Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

středa 6. dubna 2022

Jak zvládnout rychločtení a superefektivně porozumět textu?

 

To je otázka, co? 😉 Ale jak jste na tom se čtením? Možná se to zdá jako nemístná nebo všetečná otázka, vždyť do školy jsme chodili všichni. Ovšem, ruku na srdce, někdo sice čte, ale ... jak to říci kulantně, nemusí být sice dyslektik, ale poslouchat se to nedá. Ani pohádku dětem číst nemůže. Kdo studuje, předpokládá se, že čtení s porozuměním zvládl, pokud ne, mívá problémy. Zkrátka - je rozdíl ve čtení, tak jako ve všem. Když dva dělají totéž, není to totéž. Proto zařadím i články tohoto charakteru. A kdo nám má poradit, jak si počínat? Přece "mistři" 😎. Já vím, "i mistr tesař se někdy utne", tak to, prosím, berte s rezervou. 

Mistři svých oborů vám  předají to nejdůležitější. Otevřou novou dimenzi zajímavých oborů a témat a sdílejí osobní zkušenost. Objevte kouzlo dovedností, do kterých jste se ještě nepustili. A zlepšujte se v tom, co vás zajímá. Dnešní téma: Jak zvládnout rychločtení a superefektivně porozumět textu?

Průměrná rychlost čtení se pohybuje okolo 200 slov za minutu, bez tréninku se (třeba jako milovník čtení a večerů pod lampou) můžete dostat na hranici 300 slov. Průměrný rychločtenář ale přečte ještě o 200 až 300 slov více.

David Gruber je propagátor technik duševní práce a autor knih o osobním rozvoji, komunikaci a přijímání i využití informací. Inteligentní čtení, jak jej už čtyřicet let vyučuje, rozvíjí schopnosti důkladnějšího pochopení textu. Jeho originální mozkové zbraně využijete ale i při poslouchání rádia nebo při hodnocení různých zpráv a textů na internetu. Jak se stát lepším čtenářem i posluchačem? Učte se od nejlepších!

Rychločtení v kostce - David Gruber

„Inteligentní čtení je metla na povrchnost,“ tvrdí David Gruber. Zlepšení čtenářských schopností vám podle něj přinese nečekané benefity v každém věku. A nejde jen o rychlejší přijímání informací, i když ani úspora času není k zahození.

V mistrovském kurzu vám David Gruber předá svoje vědomosti, tipy a triky, jak se koncentrovat a efektivně a kreativně vnímat informace, zvládat rychleji a jistěji denní záplavy e-mailů a číst mezi řádky. Sám se tomu věnuje už přes čtyřicet let. 
 

3 začátečnické rady od Tima Ferrisse:

  • Vezměte si na pomoc tužku. Případně použijte vlastní prst. A teď se snažte vámi vybraný text číst co nejrychleji a zároveň tužku použijte jako vodič, který se po řádku sune s vaším pohledem a nedovolí vám kmitat očima zpátky.
  • Teď trochu zapracujte na periferním vidění. Při klasickém čtení obvykle pohledem fixujeme začátek i konec řádku. A periferní vidění tak „využíváme“ jen na studium bílých okrajů papíru. Upřímně, ty nejsou po obsahové stránce nic moc. Když se ale zaměříte na třetí slovo na začátku a třetí slovo od konce, periferním viděním obsáhnete i začátek a konec řádku.
  • Chce to trochu cviku, ale po krátkém tréninku zkuste pohled zaměřit na slova, která jsou ještě blíž ke středu. Na minimum tak omezíte pohyb očí. Což je správně – protože lidský mozek dokáže číst jen v okamžiku, kdy se oči nehýbou.

Pokud vás po prvních 10 minutách nezačne bolet hlava, přečtěte tímhle způsobem několik stránek. A pak tuhle dovednost pilujte, pilujte, pilujte…
Koncentrace – rozpětí – fixace

 
Kdo to myslí vážně, sledujte video

Maximální koncentrace na text je základ úspěchu. Při čtení, a to nejen rychločtení, je zásadní soustředit se jen na text a na nic jiného (vzpomeňte, kolikrát už jste se přistihli, že spíš než nad osudem hlavní hrdinky přemýšlíte naprosto přízemně nad tím, co si zítra dáte k obědu). V dnešní roztěkané době se vám schopnost soustředění bude hodit nejen při čtení.

Zdroj: dvojka.rozhlas.cz, tutor.cz, YouTube

6 komentářů:

  1. Hani, já jsem podle různých návodů rychločtení zkoušela, ale nakonec jsem přišla na to, že si stejně pak text musím přečíst ještě jednou, abych si zapamatovala to, co je z textu nejdůležitější. Tak že si čtu takovým tempem jaké mi vyhovuje. Vlastně teď už nikam nespěchám, tak že raději čtu pomaleji, ale pořádně.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Je dobře, Jaruško, že jsi to vyzkoušela. Ono záleží, kolik literatury potřebuješ v určitém časovém úseku načíst. Já to poznala např. při termínu zkoušky. Nebo jistě právníci a další profese, kde je textu habaděj a času málo. Jestli si čtu román nebo časopis, tam je to jedno.

      Vymazat
  2. Pan Gruber se těmto technikám věnuje už hodně dlouho, je to zajímavé. Já si ale čtu pěkně svým tempem, nemám vlastně kam spěchat. Měj se hezky 😊

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ano, uvádí se, že se tomuto věnuje 40 let. Myslím si, že jeho rady nejsou zbytečné a hlavně mladí - studenti by se mohli poučit. Je na každém, co uzná za vhodné, ale čtení s porozuměním, což je u čtení knihy, je u některých na slabé úrovni. Pokud nemáš kam spěchat, máš vlastně štěstí a víc si přát. To ti přeji i nadále. ☺

      Vymazat
  3. Tohle perfektně zvládají naše děti a musím říct, že jim to závidím. Ale je to nutnost. Advokátka a student se bez toho neobejdou. Já potřebuji daleko více času...
    Haničko, přeji pohodový den. Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. To je ono, Helenko, hlavně proto jsem to zařadila. Je to pro tyto a podobné profese, které musejí mít načteno a vědět, co tam bylo. Pro studenty velmi potřebné, sama lituji, že v době studií nás tímto směrem nikdo nevedl a jak by se to hodilo. Pořád vidím, jak si nesu domů knihy a skripta ke zkoušce z dějin středověku a nemohla jsem to unést. Ale byla jsem ráda, že jsem to ve vědárně vypůjčila. Co se v mládí naučíš, ke stáru ... ☺
      Děkuji, Helenko, přeji příjemný a úspěšný pátek.

      Vymazat

Toulky českou minulostí

Do Strakonic na křižácký hrad

Slyšeli jste někdy o křižáckých hradech? Víte, že takový byl i u nás? Jsou to Strakonice!  Strakonice - to není jen Švanda Dudák se svým me...