Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

středa 1. července 2026

Školní světnice

Ukončený školní rok připomenu školní třídou před 120 lety. Třídu z 19. století můžeme vidět např. na zámku Lešná u Valašského Meziříčí, který jsem dvakrát navštívila:

Až někdy v muzejní expozici uvidíte staré školní lavice, všimněte si té "kostry". Základem nových lavic z r. 1908 je kostra z litiny, proto začneme v Komárově v okr. Beroun. V bývalém komárovském zámku sídlí Železářské a slévárenské muzeum, stálá expozice představuje uměleckou litinu. 
Litina je slitina železa s vysokým obsahem uhlíku, která je známá pro svou pevnost a schopnost zachovat detaily i při složitých formách. Roztavená litina se odlévá do forem, které byly často vytvořeny z hlíny, vosku nebo jiných materiálů. Litinové výrobky se tam vyráběly od konce 16. století v souvislosti se vznikem vysokých pecí. Správce uměleckých dílen p. Josef Hercík psal v r. 1908 o amerických lavicích a z jeho textu jsem čerpala. Foto muzea z Wikipedie:

Přeneseme se do roku 1908 do doby Rakouska-Uherska, kdy školy byly vybavovány "Regulačním školním nábytkem dle amerického systému". Tehdy se nepoužíval název třída, ale "školní světnice". Železárny v Komárově vyráběly do školních světnic nábytek a byla to novinka! 👍

"Nejdůležitější pro vývoj lidského těla je právě doba, kdy dítě navštěvuje školu. Pro všecky dítky bez rozdílu znamená návštěva školy mnohaleté sezení v lavici. Aby vývoj těla dítěte netrpěl nepohodlným sezením, je velice nutné, aby byly školní lavice a stoly svými rozměry přiměřeny rozměrům dětského těla. Na dítky, které vychodily školu, čeká v dalším životě těžký existenční boj, a proto jest svatou povinností školy, aby se po čas návštěvy školní pečlivě a svědomitě starala nejen o jejich duševní, ale i tělesný vývoj. Jako má býti školní světnice hygienická, tj. světlá, vzdušná, opatřená dobrou ventilací a řádnými výhřevnými tělesy, má býti také opratřena nábytkem v každém směru účelným."

Na začátku 20. století chtěli obnovit školní nábytek, ten starý již nevyhovoval moderním požadavkům pedagogickým a hygienickým. Má-li býti školní lavice pohodlná, musí svými rozměry vyhovovat proporcím těla dítěte, zkrátka musí "tělu padnouti". Rozměry stolu jsou dány poměrnou vzdáleností psací desky od očí dítěte, vzdáleností od okraje lavice a přiměřenou šířkou i délkou psací desky stolu. Prostor mezi lavicí a stolem má poskytovat úplnou volnost pohybům těla, žák má bez vyrušování souseda opouštěti místo, nebo vraceti se na ně, a učitel má mít volný přístup ke každému žákovi. Stůl i lavice má pevně stát na podlaze a nemá trpěti otřesy druhé lavice, což se děje, když se lavice navzájem dotýkají. Taktéž je důležité, aby lavice a stůl nezabíraly příliš mnoho místa ve školní světnici, aby bylo snadné čistit podlahu pod nimi, aby byly trvanlivé a umožnily jednoduché opravy.

Sedadlo a deska stolu musí být ze dřeva, neboť tyto části přijdou do bezprostředního styku s tělem dítěte a neodnímají mu teplo. Dřevěné části lavice musí být pečlivě zpracovány, aby se dítě neporanilo třískami. Těmto podmínkám vyhovuje školní lavice amerického systému, která je ve Spojených státech téměř ve všech školách zavedena. V březnu a dubnu 1907 se v tehdy nové školní budově na Smetance na Král. Vinohradech konala veřejnosti přístupná výstava školního nábytku a pomůcek.

Škola Na Smetance v Praze 2 dříve a nyní, na fotografii z encyklopedie.Praha2.cz

Školní světnice tam byla vybavena praktickým školním nábytkem (obr. č. 1), který vystavovaly komárovské železárny jako novinku. 

  
Nábytek zhotovený z větší části ze železné litiny se těšil pozornosti odborných kruhů i široké veřejnosti. 
Školní lavice této konstrukce vyráběl závod ve třech velikostech podle normálního vzrůstu dítek mezi pátým a patnáctým rokem. Rozdíl vzrůstu hochů a děvčat v této věkové skupině nemá větší význam pro délku A a šířku B sedadla nebo rozměry E a F stolu (obr. 2). 
 
