Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

sobota 16. července 2022

Angrešt na zavaření, marmeládu i na bublaninu

 

Mezi ovoce, které má u nás dlouhou tradici, ale je tak trochu pozapomenuté, patří angrešt. Srstka angrešt, také srstka obecná či meruzalka srstka  je jeho správný botanický název. Ovšem u nás, na Ostravsku se tomu říká "kudlačky" 😉, opravdu. Takže u nás se trhaly kudlačky, ale když jsme přijeli na Valašsko, tam se trhaly srstky. Tak možná i u vás je nějaký krajový název.


  • podporuje trávení, čistí střeva, pomáhá při akutní i chronické zácpě
  • zrychluje metabolismus a detoxikuje
  • snižuje hladinu cholesterolu v krvi
  • pomáhá při problémech s močovým měchýřem (podobně jako brusinky), zrychluje vyplavování bakterií při zánětu močových cest a ledvin, chrání prostatu
  • zpevňuje cévy a žilní stěny, zmírňuje tvorbu křečových žil
  • mírně snižuje krevní tlak
  • posiluje imunitní systém, slouží jako účinná prevence proti virovým chorobám
  • pozitivně ovlivňuje činnost nervů i mozku, pomáhá při depresi a stresu

První písemná zmínka o angreštu je známa z francouzského textu žalmů z 12. století, kde je pojmenován jako „ grossillier „. Staré zprávy z cest ze západní Evropy a z Ruska uvádějí, že angrešt byl pěstován již v 11. století a rozšířil se z klášterních zahrad. Pěstuje se nejen v Evropě, v Americe a je známo mnoho odrůd – od zelených a žlutých až po krásně červené a má bobule kulovitého nebo oválného tvaru.

Bolesti kloubů

Nálev z listů angreštů pomáhá vnitřně při artritidě. Potřebujete přibližně dvacet dobře omytých angreštových listů, které zalijete čtvrt litrem horké vody a necháte déle louhovat, klidně dvě až tři hodiny, potom scedíte a vypijete. V případě léčebné kúry je potřeba dva týdny pít pravidelně čaj, nejlépe na noc, nebo toto množství můžete rozdělit do tří denních dávek. A léčbu můžete umocnit vnějším přikládáním listů na bolavé místo.

Nachlazení

Šťáva z angreštových plodů je výbornou prevencí v chřipkovém období, protože je plná antioxidantů, vitaminu C, a tím podporuje imunitní systém. Dříve se angreštová šťáva užívala často na snižování teploty. Nejlepší je pro tento případ připravit si angreštovou šťávu nebo kompot do zásoby pro zimní období.

Trávení

Čaj z listů angreštu nebo šťáva z jeho plodů podporuje detoxikaci celého organismu, a tím zlepšuje činnost celého těla. Reguluje množství žluči, zrychluje metabolismus, dá se tedy použít jako podpora redukčních diet.
Jestliže trpíte bolestmi žaludku, i tady může pomoci angrešt, stačí po jídle sníst několik bobulek, může to být i kompot, a zlepší se proces trávení, protože ovoce obsahuje vysoký podíl vlákniny, která podporuje správnou funkci střev. Je vhodný také při žaludečních vředech a gastritidě. K příznivým účinkům angreštu na organismus patří snižování cholesterolu, krevního tlaku a zpevňování krevních cév.

Encyklopedie ovoce: Bobuloviny

Jak využít angrešt v kuchyni

  • letní limonáda s ovocem, mátou a ledem
  • banánový dort s čerstvým angreštem – sladký banán je skvěle vyvážen trpčejším angreštem
  • kompoty, marmelády a omáčky na knedlíky
  • čaj z angreštového listí
  • omáčka k hovězímu masu – oblíbené ochucovadlo našich předků, které vytvoříte smícháním angreštového pyré, mouky, cukru, másla a zakysané smetany

Srstka angrešt je nabitý vitamíny

Potřebujete dodat svému tělu notnou dávku vitamínu C a nemáte po ruce zrovna citrony? Angrešt je dobrou volbou,  údajně obsahuje srovnatelné množství vitamínu C. Ovšem to není zdaleka všechno. Prostřednictvím jeho konzumace doplníte i jiné látky, jako vitamín E, B6, B12, D, sodík, draslík, vápník, hořčík, mangan a tak dále. Připravte si z něj třeba chutné moučníky. Inspiraci načerpejte třeba níže.

