Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

úterý 28. června 2022

Příběhy slavných značek: Kolo Favorit

 

Je léto a hned se vidí, kolik cyklistů u nás máme. Původně se naše nejslavnější značka kol měla původně jmenovat Borec. Pro pamětníky nebo fandy je tady video: 
 

Vlastnit kolo značky Favorit býval za socialismu sen mnoha kluků. Jeho příběh ale začal o mnoho let dřív.

V roce 1910 si dva kamarádi, pánové Ambros Swětlik z Opavy a Heinrich Kastrup z Německa, založili v Chebu továrnu na výrobu kol. Název pro ni vymysleli o čtyři roky později. Firma je založena  pány Ambrosem Swetlikem a Heinrichem Kastrupem, firma nese název Es-Ka (Swetlik-Kastrup) z Chebu společně s Františkem Heringem. Montovala se zde kola značky Tripol ze součástek chebské Es-Ka.

Byl hlad po kolech

Tou dobou prodává František Hering z Rokycan kola významných evropských výrobců a sní o tom, že jednou bude vyrábět svoje vlastní. Otevírá si tedy Sportovní závod na opravu a stavbu velocipedů. Jenže přichází první světová válka, poptávka po kolech klesá, a pan Hering musí zavřít krám.

Všechno se změnilo po válce, kdy byl naopak po kolech velký hlad, a panu Heringovi se začala otevírat cesta k uskutečnění jeho snu. Na počátku 20. let si otevřel vlastní dílnu a začal s výrobou kol. Tou dobou chtěli zvýšit výrobu i Swětlik s Kastrupem.

Rokycanům vládnou velocipedy

A tak se všichni tři spojili a v roce 1922 vznikla v Rokycanech továrna, která o něco později dostala název „Tripol-Hering a.s., továrna na velocipedy“. Montovala se v ní kola značky Tripol ze součástek chebské Esky. Majitelé se ale časem nepohodli, po 12 letech se firma rozpadla a každý si šel po svém.

Eska si v Rokycanech postavila novou výrobnu a svým kolům ponechala název Tripol. František Hering koupil původní areál a začal vyrábět konkurenční kola značky Velo-Tudor. Od té doby v Rokycanech vyráběly kola továrny hned dvě. A obě prosperovaly, protože o jejich výrobky byl mezi válkami obrovský zájem.

Jedno město, dvě značky

Po znárodnění veškerého průmyslu včetně drobných podnikatelů bylo „shora“ rozhodnuto, že kola se v Rokycanech budou vyrábět i nadále. Montovala se cestovní kola Tripol a Tudor, ale na spadnutí byla už i produkce kol závodních.

Rodila se totiž tradice Závodu míru, pro jehož první ročník se musela kola dovézt z ciziny. Závod míru se stal největším amatérským etapovým podnikem na světě.

Závod míru s Borcem

První rokycanské kolo pro Závod míru s přehazovačkou a čtyřkolečkem vážilo 9,5 kg. V roce 1950 jich v Rokycanech vyrobili necelou dvacítku. A jak se měla nová sportovní kola jmenovat? No přece Borec. To navrhovali z ministerstva.

"Chceš-li poznat, co je dřina, kup si kolo Ukrajina. Chceš-li letět jako šíp, kup si kolo Favorit!"

Z výstavy Fenomén Favorit v Národním technickém muzeu

V roce 1950 byla vyrobena první série 15 závodních kol pro reprezentaci, název měl být Borec. Roku 1951 navrhl tehdejší ředitel Josef Bochníček značku Favorit. Výroba této značky začala v roce 1951. V roce 1953 vznikl odloučením z Eska, n.p. samostatný podnik Favorit, n.p. ale již v roce 1958 je včleněn zpět.

Kolo olympionika Jiřího Dalera z olympiády v Tokiu 1964

Zdroj: J. Škápíková, M. Šorelová, www.favorit.cz, www.cpost.cz, www.infofila.cz, ct24.ceskatelevize.cz, plzen.rozhlas.cz

6 komentářů:

  1. Odpovědi
    1. Takový osud našich, kdysi skvělých fabrik, mě taky dovede "otrávit". ☻

      Vymazat
  2. Parádní shrnutí, Hani, úžasné dobové fotky! A současnost... ach jo.
    Přeji příjemný den. Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji, Helenko, fotky jsem pečlivě hledala a snažila se připomenout i ty sportovní úspěchy na kolech Favorit. Jen ta současnost u značné části našich slavných značek nás rozhodně těšit nemůže. Kdysi se užíval termín "turecké hospodářství", nyní nevím jak to nazvat...
      Přeji středu, když už je tak teplá, i s osvěžením. ☺

      Vymazat
  3. Hani, bratři Pospíšilové a jejich skvělé výsledky v kolové, díky za připomenutí.Horší už je to s připomenutím stále krachujících našich továrních značek a jejich zaniklé výroby. Přeji pohodové dny. ☺

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Je to tak, Marti, nedalo mi to a br. Pospíšilovy jsem tam zařadila, protože si myslím, že zrovna oni na kolech Favorit dělali mnoho let tu nejlepší reklamu. Asi bratrům věnuji samostatný článek.
      A ty naše krachující značky chci aspoň připomenout, jaká výroba u nás byla.
      Děkuji Ti a přeji výborný závěr týdne. ☺

      Vymazat

Toulky českou minulostí

Toulky českou minulostí: 202. schůzka: Praha, defenestrace pořadové číslo 1.

 „30. dne měsíce července Léta Páně 1419 purkmistr a někteří konšelé Nového Města s podrychtářem, nepřátelé přijímání z kalicha, od obecnéh...