Čechy mé
- Ach synku, synku
- Teče voda teče
- Ó řebříčku zahradnický
- Dobrú noc má milá, dobrú noc
- Svatební pochod, a tak dále... 44 skladeb.
Zvonkohra zní z Vyšehradu každou hodinu od 9:00 do 21:00. Aby se nekryla s odbíjením času, zapíná se vždy chvíli před celou hodinou tak, aby jejich konec byl právě v celou. Celkově je v bazilice sv. Petra a Pavla 21 zvonů, 14 menších patří zvonkohře a jsou spolu se 4 většími zvony umístěny v levé věži. Dva historické zvony – zvon Petra a Pavla z roku 1584 a zvon z roku 1621 – jsou v pravé věži. Poslední je umístěn ve věžičce nad oltářem.
- Na průčelí chrámu je pamětní deska, připomínající pokřtění 14 českých knížat v Řezně r. 845.
- V chrámu je uložena údajná lopatka sv. Valentýna, kterou měl přivézt do Prahy sám Karel IV. Lopatka je vystavována vždy na svátek sv. Valentýna.
- Na oltáři ve 3. kapli vpravo je nejvzácnější deskový obraz Panny Marie Dešťové (14. stol.). Pověst říká, že jej maloval sám sv. Lukáš a že k obrazu v době sucha chodila procesí prosit o vláhu.
Vstupné do vyšehradské baziliky a klenotnice:
Baziliku sv. Petra a Pavla na Vyšehradě nepřehlédnete téměř odnikud. Kapitulu i kostel založil panovník Vratislav. Byl spojencem římského císaře Jindřicha IV., kterému pomohl při několika vojenských tažení. A tak získal po tažení do Itálie za svou věrnost královský titul. Stal se tak prvním českým králem.
Vratislav sídlil od roku 1070 na Vyšehradě, kam přesunul své sídlo. Důvodem byly spory s jeho bratrem Jaromírem – pražským biskupem. Aby oslabil Jaromírovu moc, založil místní kapitulu, pro kterou si dokonce vymohl, aby spadala rovnou pod papeže a nikoliv nejdříve pod pražské biskupství (posléze arcibiskupství) jako všechny ostatní kostely v okolí. Papež Alexandr II. souhlasil se založením kapituly na Vyšehradě, souhlas s vyjmutím „poslušnosti“ nejprve pražskému biskupství udělil až v roce 1144 papež Lucius II.
A proč se dnes tomuto kostelu říká bazilika? Od středověku termín bazilika označuje čestný titul, který se uděluje na základě přímého papežova svolení, jde tak o prestižní označení některých kostelů. Bazilika minor je navíc čestným titulem kostela, který je pod přímou patronací papeže. Zpravidla se jedná o věhlasná poutní místa, národní svatyně, historické kostely nebo kostely klášterní.
Poslední současná
podoba této baziliky je novogotická dle návrhů architekta Josefa Mockera
(autora dostavby sv. Víta na Pražském hradě nebo přestavby Karlštejna).
Přestavba byla provedena v letech 1885 – 1903.
Pořídila jsem dost fotografií, ale byl slunečný den, kdy slunce svítilo do oken. Také osvětlení baziliky - četné lampy, je na kvalitě fotografií znát. 📷
Je to podrobně zdokumentováno, nechtěla jsem to dělit. Pro dnešek pomyslně zavřeme dveře, ale do vyšehradské baziliky se ještě vrátíme. Představím klenotnici a varhany. 😉
Hani to zajímavý článek i když obsáhlý, ale pozorný čtenář se dozví, co je třeba. Fotografie se Ti povedly. Díky a přeji hezké dny.
OdpovědětVymazatPřišla jsem si článek ještě znovu pročíst a koukám, že se můj komentář objevil dvakrát, tak prosím, ten první smaž. Děkuji. Přeji Ti krásný sobotní večer a pohodovou neděli.
VymazatJaruš, příspěvek je obsáhlý, ale ta bazilika si to zaslouží a dát pět fotek se mi zdá trochu málo. Kdo má zájem, ten si prohlédne.
VymazatDěkuji za pochvalu a zájem a příjemné dny, za mne bez sněhu, přeji i Tobě. 👍
Hanko, stou dlouhou cestou do Prahy souhlasím. Představa děsivá,leč památky lákavé. Pěkně zpracovaná reportáž , jak slovy, tak fotograficky.
OdpovědětVymazatMarti, já to vždy napíšu - otevřeně, protože ten, kdo má do Prahy ani ne hodinu cesty, netuší, jaká je to štrapáce. My do Prahy jezdíme jen vlakem.
VymazatDěkuji za pochvalu příspěvku, ono to zabere více času. Přeji klidné a příjemné dny. 👍
Hani, ano Vyšehrad je krásný, jako snad všechny památky v Praze. My to máme díky dálnici od Německa,kterou máme kousek od nás dole jen hodinu jízdy autem , vlakem to také není o moc delší, s ním jste hned v centru. Přeji krásné podzimní dny.
