Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

sobota 10. září 2022

Císařovna Sissi má dnes smutné výročí

Dnes je tomu přesně 124 let, kdy ve věku 60 let zemřela rakouská císařovna, chorvatská, česká a korunovaná uherská královna Alžběta Bavorská. Díky filmům, románům i četným dokumentům je jednou z nejznámějších historických postav a troufám si říct, že ji zná i ten, kdo se o historii příliš nezajímá. Byla to Sissi a tak ji uvádím i v titulku.

Málokterá historická osobnost je tak zidealizovaná, to je třeba uvést na začátku, protože ty filmy jsou točeny pro diváka a ukazují spíše to pozlátko. Jako rakouská císařovna, česká a uherská královna dokázala sice svou krásou a inteligencí ohromit celou Evropu, zároveň ale byla psychicky nemocná. Ani její vztah s manželem - císařem nevypadal jako z románu, oba si užívali milenecké vztahy.

Sissi v roce 1867. Byla mimořádně krásná, kromě dlouhých vlasů na ní lidé obdivovali čistou pleť a vysokou štíhlou postavu. 

Když se do ní převtělila herečka Romy Schneiderová v legendární filmové trilogii, bylo definitivně zpečetěno, že z postavy Alžběty Bavorské se stala  Sissi, lidé ji pak vnímali jako  pohádkovou princeznu. Není se čemu divit, "kult Sissi" se zrodil už za života této šlechtičny. Byla opravdu velmi krásná a vzdělaná, a i její impulzivní povaha mnoha lidem nejen v Rakousku-Uhersku imponovala.

Snadno se tak stalo, že se zařadila mezi ty představitele habsburské monarchie, na které se do současnosti v Rakousku takzvaně "nesahá".
Když se mluví o skutečné podobě vztahu Sissi a Františka Josefa I., budoucí císař se do tehdy patnáctileté dívky skutečně zamiloval a ona do něj. Jenže zatímco František Josef I. miloval svou ženu až do smrti, a proto jí mnohé prominul, u Sissi láska v pozdějších letech ochladla. Nebyla to ovšem její vina - nad zamilovaností převážil přísný a pro Sissi v mnoha ohledech svazující život na vídeňském dvoře. Podle dnešního pohledu Sissi opravdu po většinu manželství spíše trpěla a svazek s Františkem Josefem měl od ideálu daleko.

  

Oficiální události s císařem neměla ráda a pokud to šlo, raději se těmto povinnostem vyhnula.

Ve starším věku si pole zapsala: "Manželství je nesmyslná instituce. Jako patnáctileté dítě jste prodáni a složíte přísahu, které nerozumíte a pak třicet a více let litujete a už s tím nemůžete nic dělat."
Nesla těžce myšlenku, že je degradovaná na pozici jakéhosi stroje, jehož jediným úkolem je co nejrychleji porodit zdravé a nejlépe mužské potomky. 

Když Alžbětě navíc ambiciózní matka Františka Josefa I. nedovolila vychovávat její děti, Sissi zcela rezignovala a začala své manželství spíše trpět. Brzy si našla únik v podobě cestování, s manželem a ve Vídni bývala málo. Vztah Sissi a Františka Josefa I. zůstal v rovině respektu a náklonnosti. 

 

Na snímku je s císařem Františkem Josefem I. a svými dětmi. Porodila čtyři, ale prvorozená dcerka ve dvou letech zemřela. Děti nesměla vychovávat a říká se, že nejhlubší vztah si vytvořila jen ke své nejmladší dceři.

Aby bylo pro oba manželství alespoň snesitelné, Sissi vyřešila situaci velmi neočekávaně - začala podporovat manželův poměr s herečkou Katharinou Schrattovou. Císařovnu totiž vysvobodil od manželských povinností, ovšem zároveň cítila, že je její muž v dobrých rukou, protože herečka dokázala stárnoucímu císaři nabídnout laskavost, kterou Sissi ze sebe nedokázala dostat.

  

Říká se o ní, že byla jednou z nejkrásnějších žen 19. století a na své kráse si zakládala.

