Je říjen a jeřábi táhnou. Musím hned na začátku uvést, že u nás jsem je v přírodě neviděla. Často vidím autojeřáb, ale toho krásného opeřence ne. 😯 Ještě před deseti lety bylo naprostou raritou vidět jeřáby popelavé v Česku v zimním období. Dlouhá léta vždy v říjnu odlétali do svých zimovišť ve Středomoří či Malé Asie. Díky teplým zimám ale už mnohdy zůstávají po celý rok a nabízejí lidem úchvatnou podívanou.
Lysina v zadní části temene je červená. V létě má většina ptáků rezavohnědě zbarvený hřbet, který je po zbytek roku šedavý. Obě pohlaví jsou podobná, samci jsou pouze o něco větší. Mladí ptáci se liší světle rezavohnědým zbarvením hlavy a krku a méně objemnými ramenními letkami.
V ČR bylo první hnízdění prokázáno v roce 1989 na Českolipsku, populace se dále šíří a rozrůstá, v současnosti je v ČR okolo 70 až 80 hnízdních párů. V době hnízdění žijí jeřábi v párech skrytě poblíž mokřadů, kde si staví svá hnízda, ale v období tahu se sdružují do velkých nápadných hejn a ke krmení využívají zemědělskou krajinu. Jeřábi odchovávají pouze jedno až dvě mláďata.
Jeřábi popelaví opouštějí každý rok na podzim svá hnízdiště, aby se vydali na zimoviště. Tak se to většinou uvádí, ale už víme, že praxe bývá jiná. Pro "letošní" mláďata je cesta velkou premiérou, která pro ně představuje důležitý a zásadní krok – musejí se od svých rodičů naučit migrační trasu.
Jeřábi nemají cestu na zimoviště vrozenou, jako například čápi. V Evropě sledují migraci těchto impozantních ptáků stovky lidí, což pomáhá výzkumníkům, kteří využívají systém barevného značení jeřábů - každý pták má svou jedinečnou barevnou kombinaci, která vypovídá o místě jeho původu.
V České republice byla v minulosti během jedné sezony doposud okroužkována maximálně tři mláďata, většinou na tradičních lokalitách v severních Čechách. V letošním velmi úspěšném roce se na svou první cestu vydá hned devět nově okroužkovaných mladých jeřábů. Kromě šesti mláďat na starých i nových lokalitách na Českolipsku byla okroužkována také dvě mláďata na Písecku a jedno mládě v Českém ráji. Záměr na sledování mláďat ze severní Moravy se bohužel nepodařil, jelikož tam hnízdění jeřábů nebylo úspěšné (údaje ZOO Ostrava). Pro jeřáby jsou první týdny života velmi náročné. Neumějí létat, musejí si sehnat dostatek potravy a učit se ostražitosti, a jelikož i predátoři se v této době starají o svá mláďata, mladí jeřábi se často stávají jejich kořistí.
"Abychom lépe porozuměli životu jeřábů, využila Zoo Ostrava poprvé nový GPS-GSM vysílač napájený solárním panelem, který je připevněn na kroužek. Takto bylo označeno mládě v Máchově kraji na začátku srpna a my teď můžeme sledovat, jak a kde se pohybuje. Víme například, kdy mládě poprvé začalo létat, jak se mění nároky na prostředí, kam létá za potravou a kam létá nocovat. Bude možné sledovat nejen jeho první cestu na zimoviště, ale i jeho další osud."
Metoda sledování pomocí GPS-GSM vysílačů byla letos využita také v Německu, Lotyšsku, Estonsku.
Zdroj: zoo-ostrava.cz, Wikipedie
Fotila jsem tohoto ptaka na Dlouhém rybníku v Lanškrouně. Je tam sice i přírodní koupaliště, ale na vzdálené části je zřízena ptáčí pozorovatelna. Ovšem je to spíš pro pořádný objektiv.
OdpovědětVymazatTřeba se dočkáme toho, že se časem jeřábi víc rozšíří a nemusíme za nimi jezdit dost daleko. U nás jsou vzácní a já jsem je na vlastní oči neviděla.
VymazatHani, u nás jsem jeřáby popelavé fotila u rybníků a musím říci, že jsou pěkné hluční. Když jsem na louce viděla poprvé, tak zrovna prováděli svoje "namlouvací tance" a pozorovat je, byl opravdový zážitek. Bylo mi pak líto, že jsem místo focení nenatočila video...Měj se moc pěkně.
OdpovědětVymazatVěřím, že máš s jeřáby své zkušenosti, už v textu je uvedeno, že se nejvíce vyskytují v severních Čechách. Musí to být zážitek, kterého se my tady nemusíme dočkat, ale to video by bylo nejlepší. Kolikrát fotografie zachytí jen moment, kdežto video celou tu akci.
VymazatPřeji příjemný víkend. ☺
Hani,mně se daří posledních pár let každý rok pár jeřábů vidět.Je zajímavé,že píšou,že se podařilo okroužkovat v Českém ráji pouze jednoho jeřába,asi to není tak jednoduché.Na jaře jsem viděla nedaleko rybníka Žabakor celé hejno.Však mám jeřáby na blogu.Ráda jsem se o nich dozvěděla další zajímavosti.
OdpovědětVymazatMěj se moc hezky
Jituš, u vás v Č. ráji jsou asi nejrozšířenější, což je pochopitelné a pak v sev. Čechách, to je uvedeno v článku. Vím, že Ty o jeřábech píšeš a hlavně je fotíš často. Důležité je, že se u nás usadili a snad se časem rozšíří dál.
VymazatPřeji příjemný víkend. ☺
Jeřába popelavého jsem ještě neviděla. Ale podle vyobrazení je to krásný a vznešený pták.
OdpovědětVymazatAni já jsem jeřáby u nás neviděla, vyjma těch na staveništích (smích). Hodně se mi líbí a tak jsem si je dala i na blog.
VymazatNedaleko od nás jsou vidět na rybnících, ráda se na ně dívám...
OdpovědětVymazatDěkuji za poučné čtení, Hani a přeji příjemný den. Helena
Je fajn, že se rozšiřují, u vás bude čisté ovzduší i vody a asi tohle oni vyhledávají.
VymazatDěkuji za zájem a přeji příjemnou sobotu. ☺
Hani já jsem jeřába nikdy neviděla. Vypadá tak hezky, ta křídla ! Pozdravuju, Lenka
OdpovědětVymazatwww.babilenka.cz
Leni, zdravím Tě. Ani já jsem naživo jeřáby neviděla, možná někdy v ZOO, ale jsou to ptáci vzácní do naší krajiny.
VymazatMěj příjemný začátek listopadu. ☺