OdpovědětVymazatJsem ráda, Zdeni, že Tě Vyšehrad u mne zaujal. ☺Vy jste na opačné straně republiky, takže hodina cesty - to nic není a jste v Praze. My to máme o dost složitější.
VymazatKrásné podzimní dny přeji i u vás. 😀
Hani, na Vyšehrad občas vyrazím na procházku, pro mě to složité není, ale toho Šemíka jsem také ještě neviděla 😂 Krásně jsi to zpracovala, je vidět, že dějiny nejsou tvůj koníček, ale pořádný kůň. Měj se hezky, pá 😉😀
OdpovědětVymazatEvi, Ty jako Pražačka jsi stále v centru dění a tohle srovnávat nemůžeme. Když nevidíš Šemíka, určitě zahlédneš Žižku na koni na Vítkově a to se taky počítá.
VymazatDěkuji za pochvalu zpracování a kdyby jen koníček 😉. Takže dneska tady píšeme o koních, ale hlavně, že se Ti to líbí. Přijď se podívat i na klenotnici, brzy tu bude. Také se měj co nejlépe. 👍
My to máme do Prahy kousek,jedeme většinou autem.Vnoučata tam studují a jezdí autobusem a dále metrem.
OdpovědětVymazatJá mám od určité doby problém s metrem,tak to pořád oddaluji a to jsem s ním jela dříve nesčetněkrát.
Vyšehrad mám v plánu a uskutečníme to až na jaře.Jako průvodkyně nám bude nejmladší vnučka byla na Vyšehradě se školou asi před měsícem.Když vidím ještě i tvé fotky moc se těším.
Hani,hezký večer
Jituš, využijte toho, pokud tam vnoučata studují. Dříve jste cestovali s nimi, mají vám co "vracet". Metrem vůbec jezdit nemusíte, dá se po Praze výhodně jezdit tramvají. 👍 Tak to zbytečně neodkládej a jeď, dokud můžete.
VymazatMy do Prahy autem nejezdíme, stejně na mnohá místa se nedostaneš a kde zaparkovat. My jezdíme rychlíkem a spojení je dobré, jen od nás to jede 3 hodiny.
Měj se hezky, Jituš. ☺
Hanko, tak na Vyšehradě jsem byla mockrát a i fotky na blogu mám, ale tu zvonkohru jsem dosud neviděla. U tebe se často dozvím věci, které mi doplní už poznané a jsem za to moc ráda.Šemíka jsem navštívila kdysi u jeho hrobu v Neumětelích. Máte to tam u vás v pohodě, Praha daleko, pánbů vysoko...
OdpovědětVymazatJiřina z N.
Jiřinko, nepochybuji o tom, že jsi byla na Vyšehradě mockrát, vždyť já z té dálky taky a přivedla jsem tam i dost lidí. Jinak by tam nešli. To, že se tady na blogu dozvíš věci neznámé, mě těší a vlastně je to mým cílem, nechci dávat jen fotky a nic k tomu. Hrob Šemíka znám jen z fotografií, ale třeba se tam jednou vypravíme.
VymazatS tím pořekladlem částečně souhlasím, do Prahy občas ano, ale častými návštěvami to zevšední a bydlet tam bych nechtěla. Takto je mi to vzácnější. 😉 😀
Hani, dokonale zpracované! Už jsem tam dlouho nebyli, ale kdykoli a moc rádi. V covidovém roce jsem tam byla o adventu a bylo to nesmírně příjemné a povznášející.
OdpovědětVymazatPřeji hezkou neděli, Helena
Helenko, Tvé pochvaly si vážím. 😉 Takové zpracování zabere dost času, co si budeme povídat. Pro mne je vždy návštěva Vyšehradu vzácná, a překvapivě je tam dost "věcí", které ještě chci připomenout nebo pro někoho objevit.
VymazatMěj úspěšný týden. 👍
Tento příspěvek jsem si přečetla s opravdovým zájmem a moc se mi líbil - díky za hezkou reportáž!!! Při poslední návštěvě Prahy jsem si právě Vyšehrad oblíbila nejvíce, i když to bylo asi proto, že tam skoro nikdo nebyl (na rozdíl od jiných pražských památek). Přeji hezký den.
OdpovědětVymazatTak to mě těší, že právě tohle, co mě stálo dosti času, Tě tak zaujalo. 👍 Podle sebe vím, že když navštívím Vyšehrad, je tam toho tolik, že už nezbývá čas na prohlídku města. Myslím během jednoho dne. Jinak mi lidé nevadí, protože většinou tam, kam zajdu já, jich tolik není. Nepočítám Pražský hrad, který jsme také navštívili. Bez lidí by to bylo pusté. 😉
VymazatHezký den přeji i Tobě.