Sissi navíc manželovi oplácela stejnou mincí,  měla milence. Dokonce se šířily řeči, že její nejmladší dcera Marie Valerie - jediné dítě, u něhož si Sissi prosadila, že si je vychová sama a podle svého - je nemanželské. Pravdou je, že se dívka narodila v Uhrách, kde Sissi trávila množství času s tamní šlechtou, že by ale její dcera byla počata mimo manželské lože, se nikdy neprokázalo.

Byla posedlá krásou.

 

To je nejznámější obraz císařovny, kolem které vzniklo a stále se uvádí mnoho býtů. Její život ale vůbec pohádkový nebyl.

Už za jejího života se o Alžbětě Bavorské mluvilo jako o nejkrásnější ženě světa. Osud jí do vínku nadělil hezkou pleť, na danou dobu nezvykle vysokou postavu - měřila 172 cm, a krásné vlasy k tomu. Sissi si brzy na svém vzhledu začala až příliš zakládat. A dovedlo ji to až k psychickému onemocnění. Byla nezdravě posedlá štíhlostí. Skoro nejedla a hodně sportovala, aby si zachovala pas s obvodem padesát centimetrů. Současné štíhlé modelky v pase měří kolem šedesáti cm a jsou mnohdy považovány za vyhublé.

 

Sissi byla ve své době nejlepší jezdkyní na koni v Evropě, dokonce se učila cirkusové akrobacii.

Kdyby Sissi v touze po štíhlé postavě zůstala pouze u sportování, z dnešního pohledu by na tom v podstatě nebylo nic špatného. Byla tělem i duší sportovkyní, její cvičební plán by v současnosti nepůsobil nijak zvláštně - jenže v době, ve které žila, vyvolával kontroverze. Milovala jízdu na koni a byla nejlepší jezdkyní své doby. Často žertovala, že pokud by nebyla císařovnou, byla by jezdkyní na koni v cirkusu. Ve svých soukromých pokojích si také nechala zařídit malou tělocvičnu, což bylo pro dámu v té době nezvyklé. A užívala si také výstupy na hory, které byly často tak náročné, že se nenašla jediná dvorní dáma, která by s ní dokázala udržet krok.
K úzkému pasu si dopomáhala i jinak. Radikálním omezením jídelníčku. A zašlo to do té míry, že se u ní rozvinula anorexie. Často prakticky nejedla tuhou stravu, dopřála si pouze ovoce. Podle některých historických záznamů jedla jen tolik, aby nezkolabovala a nezemřela.

Sissi se řídila zásadou "pro krásu se musí trpět" i v jiných ohledech. Týkalo se to zejména jejích vlasů, které jí postupně narostly až ke kotníkům. Každý den jí je žena, kterou si Alžběta vyhlédla v opeře, musela několik hodin pročesávat a upravovat. A pokud jí vytrhla moc vlasů, Sissi jí klidně dala i pohlavek.

Jenže kvůli koruně krásy netrpěla pouze její služka, ale i Sissi samotná. Odmítla si vlasy stříhat, čímž narostly do takové délky a zároveň zhrubly, že Sissi kvůli váze účesu každý den trápily silné bolesti hlavy. Když si chtěla alespoň na chvíli vydechnout, zavěsila vlasy na hák, a nechala je upevnit ke stropu, aby celou hmotnost nemusela nést pouze její hlava.

Stárnutí pro ni znamenalo naprosté peklo. Když  mezi vlasy zahlédla jeden šedivý, dostala záchvat pláče. Dělala vše proto, aby zůstala mladá a svěží. Vráskám vyhlásila válku, a aby ji vyhrála, byla ochotná se pouštět do různých experimentů, obnášejících nanášení nejrůznějších tinktur na pleť - byla v nich třeba vejce, bobulovité ovoce, ale také sperma či dokonce krev ze syrového masa.

Sissi také chtěla, aby se navždy zachoval mýtus o její kráse. To, že se do dnešních dní nedochovaly její portréty či fotografie z pozdějších let, není žádnou náhodou, zajistila to ona sama. V posledních desetiletích života se téměř neobjevovala na veřejnosti, a pokud už někde vystoupila, svoji tvář pečlivě skrývala pod závoji či za vějíři. Rovněž odmítla, aby vznikaly její fotografie.

