Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

sobota 10. září 2022

Císařovna Sissi má dnes smutné výročí

Dnes je tomu přesně 124 let, kdy ve věku 60 let zemřela rakouská císařovna, chorvatská, česká a korunovaná uherská královna Alžběta Bavorská. Díky filmům, románům i četným dokumentům je jednou z nejznámějších historických postav a troufám si říct, že ji zná i ten, kdo se o historii příliš nezajímá. Byla to Sissi a tak ji uvádím i v titulku.

Málokterá historická osobnost je tak zidealizovaná, to je třeba uvést na začátku, protože ty filmy jsou točeny pro diváka a ukazují spíše to pozlátko. Jako rakouská císařovna, česká a uherská královna dokázala sice svou krásou a inteligencí ohromit celou Evropu, zároveň ale byla psychicky nemocná. Ani její vztah s manželem - císařem nevypadal jako z románu, oba si užívali milenecké vztahy.

Sissi v roce 1867. Byla mimořádně krásná, kromě dlouhých vlasů na ní lidé obdivovali čistou pleť a vysokou štíhlou postavu. 

Když se do ní převtělila herečka Romy Schneiderová v legendární filmové trilogii, bylo definitivně zpečetěno, že z postavy Alžběty Bavorské se stala  Sissi, lidé ji pak vnímali jako  pohádkovou princeznu. Není se čemu divit, "kult Sissi" se zrodil už za života této šlechtičny. Byla opravdu velmi krásná a vzdělaná, a i její impulzivní povaha mnoha lidem nejen v Rakousku-Uhersku imponovala.

Snadno se tak stalo, že se zařadila mezi ty představitele habsburské monarchie, na které se do současnosti v Rakousku takzvaně "nesahá".
Když se mluví o skutečné podobě vztahu Sissi a Františka Josefa I., budoucí císař se do tehdy patnáctileté dívky skutečně zamiloval a ona do něj. Jenže zatímco František Josef I. miloval svou ženu až do smrti, a proto jí mnohé prominul, u Sissi láska v pozdějších letech ochladla. Nebyla to ovšem její vina - nad zamilovaností převážil přísný a pro Sissi v mnoha ohledech svazující život na vídeňském dvoře. Podle dnešního pohledu Sissi opravdu po většinu manželství spíše trpěla a svazek s Františkem Josefem měl od ideálu daleko.