  
"Výška sedadla i stolu se dá upravit podle potřeby tak, že francouzským klíčem uvolníme šrouby, sedadlo a stůl posuneme do žádané polohy a matice šroubů opět utáhneme. Aby byly nohy stolu po obou stranách stejně vysoké, jsou opatřeny stupnicí, s níž souhlasí i stupnice na noze sedadla. Výšku sedadla i stolu lze seřídit pro každé dítko individuálně. K tomu je třeba změřit výšku nohy dítěte od chodidla do podkolení, načež se pomocí zvláštního měřítka ihned zjistí příslušná výška sedadla i stolu."

Kromě lavice vyrábí závod také šicí stolek a židli pro dívčí pracovnu (obr. 5), které lze rovněž přizpůsobit vzrůstu dítěte:

 

Na závěr srovnání historického nábytku se současností: fotografie z opavské školy, jak byla vybavena nábytkem po ničivých povodních v září 2024: 
 

Veduta komárovských železáren z roku 1906, zdroj Wikipedie

26 komentářů:

  1. Ojej, dobrze, że już nie jestem w szkole, bo byłabym jeszcze przestraszona... czasy się zmieniają, no i ja jestem szczęśliwą emerytką już prawie od dwóch lat:))
    40 lat pracy w Policji to było więcej niż wystarczająco:))
    Przytulasy przy 38 stopniach... a w mieszkaniu 24... Andreja!

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Modrina neba překlad:
      Jé, to je dobře, že už nejsem ve škole, protože bych se bála ještě víc... časy se mění a já jsem už skoro dva roky spokojená důchodkyně:))
      40 let práce u Policie bylo víc než dost:))
      Objetí ve 38 stupních... a v bytě je 24... Andrejo!

      Vymazat
    2. Milá Andrejo, hlavně, že jsi spokojená a dožila ses ve zdraví důchodu! Opravdu, 40 let práce u Policie je na velký 👍.
      Tento příspěvek je náhledem do minulosti, ale jak čtu komentáře, mnohým to připomnělo alespoň část jejich základní docházky. Já na ta školní léta vzpomínám ráda. ☺
      Měj se moc pěkně!

      Vymazat
  2. Como sempre, um brilhante artigo histórico que nos leva numa viagem às salas de aula do passado. As minhas mesas da escola primária, eram muito parecidas com as que estão na 1ª foto.
    Interessante a comparação do mobiliário escolar do passado com o atual.
    Abraços e boa semana

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Maria Rodrigues překlad:
      Jako vždy skvělý historický článek, který nás zavede na cestu do učeben minulosti. Moje lavice na základní škole byly velmi podobné těm na první fotce.
      Srovnání minulého a současného školního nábytku je zajímavé.
      Objímám vás a přeji hezký týden.

      Vymazat
    2. Milá Maria, děkuji za pochvalu mého článku a snad ty vzpomínky na vaši základní školu jsou kladné. Já na svá školní léta vzpomínám ráda, samozřejmě, že byly i zádrhele, ale bez toho by nebyl život. ☺
      Objetí opětuji a také přeji pohodový červenec. 👍

      Vymazat
  3. Skvělé téma. Je fajn rakto nakouknout do minulosti a moci srovnávat. A seznámení s výrobním závodem je také super. Hezký den

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji za pochvalu, Maruško. Jsem ráda, že Tě toto téma zaujalo a železárny Komárov je taky dobré připomenout.
      Přeji Ti skvělý vstup do červencových dní! 👍

      Vymazat
  4. Takové staré učebny jsou k vidění ve většiny skanzenech.Je zajímavé si o nich přečíst i zajímavosti
    Hani,hezký den

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. A to je dobře, Jituš, že ty staré lavice nezlikvidovali, ale dali možnost lidem uvidět je ve skanzenech a v muzeích! Vždyť od Marie Terezie tu je školní docházka a máme i takového velikána, jako je J. A. Komenský! 👍
      Přeji Ti, Jituš, hezký červenec a hlavně uzdravení s tím pásovým oparem!!