Nebála se žádného extrému, což se hodně liší od představy sladké princezny, která se o ní vytvořila. Alžběta milovala otevřené moře a výlety lodí.  Po pobytu na Madeiře navštívila císařovna Sevillu, Gibraltar a Mallorcu a dojela až na Korfu. Plavby ji inspirovaly k velmi nečekanému kroku. Nechala se totiž potetovat stejně jako námořníci. A z jedné plavby se domů vrátila s kotvou na pravém rameni. František Josef to prý nesl velmi těžce.

Život Sissi skončil tragicky - v roce 1898 zemřela po atentátu v Ženevě. Její smrt těžce zasáhla její přítelkyně i manžela, Františka Josefa I. Historikové se ale shodují, že v mnoha ohledech byla pro Alžbětu Bavorskou smrt vysvobozením. V té době život už ji netěšil. 

10. září 1898 život císařovny Alžběty ukončil při její cestě do ženevského přístavu italský anarchista Luigi Lucheni, který ji probodl pilníkem (nástroj pronikl do hrudi v hloubce 8,5 centimetru, zlomil čtvrté žebro a pronikl mezižeberním prostorem, prorazil dolní kraj plicního laloku a zasáhl levou část srdeční komory). Atentátník chtěl údajně původně zabít prince z rodu Orléans, ten ale nakonec nepřijel, a tak si vybral za oběť císařovnu.

Poslední léta měla deprese a melancholické nálady, nejčastěji nosila šaty černé barvy.

Zdroj: denik.cz, Wikipedie

9 komentářů:

  1. Smutné výročí a smutný život,navrch pozlátko a uvnitř smutek. Knihy o Sissi mám stále v doma připravené na někdy až do doby,kdy pozapomenu na zhlédnutí několika dílů v televizi.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Anonymní12.09.22 7:21

      Hanka/kaleidoskop-podle-hanky.blogspot.com
      Chtěla jsem tuto spolupanovnici (tehdy i naši) připomenout, patří u nás k nejznámějším osobnostem této dynastie, možná díky filmu s Romy Schneider. Život neměla lehký a dost se na tom podílela tchyně - matka Franze Josefa.

      Vymazat
  2. Smutný životní příběh této nádherné ženy. Zemřela krutě a bolestivě. To si nezasloužila.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Anonymní12.09.22 7:25

      Hanka/kaleidoskop-podle-hanky.blogspot.com
      Mnozí si myslí, že život těch korunovaných hlav je jako v bavlnce a musí být tedy spokojený a šťastný. Jak vidět, jsou stále na očích a není to nic s medem. V případě Sissi - probodnuté pilníkem na ulici, je nepředstavitelný druh atentátu, ovšem bylo to v r. 1898.

      Vymazat
  3. Její příběh mě nikdy nepřestane dojímat.Mám ji hodně spojenou s její filmovou představitelkou Romy Schneiderovou.Ta zemřela už ve 43 letech.
    Hani,měj hezkou neděli

    OdpovědětVymazat
  4. Jsem ostuda, nechápu jak jsem zaměnila knihy,které na mě čekají, jsou o Marii Terezii.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Anonymní12.09.22 7:27

      Hanka/kaleidoskop-podle-hanky.blogspot.com
      Nevadí, jde sice o úplně jiné osobnosti, knihy si přečteš a filmy nebo dokumenty o Sissi třeba uvidíš. ☺

      Vymazat
  5. Anonymní13.09.22 8:07

    Krásně napsaný životopis!
    Děkuji, Hani a přeji pohodový den. Helena
    https://sincerehelena.blogspot.com/

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Anonymní13.09.22 9:18

      Hanka/kaleidoskop-podle-hanky.blogspot.com
      Helenko, moc děkuji za pochvalu a přeji také úspěšný den. ☺

      Vymazat

Toulky českou minulostí

Toulky českou minulostí: 202. schůzka: Praha, defenestrace pořadové číslo 1.

 „30. dne měsíce července Léta Páně 1419 purkmistr a někteří konšelé Nového Města s podrychtářem, nepřátelé přijímání z kalicha, od obecnéh...