Do Bruntálu se dostanete vlakem, autobusem a samozřejmě autem:
- z Jeseníku: do Bělé pod Pradědem odbočte
směr Bruntál a do Videl pod Pradědem, zde do Vrbna pod Pradědem, za
Vrbnem p.P. doprava na směr Světlá Hora, Bruntál
- z Opavy (Ostravy): přes Velké Heraltice a Horní Benešov
- ze Šumperka (vých. Čech): přes Rýmařov
- z Olomouce (Brna): přes Šternberk-směr Opava, za Horní Loděnicí doleva přes Dětřichov nad Bystřicí, Lomnici a Valšov.
- Bruntál byl kdysi královským městem podle horního práva, založení spadá podle uničovské listiny, vydané králem Přemyslem Otakarem I., již před rok 1223. Středověký stavební komplex byl obehnán hradební zdí, sledující půdorys dnešního zámku.
- Bruntálský zámek, jak je vidět na modelu, je vystavěn na neobvyklém půdorysu kruhové výseče.
Je to vlastně trojúhelník s vypouklou průčelní stranou obrácenou k městu. Stejný půdorys měl už původní středověký hrad, který tu v polovině 15. století vyrostl v severozápadním rohu tehdejších městských hradeb, a právě takové umístění na omezeném prostoru si vyžádalo projekt o netradičním půdorysu.
Od zbytku města byl oddělen půlkruhovou hradbou a příkopem. Když hrad získali do svého majetku páni z Vrbna, navštívil je sám císař Rudolf II., to musela být událost... Páni z Vrbna si však reprezentační sídlo představovali jinak, než byl tento hradní komplex, a tak se začalo s náročnou přestavbou na zámek.
Na západě a severu tvořilo jeho opevnění část městských hradeb, které vznikly současně s hradem. Celek byl chráněn příkopem a parkánem i ze strany města. Založení hradu současně s městem bylo vyloučeno. Archeologové dokládají osídlení této plochy ve druhé polovině 13. století.
První zmínku o hradu v Bruntále nacházíme až roku 1506. Poté do Bruntálu přesídlili páni z Vrbna. Přestavba hradu je datována do roku 1556. Za Hynka staršího z Vrbna byl postaven nový palác a s mnoha dalšími úpravami se hrad postupně měnil v renesanční zámek. - Hlavní vstup do zámku je vymezen portálem, nad ním je
kartušový štít. V linii římsy je zlatými římskými číslicemi vyveden
letopočet 1869.
Na mřížoví balkonu jsou umístěny pozlacené iniciály C A připomínající Karla Alexandra Lotrinského, velmistra řádu a stavitele zámku, kterému patří i kamenný erb nad vchodem. - Východní křídlo zámku
Dnešní zámek leží na základech gotického hradu z konce 15. století, který byl přestavěn ve stylu severské renesance v 2. polovině 16. století.
Za třicetileté války utrpěl zámek velmi vážná poškození, byly tu úvahy o jeho demolici, to se ale nakonec nestalo a v roce 1766 začala poslední velká přestavbou zámku. Jen pro představu, to je v době vlády Marie Terezie. Do svého vlastnictví ho po bitvě na Bílé hoře získal Řád německých rytířů. Byl jeho majetkem do roku 1945.
Řád se pustil do rozsáhlé rekonstrukce, při níž už sídlo získalo víceméně dnešní podobu originálním způsobem spojující renesanční a barokní prvky. Dokonce sám císař Josef II. na zámek zavítal roku 1778. Řád německých rytířů potřeboval udělat dojem, protože brzy poté své centrum přesunul do Vídně a Bruntál byl vybrán za sídlo velmistra Řádu. Pravda ovšem je, že každý velmistr osobně tu příliš často k zastižení nebyl a nechával se zastupovat místodržitelem.
Jezírko v zahradě za zámkem.Hodinová věž zámku
Je to dominanta bruntálského zámku, kterou je vidět na nádvoří, je zakončena cibulovou bání. Jak vidět na snímku, jedná se o osmibokou hodinovou věž vysokou 61 metrů a dokončenou v roce 1608.
V hodinové věži zámku se v současnosti nachází lovecká zbrojnice. Evžen Rakouský byl znalec, sběratel a milovník zbraní. Údajně vlastnil největší sbírku zbraní v Rakousku, kterou od něj baron Johannes Popper-Pohragy odkoupil v roce 1918.
