Tento příspěvek navazuje na článek ZDE.
Dnes představím unikátní galerii královských erbů na olomoucké radnici, které tam jsou několik staletí a mnozí si jich možná nevšimli. Proč? Možná i proto, že nevědí, co znamená. 😎
Ty unikátní erby se na opravené radnici pěkně vyjímají. Byly tam vždy, ale v dnešní podobě je nikdo ze současníků neviděl. (Stejně jako sluneční hodiny.) Jedná se o šest gotických a sedm renesančních erbů, které po více než sto letech získaly svou původní polychromii.
Možná jste je viděli před opravou a když měly tu čistě kamennou podobu, byly nenápadné, ani jste si jich nevšimli. Teď vás překvapí, jak jasně září nad vchody do radnice. Možná někoho napadne, že je to nějaká novodobá manýra, ale jde o původní stav. Jinými slovy - tak jako dnes ty erby vypadaly v minulosti. Řeknete si, to naši předkové měli tak nekvalitní barvy, že je smyl déšť nebo povětrnostní vlivy, nebo to opadlo jak kámen zvětrává? Ani jedno. Už v minulých článcích jsem měla fotografie dřívějších oprav radnice. Když se prováděla rekonstrukce na začátku 20. století, převládla tzv. puristická představa - co je gotické, musí být kamenné a tudíž tmavé. Takže barevnost musela pryč, přitom měli k dispozici archivní fotografie, dokonce restaurátor našel i zbytky původní polychromie. Teď je doba, kdy se řeklo, že erby bez původní polychromie nemají "výpovědní hodnotu". Mimochodem se o to zasloužil náš přední heraldik pan Karel Müller, ředitel Zemského archivu v Opavě. Bylo tedy rozhodnuto o obnově polychromie. Nejdříve bylo třeba restaurovat kamenné erby (kameník p. Josef Petr) a barevnost jim pak vrátil ak. malíř p. Radomír Surma, který restauroval i sluneční hodiny na radnici.
Jaké vzácné kovy se podílejí na barevnosti erbů na olomoucké radnici? Červená rumělka neboli cinabarit od jezera Bajkal, modrý azurit ze Sibiře, ohnivě červené přírodní minium z Ruska, a k tomu ještě vzácné kovy - čtyřiadvacetikarátové plátkové zlato a ryzí palladium.
Erby tam nejsou jen pro ozdobu. Nejde o nahodilé seskupení znaků, ale jde o ucelené soubory, tzv. kurtoazní neboli dvorní heraldiky. Jedná se o heraldické galerie panovnických dynastií Jagellonců a Habsburků. Právě to, že jsou obě galerie na budově olomoucké radnice, je neobvyklé.
Seskupení tří a více erbů v určité kompozici sloužila od vrcholného středověku k okázalé reprezentaci svých objednavatelů a vyjadřovala jejich společenské postavení, rodové vztahy a majetek. Olomoucká radnice je patrně jediným objektem u nás, který má hned dvě dynastické erbovní galerie.
Na jedné straně radnice je soubor šesti gotických erbů z doby Vladislava II. Jagellonského, na druhé straně na renesanční lodžii je soubor sedmi renesančních znaků z doby císaře Rudolfa II.
Heraldická galerie krále Vladislava II. Jagellonského nad hlavním vchodem
Na renesanční lodžii je galerie císaře Rudolfa II.
Řazení následujících zemských znaků odpovídá znění císařského titulu.
nějším renesančním zpodobněním českého znaku, jaký jsem
kdy viděl.“ R. Surma, ak. malíř.
Olomoucká radnice je zdá se,vyjímečná.I když já znám hlavně tu u nás v Turnově.
OdpovědětVymazatErby jsou krásně vytvořené.
Hani,měj se hezky
Jituš, možná je podobně výjimečných více radnic, to by chtělo zapátrat. Pak člověk objeví věci, o kterých neměl ani tušení. Možná si o té turnovské také psala?
VymazatDíky za pochvalu a přeji krásný den. ☺
Hani to je opět mnoho zajímavostí. Letos jsme měli se synem v plánu tam někam k Olomouci jet, ale nakonec to asi dopadne úplně jinak, jestli vůbec... Necháme se překvapit. Přeji ti krásné letní dny, už ty, provoněné blížícím se příchodem podzimu...
OdpovědětVymazatAha, tak jste změnili místo pobytu, ale snad si dobře vyberete. Všude je něco zajímavého. Dny jsou teď nádherné, kéž by to ještě vydrželo a totéž přeji i Tobě. 👍
VymazatHani Ty erby to je opravdu krása ! Zase jsem se u Tebe něco zajímavého dozvěděla. Přeju hezké dny, Lenka
OdpovědětVymazatwww.babilenka.cz
Leni, erby jsou nádherné, jsem ráda, že se Ti líbí a článek zaujal.
VymazatDěkuji a také přeji dny plné sluníčka. 👍
Opět perfektně pracovaná “drobnost”, kolem které většina lidí jen projde.
OdpovědětVymazatDěkuji a zdravím, Helena
https://sincerehelena.blogspot.com/
Helenko, výstižně jsi to napsala, opravdu drobnost, která je na radnici jako "šperk na krku" ☺. Je tam toho více, ale opravdu většina lidí spěchá, kouká do mobilu a projde kolem.
VymazatPřeji pohodové úterý. 👍
To je Hanko, nádhera. Já mám na fotkách jen nové sluneční hodiny z loňska a nové erby ne. A při tom doslova září. V pátek jedeme opět do OL na zdravotní návštěvu, tak se na radnici mrkneme. Ale chtěli jsme zajít i na Hradisko. Tak uvidím, co stihneme. A jdu studovat erby. Jsou opravdu skvostné.
OdpovědětVymazatMaruško, některé z těch olomouckých článků jsou určeny hlavně Tobě, protože vím, že do Olmíku jezdíte. Je mi jasné, že spousta lidí radnici vlastně mine, mrkne na orloj, jde dál a kdo to obejde, je už "geroj". Ještě do vaší zdravotní návštěvy OL připravuji článek o "sloupu", no kéž by byl přístupný, nevím, jestli jsi uvnitř už byla. Co se týká Hradiska, je to jistě hodně zajímavé místo, ale větší část toho komplexu dnes slouží jako nemocnice a nevím, jestli jsou pořádány prohlídky areálu. Pokud vám stačí obejít a nafotit to zvenčí, pak jasně, ale já bych chtěla spíše prohlídku, jenže se to opravovalo nebo opravuje? To by chtělo zjistit. Rozhodně o tom také sepíšu článek. Něco jako o těch erbech. 😎
VymazatZajímavý a velmi přínosný článek. Erby jsou nádherně vypracované, oku lahodící 👍
OdpovědětVymazatDěkuji za pochvalu článku, Marti. Opravdu dříve ty erby ničím neupoutaly, ale dnes jsou vidět z daleka a zdobí radnici. ☺
Vymazat