Foma: Firma, která se zrodila z lásky k chemii a touhy zastavit čas alespoň na obrázku.
Foma Bohemia spol. s r. o. je výrobcem fotografických, radiografických, rentgenových aj. materiálů a zpracovatelských fotochemických lázní. Tato firma od svého vzniku sídlí ve městě Hradec Králové v České republice. Své výrobky v souladu s normou ISO 9001 vyváží do více než 85 zemí světa.
Foma Bohemia je dnes výrobcem fotografických, radiografických a rentgenových materiálů a zpracovatelských fotochemických lázní. Její vznik se datuje do roku 1921, do doby, kdy v Čechách ještě panoval fotochemický pravěk.
Všechno to ale začalo už o dva roky dříve. V červenci roku 1919 si založili chemičtí inženýři Evžen Schier a Gustav Bárta v Nuslích – ve městě, které tou dobou ještě nebylo součástí Prahy – malou dílnu pro výrobu fotografických a diapozitivních desek. Prodávali je pod značkou Ibis.
V Čechách v té době ještě panoval fotochemický pravěk. Mužem, který tento obor u nás přivedl k životu, byl právě inženýr Evžen Schier.
Základem je láska k chemii
Evžen Schier se narodil 21. ledna 1876 v Chrudimi. Od mládí miloval chemii a rozhodl se jí věnovat i jako své profesi. Studovat začal ve Vídni, pak přešel do Prahy. Po studiu se vydal na zkušenou do malého podniku do Františkova u Zbirohu, a pak ho to táhlo ještě dál.
Když skončila první světová válka, Evžen Schier se vrátil do Prahy. Byl plný dojmů ze studijních cest po Anglii, Francii a Rusku, kde získával znalosti a zkušenosti v chemických továrnách. Už tehdy si vzal do hlavy, že budoucnost patří fotografii, a hledal spojence, kteří by se s ním pustili do podnikání.
Nejprve svým nadšením strhl bratra skláře a pak i svého přítele Gustava Bártu, který v té době už měl slušně prosperující chemickou laboratoř. Malovýroba fotografických a diapozitivních desek ale byla Schierovi málo. Jeho plány byly daleko smělejší. Do začátku však byly potřeba peníze. Ty dodal továrník v Růženině Huti Vilém Porkert, proslavený výrobce bytelných litinových mlýnků na maso. Přispěl také nuselský velkopodnikatel Richard Dubský.
Už v roce 1919 si inženýr Schier nechal zaregistrovat značku Fotochema a o rok později koupil spolu se svými třemi společníky Antonínem Kopistou, Richardem Dubským a Vilémem Porkertem v Hradci Králové pozemky poblíž nádraží. Nově vzniklé firmě už nic nestálo v cestě.
Firma vyrábí černobílé panchromatické filmy, negativní fotografické filmy, negativní filmy pro letecké snímkování, inverzní kinematografické (fotografické) filmy, černobílé ortochromatické papíry, papíry s proměnnou gradací (MG), negativní a pozitivní vývojky, ustalovače, tónovače a další lázně, fotoemulze.
To boli krásne chvíle, keď sme po večeroch robili s manželom čb fotky!
OdpovědětVymazatDoteraz máme doma celé vybavenie.
nostalgia mi nedovolí to vyhodiť, ale odídem aj ja a viem, že to všetko pôjde do kontajnera.
Pááá
Ahoj, Danka, vítám Tě na blogu!
VymazatVěřím, že to byly krásné chvíle, tak to dělal i můj strýc s tetou a toho vybavení a literatury co měl. Zdědila jsem po něm dva foťáky, jeden jsem prodala ve starožitnostech a druhý má přítel.
Nostalgie se týká i jiných věcí, já jsem už část dala do muzea. Vyhodit je to škoda.
Děkuji a pěkné Velikonoce přeji. ☺
Známá firma, známé logo, spousta práce a nadšení lidí!
OdpovědětVymazatHaničko, děkuji za další zajímavou historii.
Měj příjemný den, Helena
Přesně jsi to, Helenko, popsala.
VymazatDěkuji a přeji výbornou Škaredou středu. ☺
Tak snad klasické analogove focení nezanikne.
OdpovědětVymazatZatím nezaniklo, ale rozšířené rozhodně není. Digitál je sice pohodlný, ale kdo studuje fotografii, stejně musí mít nejeden analogový aparát a fotí na černobílý kinofilm. Znám takovou střední odbornou školu. ☺
VymazatPlno nových informací, děkuji.
OdpovědětVymazatJsem ráda, pokud tyto značky zaujmou. ☺
Vymazat