      Vymazat
  5. Anonymní30.06.26 8:26

    Při mých školních začátcích jsme měli lavice napevno spojené se zešikmeným stolkem. Sedátka sklápěcí jako v kině. Šikmá část stolku se dala zvednout a něco si tam uložit, na rovné části byla díra na skleněný kalamář. Až se divím, jaké detaily se mi vybavují. Až na druhém stupni měl každý svou židli. Na střední jsem chodila do poměrně historické budovy a některé učebny byly opravdu zvláštní. Mějte se hezky, zdraví Eva z Ostravy

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. To jsou hezké vzpomínky na školu, Evi, a opravdu si vybavujete i detaily. 👍 Pokud jste chodila do ZŠ v Ostravě, v těch školách to v určité době vypadalo stejně, co se týká tříd. Také si vybavuji zážitek, kdy jsme měli jako menší žáci lavice napevno spojené do řady a spolužačka do té kostry nešikovně strčila nohu a nemohla ji vytáhnout. Po opakovaných pokusech vyprostit ji, to už nebyla sranda, byl povolán pan školník, který musel tu lavici rozmontovat, aby se Danka mohla z této pasti dostat! ☺To na SŠ jsem chodila do právě dokončené školní budovy, takže vše nové...
      Také se mějte co nejlépe a jsem ráda, že moje články čtete. ☺ Zdravím do Ostravy!

      Vymazat
  6. Amazing how the school desk and chairs have changed over time. I noticed an inkwell in one the desks way back.
    We had inkwells when I went to school in the early days, and boys would put our long hair in the inkwells...lol

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Margaret D. překlad:
      Je úžasné, jak se školní lavice a židle v průběhu času změnily. Už dávno jsem si v jedné z lavic všimla kalamáře.
      Když jsem chodila do školy, tak jsme měli kalamáře a kluci do nich strkali dlouhé vlasy...lol

      Vymazat
    2. Děkuji za komentář, Margaret, cenný je ten váš pohled od "protinožců", protože si myslím, že v australských školách se vyučovalo podle anglického vzoru a zajímavé by bylo zjistit, jestli ty původní školní lavice se dovážely až z Evropy.
      Je vidět, že dětské nápady jsou stejné u dětí na všech kontinentech a tak vzpomínky přežívají desetiletí. 👍

      Vymazat
  7. Když někde narazím na starý nábytek ze školních tříd, vždycky ho obdivuju. Říkám si, co by na tehdejší vybavení tříd říkali dnešní děcka....

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. To je pravda, Lili, ale dobře, že se při výměně nábytku ty staré lavice všechny nezlikvidovaly, protože jsou dokladem doby a lidé je rádi uvidí. Připomínají jim školu, na kterou sice tehdy nadávali, ale čas smazal nepříjemné vzpomínky a oni rádi pak na srazy chodí. ☺

      Vymazat
  8. Hani, vždycky moc ráda nahlédnu do nějaké staré školní třídy. Opravdu hodně se změnilo a ne vše je k lepšímu...
    Měj příjemný den. Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Mám to podobně a škoda, že většinou asi vyhodili ty krásné nástěnné obrazy s písmenky> ☺. Také si myslím, že ty moderní učebny jsou takové odosobněné, chybí tam ten duch a pocit sounáležitosti těch dětí.
      Děkuji za zamyšlení a přeji také příjemný den.

      Vymazat
  9. Staré třídy jako z pohádky. Jako z filmu Krakonoš a lyžníci :-)
    Přeji klidné a konečně snad i chladnější dny.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. To je hezké přirovnání. ☺
      Chladnější dny sice nastaly, ale zase ty kroupy či přívalové srážky nadělaly někde dost nepříjemností. Zase jiná stránka léta. ☻

      Vymazat
  10. Hanko, já už také dost pamatuju, takže dřevěné lavice s kalamářem znám z vlastní zkušenosti. Byla to úplně jiná doba, takové vzpomínání mám ráda. Zdravím, pá 😉

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jsem ráda, Evi, že jsi s článkem měla možnost zavzpomínat, asi jsou ty vzpomínky příjemné.
      Přeji pěkné dny. ☺

      Vymazat
  11. Thank you so much for sharing this! Classrooms have changed so much over the last several decades.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Linda překlad:
      Moc vám děkuji za sdílení! Učebny se za posledních několik desetiletí tolik změnily.

      Vymazat
    2. Změny ve vybavení učeben během posledního století jsou logickým projevem doby, ale některé milé prvky zmizely.

      Vymazat

Toulky českou minulostí

Toulky českou minulostí: 284. schůzka: Šťastně vykonané putování

„Co se po mnohá léta ani lichocením ani vyhrožováním vymoci nedalo, nyní, jak se zajisto praví, z dobré vůle k místu přijíti má.“ „Páni Pr...