Kteří ptáci se vrací z teplých krajin? Jak na jaře správně krmit zpěvné ptactvo a jak se postarat o budky?
Ornitoložka Pavlína Ráslová má ráda ptáčky. Sleduje třeba jejich migrační zvyky. To znamená, že ji zajímá, kdy odlétají za teplem do dalekých zemí, kdy se vrací a kudy letí. Určitě vás taky někdy napadlo, kam se v zimě někteří ptáci ztratí a proč je jich na jaře najednou tolik. Ale i to se mění.
Čapí baťůžkář Kryštof už je z Afriky doma
„Vítr pomohl Kryštofovi v neděli překonat Gibraltar a bezpečně ho donesl do Evropy. Kryštof, předpokládáme, že i s dalšími čápy, tak zhruba za deset hodin, co opustil africký kontinent, urazil vzdušnou čarou 251 kilometrů. Domů do Čech se tak pohodlně vrací unášen větrem přes Španělsko, Francii a Německo. Je to prostě mazák. A pokud naskočil na správný vzdušný proud, tak ho tady máme cobydup".
Kryštofovi budou letos čtyři roky a podle ochránců přírody nyní prožil v Africe již čtvrtou zimu, je to tedy velmi zkušený cestovatel. Zimu trávil v Senegalu v okolí města Touba, vzdušnou čarou přes 5500 kilometrů od západních Čech. V okolí města a na skládkách měl dostatek kobylek či sarančat, nepohrdne ani termity. Podnikal také cesty za potravou až k hranici Senegalu s Gambií. Například během necelého týdne na konci letošního ledna nalétal za potravou 532 kilometrů, ukázalo satelitní sledování.
Kryštofovi dali ornitologové vysílačku loni. Ptáka ale znali už z dřívějška. Jako mládě ho kroužkovali v červenci 2017 na hnízdě v Brodu nad Tichou na Tachovsku a až do loňska o něm nic nevěděli. Loni v červnu spadl u Města Touškova na severním Plzeňsku v noci z vysílače do oplocení a zranil se. Na záchranné stanici se léčil a protože ornitologové podle kroužku poznali, že je to pták, který už musel opakovaně absolvovat trasu na zimoviště a zpět, rozhodli se mu dát „batůžek” s vysílačkou napájenou solárním panelem. Na konci července ptáka vypustili do přírody a Kryštof pak koncem léta zamířil do Afriky.
Dosud sledovaní čápi mířili na Rakousko a v Africe se zdržovali v Keni a Tanzanii, ale i v Egyptě. Kryštof letěl jinou trasou - přes Německo a Francii do Madridu, na Gibraltar, do Maroka, při pobřeží Atlantského oceánu a pak podél hranice mezi Mali a Mauritánií do Senegalu. Termín návratu do 15. dubna je pro přílet čápů normální a zároveň je ještě jistotou na standartní průběh hnízdění.
Ornitologové vyfotili Kryštofa v Německu(zdroj Novinky.cz)video Youtube
Všechny čápy už Afrika tolik neláká
Čápi na zimu odlétali vždy do Afriky. Jenže v posledních letech zjistili, že mírné zimy jsou i daleko blíž, než na jiném kontinentu. A tak se často stěhují jen do Středomoří. Zkrátí si tím cestu a na jaře se k nám tedy vrací dříve, než bývalo obvyklé. Pár jedinců tu dokonce zůstává i přes zimu.
Pavlína Ráslová ví o případech, kde takové čápy museli pak lidé přikrmovat rybami, když uhodily opravdu tuhé mrazy a všude byl sníh. Mezi další pochoutky, které čápi normálně vyhledávají, patří malí obratlovci nebo velký hmyz.
Čekáme na vlaštovky
Z teplých krajin se budou ještě vracet například vlaštovky a rorýsi, kteří vždy přilétají až jako poslední. I tak už je tu ale mnoho ptáčků, jejichž zpěv nám zlepšuje náladu.
Hanko, něco nového, něco známého, každopádně velmi hdnotné. ☺
OdpovědětVymazatJe mnoho lidí, kteří čápy pozorují a zajímají je. ☺
VymazatO Kryštofovi jsem četla.Mám ráda tyhle příběhy i když jsou někdy i smutné.Neuvěřitelné,jakou vzdálenost překonávají a tak jsem ráda,že přišli na to,že mohou přečkat zimu i někde blíže.
OdpovědětVymazatA velké díky lidem,kteří se o ně umí postarat.Já teď vyhlížím jeřáby,zda se vrátili na stejné místo,kde vždy bývali.
Hani,zajímavý příspěvek.Měj se hezky
Jsou to zajímavé příběhy, ti čápi musejí překonat hodně překážek a nevrátí se všichni. Vašim jeřábům přeji ten návrat a třeba se pak podaří je vyfotit. To bych se ráda podívala. Také se měj hezky. ☺
VymazatHani zdravím. Čápy mám moc ráda, také jsem o Kryštofovi už něco četla. Obdivuju je. Když jsem byla malé dítě tak jsem si myslela, že čáp musí být hodně velký a silný, když nosí ty děti...Zdraví Lenka
OdpovědětVymazatwww.babilenka.cz
Leni, pěkně jsi to napsala - na ty děti jsme věřili a dnes se tomu pousmějeme. Já také o čápech ráda čtu a tak se i podělím tady na blogu. Měj se, Leni. ☺
Vymazat