Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

úterý 14. března 2023

Amarylis - loni bílý, letos červený


Amarylis je jednou z prvních květin, které nám přinášejí jaro. Kvete v době, kdy venkovní teploty jsou stále nízké. Loni jsem měla štěstí na výběr rostliny, měla sice cedulku s červeným květem, ale nakonec vykvetla bíle. 👍


Tak bohatě kvetoucí rostlinu jsem si vybrala loni, na dvou stvolech bylo 15 květů, proto jsem musela dát oporu, jinak by se to zlomilo. Průměr největších květů, které byly plné a tím bylo květenství i těžké, byl 17 cm. Letos zatím nevykvetl. 
 
***

Jakmile je cibule v zemině, zalévaná, v teple a na světle, začne vegetovat. Někdy jako první pustí květní stvol, jindy listy. V každém případě žije v prvních dnech zejména ze svých zásob. Tím se poměrně vysílí a je tedy potřeba ji během vegetačního období vydatně hnojit. Přezimovaný amarylis přesazujeme vždy až před novou sezonou.

Amarylis (starším názvem zornice) je rod rostlin z čeledi amarylkovité. Zahrnuje pouze dva druhy, které jsou oba endemity z Jihoafrické republiky. Jsou to vytrvalé, sezónně zatahující cibuloviny s nápadnými květy na dlouhém stvolu. Plodem je tobolka. Rostliny obsahují účinné alkaloidy a jsou jedovaté. 

Jakmile amarylis odkvete, seřízneme květní stvol. Rostlinu stále intenzivně pěstujeme bohatou zálivkou i hnojením. Cibule musí nabrat živiny pomocí listů, ze kterých si na podzim stáhne zásoby do sebe. Amarylisy dobře snášejí letnění na balkonech a terasách. Během zimy nic. Další pozornost amarylisy chtějí až při probouzení.

To je můj letošní amarylis. Je to květina k MDŽ, my se k tomuto svátku hlásíme. Ve stejném obchodním řetězci jako loni jsem si vybrala a tam vůbec nevíte, jakým květem vás odmění. To je na tom  to "napínavé", protože i loni tam byla cedulka s červeným květem a nakonec květ byl bílý. 



První stvol s květy, tehdy jsem ani netušila, že vykvete ještě jeden. 


To je už druhý stvol s pupenem, který rozkvetl zrovna na MDŽ! Jako na objednávku. Musím říci, že ten druhý je krásnější než první. Stvol není tak vysoký a květy jsou bohatší.

Mezi čtyřmi velkými květy je vidět zatím malý pupen, který rozkvete za odměnu, až ty velké odkvetou. Změřila jsem průměr těchto červených kalichů a je to rovných 16 cm. Pro jistotu jsem i tady květu dala oporu.



 

 

 

 

 

 

Rozdíl mezi amarylkou a hvězdníkem

 

Ačkoliv byl rozdíl mezi rody Amaryllis a Hippeastrum definitivně potvrzen již v 80. letech 20. století, název Amaryllis se i v komerční sféře dále zatvrzele používá k označení různých kulturních hybridů rodu Hippeastrum zejména holandského původu. Je proto vhodné jmenovitě uvést základní rozdíly mezi oběma rody. Květy různých kultivarů amarylek se pohybují v barevné škále od téměř bílé po různé odstíny růžové, mohou však být i žíhané. Stvol květenství je plný, cibule spočívá těsně pod povrchem. Semena jsou bílá nebo růžová, kulovitá a dužnatá, zhruba o velikosti hrachu. Naproti tomu květy hvězdníků mají barevnou škálu podstatně širší, mohou být i oranžové, žluté, zelenavé, sytě červené ap. Stvol je dutý, cibule většinou částečně vyčnívá z půdy. Semena jsou černá nebo hnědá a plochá, papírovitá. Další rozdíly se týkají kvetení. Amarylky kvetou v pozdně letním až podzimním období v neolistěném stavu, naproti tomu hvězdníky kvetou v zimě nebo v předjaří a často mají v té době už i listy.  
 

Pozor při přesazování

Amarylis je cibulovitá rostlina. Na rozdíl od ostatních ale není vhodné cibuli zcela přikrýt zeminou. Pro kvetení je důležité, aby horní třetina cibule byla nad zemí. Příliš velký květináč vede k nadměrnému vývoji kořenů a listů – ovšem na úkor kvetení. Základem při přesazování je tedy zvolit správnou velikost květináče, která bude jen o něco větší, než ten původní. A nepohřbívat cibuli.

Vhodné stanoviště pro pěstování

Tady obvykle dochází k chybám. Zatímco ideální teplota pro pěstování je zhruba na úrovni pokojové teploty (18 až 20 °C), stanoviště se může měnit v ohledu na tom, v jaké fázi růstu rostlina je. Po výsadbě je vhodné vystavit rostlinu na slunné stanoviště, které pomůže při správném vývoji kořenů. Jakmile se ale rostlina chystá kvést, je dobré ji přenést na místo s rozptýleným slunečním světlem – pozor ale na příliš velkou tmu.