Sám sebe považoval za vojáka a byl hrdý na svou nejvyšší dosaženou vojenskou hodnost polního maršála. III. Zemské střelecké slavnosti v Bruntále, konané ve dnech 15. – 25. srpna 1907, se uskutečnily pod patronací velmistra Řádu německých rytířů arcivévody Evžena. Toho brzy představím zvlášť.
Arkádové ochozy na nádvoříNádvoří zámku
Arkáda je stavební článek architektury tvořený obloukem, který nesou dvě svislé podpory, pilíře nebo sloupy. Řada oblouků nesených sloupy nebo pilíři tvoří sloupořadí. Někdy se jako arkády označuje i arkádová chodba či podloubí, z jedné nebo obou stran oddělená sloupy.
Arkádový systém je tvořen jednoduchými sloupy s dříky bez kanelování zakončenými dórskými hlavicemi. K této výstavbě došlo v druhé polovině 16. století za majitelů zámku pánů z Vrbna, jak již bylo výše zmíněno.
Studna na nádvoří - Při úpravách zámku za velmistra Evžena Rakouského byl vybudován mřížový
kryt studny na nádvoří, vytvořený z původních renesančních dílců
olomouckým uměleckým zámečníkem Janem Lesendou. 18 metrů hluboká studna
se v nezměněné podobě dochovala dodnes.
- Letopočet na studniNatáčely se tu filmové pohádky Císař a tambor a Zlatník Ondra. Dnes tu také sídlí regionální muzeum.PokračováníZdroj: internet, fotografie vlastní
Zámek je krásný.Děkuji za procházku v místecj,kde to neznám.
OdpovědětVymazatPřeji krásný den ☺
Evi, zámek je opravdu krásný, ale asi moc lidí o tom ani neví.
VymazatDěkuji a přeji příjemný pátek. ☺
Hani, to je moc krásný zámek. Škoda že je to od nás tak daleko, tak že by to bylo na ubytování. Tam by se mi moc líbilo. Přeji ti krásný den.
OdpovědětVymazatSouhlasím, Jaruš, že od vás je to dost daleko, myslím, že ani spojení vlakem by nebylo přímé, bylo by několik přestupů. To by chtělo ubytování v Jeseníkách a pár dní poznávat...
VymazatDěkuji a také přeji krásný den. ☺
Hani,tak tady na zámku jsme nebyli.Líbí se mi a nejvíc arkádové ochozy.My jezdili na hory vždy na podzim a dělali jsme hlavně výlety po kopcích.Možná byl zámek v tu dobu už zavřený.
OdpovědětVymazatMěj se hezky
Jituš, já, i když jedu na hory, snažím se v okolí navštívit, co se dá. Podzim je na hory příjemný, vždy záleží na počasí. Tento zámek je do konce září otevřen i v pondělí, což jinde nebývá, pak podle návštěvních hodin na první červené fotce.
VymazatDěkuji a také se měj co nejlépe. ☺
Zámek je fakt nádherný, ale je to trochu z ruky. Díky za hezké fotky 😉
OdpovědětVymazatEvi, mohu potvrdit, že zámek je nádherný, brzy bude pokračování - z interiérů. Z ruky ano, ale napíšu to trochu trefně: kolikrát jsem já jela do Prahy jen na otočku, jedna cesta 3 hod. Pendolinem + vlak k Pend., takže na trati asi 7 hodin za den a stálo mi to v Praze za to. Ovšem, jel by takhle pražan někam tak daleko na otočku?
VymazatDěkuji a brzy budou fotky možná i hezčí. ☺
Hanko, opět zajímavé informace z historie.
OdpovědětVymazatDěkuji, Marti, možná z Bruntálu ty zajímavější ještě budou. Brzy. ☺
VymazatHani, o Bruntálském zámku jsem věděla asi jen to, že je stavěn do trojúhelníku. Ráda jsem si přečetla víc. Arkádová nádvoří mám moc ráda, tohle je opravdu hezké....
OdpovědětVymazatDěkuji a přeji pohodový den, Helena
Bruntálský zámek podle mne poněkud doplácí na svoji polohu, ale za návštěvu opravdu stojí. Mám pokračování o interiérech zámku a to bude neméně zajímavé.
VymazatDěkuji a přeji pátek plný pěkných zážitků, Helenko. ☺