Angreštový kompot

Angrešt se musí propíchnout

Zavařování angreštu je snadné, je ale nutné nezapomenout na několik zásadních věcí. Ke konzervaci se hodí spíše pevnější plody, nepřezrálé. V první řadě se musí angrešt po sklizni očistit od stopek a bubáků a propláchnout ve studené vodě. Následně přijde ta nejnáročnější část konzervace angreštu. S pomocí například jehly se totiž musí každý jednotlivý plod několikrát propíchat, aby angrešt během zavařování nepopraskal. Takto připravené bobulky dáme do síta a na několik minut vložíme do horké vody, poté je zase velmi rychle schladíme ve studené vodě, aby si angrešt zachoval svou zelenou barvu. 

Pokud pracujeme se zralejším angreštem, není třeba jej předvařovat. 

Na sladký nálev budeme potřebovat:

  • 1 litr vody
  • 300 gramů cukru

Příprava

Cukr svaříme s vodou. Zralý, ale pevný a dobře očištěný angrešt (omyjeme a zbavíme ho okvětí a stopek) opatrně napíchneme jehlicí nebo silnější jehlou.

Doba zavařování se liší

Jednotlivé sklenice bohatě naplníme angreštem a následně zalijeme horkým připraveným nálevem tak, aby byly všechny kuličky pod hladinou. Sklenice ihned dobře uzavřeme a vložíme do vody s teplotou 85 °C. Nádoby o objemu 500 mililitrů vyžadují zhruba 15 minut zavařování, ty litrové pak asi 20 minut. 

Jak vyrobit marmeládu

Angreštová marmeláda s medem
1 kg angreštu, 1 kg medu
Zralý angrešt bez stopek a bubáků omyjeme a vložíme do hrnce. Přilijeme trochu vařící vody a rozvaříme.
Horkou směs smícháme s medem a za stálého míchání pomalu vaříme na mírném ohni do zhoustnutí.
Ještě horkou marmeládou plníme sklenice.

Angreštový džem se skořicí
1 kg angreštu, 750 g cukru, 1 lžička kyseliny citronové, 2 tyčinky celé skořice, cca 10 hřebíčků
Omytý a očištěný angrešt pomeleme, nebo rozmixujeme, případně rozvaříme (s trochou vody).
Přidáme cukr a povaříme na mírném ohni za stálého míchání, přidáme skořici, hřebíčky.
Jakmile začne houstnout, naplníme džem sklenice – pak je obrátíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.

Angreštový džem s kořením 
650 g angreštu, 350 g cukr, skořice, badyán, kardamon, citronová šťáva a 1 lžička kyseliny citronové
Angrešt rozvaříme (nebo jinak rozmělníme), přidáme cukr a za stálého míchání vaříme na mírném ohni.
Před ukončením přidáme ostatní ingredience. Horké pak plníme do sklenic.

Bublanina s angreštem 

Jak se správně připravuje bublanina, uvidíte na videu, ovoce můžete dát různé... 

Bublanina podle J. Maršálka

Ingredience

  • 6ks vejce M (300g) 
  • 300 cukr krupice 
  • 150g máslo 
  • 400g mouka hladká 
  • 250g podmáslí 
  • 12 g prášek do pečiva 
  • 1 citron kůra i šťáva 
  • 2g sůl 
  • Drobenka: 
  • 120g hladká mouka 
  • 60g máslo 
  • 60g cukr krupice 
  • 10g rumu 
  • 1g soli

Příprava

  1. Angrešt (můžeme ho smíchat s rybízem nebo višněmi) opláchneme. Cukr a hrubou mouku promícháme. Okapané ovoce v této směsi obalíme.
  2. Jak se dělá těsto uvidíte na videu.
  3. Hotové těsto nalijeme do vymazaného a vysypaného pekáče nebo koláčové formy a poklademe obaleným angreštem. Vložíme do trouby předehřáté na 180 °C a pečeme asi 40 minut. Po upečení pocukrujeme.