Správná zálivka je základ

Amarylis vám neodpustí nedostatek vody, stejně tak její nadbytek. Zálivka je vhodná prostřednictvím podtácku, odkud si rostlina vytáhne potřebné množství vody. Nesprávná zálivka způsobuje nejenom potíže s kvetením, ale také s celkovým zdravotním stavem rostliny. Substrát by měl být neustále vlhký.

Hnojení je také důležité

 

Vývoj tak obrovských květů stojí rostlinu spoustu sil. Proto je vhodné začít rostlinu přihnojovat. Ideální okamžik pro přihnojování přichází tehdy, když rostlina vytvořila poupata a chystá se vykvést. Použijte hnojivo pro kvetoucí rostliny, které budete aplikovat jednou za dva týdny v množství uvedeném výrobcem hnojiva. Naprosto nevhodná jsou hnojiva s vysokým obsahem dusíku, která budou podporovat růst zelených částí – na úkor květů.
Zdroj: wikipedia.org, nasezahrada.com

14 komentářů:

  1. Hanko, nádherné květy,moc hezký dárek MDŽ.

    OdpovědětVymazat
  2. Hani to jsou moc hezké květy. Zrovna jsi mi připomněla, že bych se měla podívat do sklepa, jestli už cibule nevyrazily poupata. Mám růžovou, ale už jich mám několik, protože vždycky odeberu malé cibulky, které se vytvoří u té velké a ty zasadím pak samostatně.. Přeji Ti krásné dny.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jari, podle mé zkušenosti ty zakoupené květy vykvetou a obojí na fotkách měly po 2 výhonech. Doma se to vždy nepodaří, ale proto jsem napsala text pod fotkami, přesazením, hnojením a správných umístěním to můžeme ovlivnit.
      Přeji Ti, aby ty cibule vykvetly a udělaly Ti radost. 👍

      Vymazat
  3. Nádherně bohaté květy, přímo pastva pro oči 😀

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. To máš pravdu, během dne jsme to chodili obdivovat a já jsem pořídila spousty fotek. 👍

      Vymazat
  4. Hani, krásný dárek k MDŽ a také krásné fotky. 👍👍👍
    Já si teprve o víkendu "vzpomněla" na ty moje cibule a vyndala je z pod schodů na půdu. Prostě starý lajdák. Zda pokvetou, či za mou nepéči nepokvetou, netuším.
    Ještě, že měla vnučka narozeniny a my jí šli koupit kytku. V opačném případě bych je asi vyndala až dnes po přečtení tvého článku. 😀
    Měj hezké dny.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji, Ali, za pochvalu. Měla jsem na výběr kytičku nebo rostlinu v květináči, vybrala jsem si tohle. Ty cibule se mají i hnojit, je to v textu pod fotkami. Přeji Ti, aby to vyšlo a potěšily Tě krásnými květy. 👍
      Měj i Ty hezké dny.

      Vymazat
  5. Nádherné.Tuhle květinu doma nemámTchýně měla nádhernou a vzala si ji moje dcera a asi umořila.
    Bylo mi to hodně líto.
    Hani,měj se hezky

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jituš, to mi připomíná moji milovanou tetu. Květiny byly její velkou zálibou a jí by vykvetlo snad koště. Ovšem taky čtvrt bytu květiny... tak rozdávala. Dostala jsem asi tři cibule červených amarylisů, sama to vypěstovala a mi to kvetlo. Teta odešla a pár let mi ji právě tyto květiny připomínaly. Pak to uschlo, možná stářím, nevím, jak dlouho taková cibule vydrží.
      Děkuji za vzpomínku a přeji pěkný závěrečný zimní týden. 👍

      Vymazat
  6. Překrásné květy! Většinou si na Vánoce nějaký koupím nebo dostanu, ale přes všechny rady se mi květ další rok nikdy nepovedl...
    Hani, měj příjemný den. Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Moc děkuji za pochvalu, Helenko. To je právě ten problém, že mnohdy, i přes snahu pečovat o květiny, stejně nevydrží. To je důvod, proč já už hodně let ani vánoční hvězdu, ani brambořík nekupuji. Moje mamka milovala bramboříky a azalky, tak jsem jí něco z toho kupovala na MDŽ nebo k svátku. V městském bytě s topením to však dlouho nevydrží.
      Děkuji a přeji úspěšný den. 👍

      Vymazat
  7. Hani, to jsou hezké kytičky i fotografie. Moc se mi všechny líbí a je to hezký, milý dárek. Měj se dobře, Lenka
    www.babilenka.cz

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jéé, jsem moc ráda, Leni, že se Ti to líbí ☺. Dárek to je milý, sice žádné překvapení, ale mohla jsem si vybrat a jsem spokojená. 👍
      Měj se také dobře, přeji pěkné dny.

      Vymazat

Toulky českou minulostí

Toulky českou minulostí: 202. schůzka: Praha, defenestrace pořadové číslo 1.

 „30. dne měsíce července Léta Páně 1419 purkmistr a někteří konšelé Nového Města s podrychtářem, nepřátelé přijímání z kalicha, od obecnéh...