Zdroj: ireceptar.cz, zahradkaruvrok.cz, denik.cz, living.iprima.cz, YouTube

12 komentářů:

  1. Ahoj Hani, já mám angrešt moc ráda. Nezavařuju ho, nejraději ho jím čerstvý. Měj se hezky. Lenka
    www.babilenka.cz

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ahoj Leni, je fajn, že Ti angrešt chutná, však je hodně zdravý. Pokud je zralý, je chutný, tak jestli ho máte v zahradě, ať vám roste!
      Děkuji a také se měj hezky. ☺

      Vymazat
  2. Hani, u nás se angrešt jedl čerstvý. Minulý rok jsme zasadili dva stromečky, pár angreštů tam je, ale žádná velká úroda to zatím není. Také jsem dostala od kamarádky marmeládu, ale ještě jsem neochutnala. Měj se hezky, zdravím 😉

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Evi, já myslím, že jste udělali moc dobře, že jste si angrešt zasadili. Však to chce určitě pár let, aby mladé keře začaly plodit. Ta marmeláda je určitě dobrá, když to kamarádka zavařuje.
      Děkuji a také zdravím, možná na chatičku. ☺

      Vymazat
  3. Angrešt od mládí nemusím.Ale,když čtu jak je zdravý...Mladí mají na zahradě a já ho ještě s rybízem dávám do mrazáku a třeba v bublanině mi hodně chutná.Třeba ochutnám i marmeládu,protože synova přítelkyně zavařuje vše,co jde.
    Měj se hezky

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jituš, věřím, že někomu může angrešt vadit. Má malá jadérka podobně jako rybíz, bývá kyselý, ale zralý se dá jíst a do bublaniny je výborný, v kombinaci s třešněmi (i do kompotu - vyzkoušeno) nebo rybízem je to výborné ovoce.
      Marmeládu také ochutnej, myslím, že ta přítelkyně je šikovná a ví, jak to dobře udělat.
      Děkuji a přeji pěknou neděli. ☺

      Vymazat
  4. Angrešt mám ráda jak čerství tak zavařený.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Marti, tomu rozumím, v dětství jsme měli u domu zahradu a kolem plotu byly rybízové a angreštové keře. Tak jsem na angrešt zvyklá a chutná mi. Občas s přítelem zajedeme do PL na tržnici za hranice a mají tam i angreštový kompot. Koupila jsem na zkoušku a chutnal i příteli, takže to někdy zase koupím. ☺

      Vymazat
  5. Ani já angrešt nezavařuji, i když marmeládu jsem párkrát dělala, mám ráda to letní uzobávání přímo ze stromku :o)
    Netušila jsem ale, na co všechno je dobrý!
    Hani, děkuji a přeji hezkou neděli, Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Helenko, obdivuji, že i v neděli vstáváš brzy, ale já zase ponocuji, takže to je asi tím ☺. Záleží, kolik toho angreštu máte, při zavařování je s tím práce, nestačí jen opláchnout, musí se stříhat ty bubáky a pak každá bobulka se propíchne, aby nepraskla. Kompot je ale dobrý, my jsme to zavařovali spolu s třešněmi, to je výborná kombinace.
      Děkuji, Helenko a také přeji příjemnou neděli. ☺

      Vymazat
  6. Hani já angrešt miluji a syn má jeden keř na zahradě a letos je úplně obalený. Jen ještě není zralý. ale už jsme ho občas ochutnávali.. Tady je to trochu později. Ale včera už jsme otrhali černý a červený rybíz a budou se vařit marmelády a dělat šťávy. Měj se moc pěkně a opatruj se.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jaruš, je dobře, že tak "bohatý" keř máte. Vím, že na severu je všechno později, ale dočkáte se. Černý rybíz je zdravý a červený mám ráda na bublaninu.
      Děkuji a přeji hezkou neděli. ☺

      Vymazat

Toulky českou minulostí

Do Strakonic na křižácký hrad

Slyšeli jste někdy o křižáckých hradech? Víte, že takový byl i u nás? Jsou to Strakonice!  Strakonice - to není jen Švanda Dudák se svým me...