Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

čtvrtek 16. března 2023

Píše se správně sbalit nebo zbalit?

 

Čeština je náš rodný jazyk, ale jsou momenty, kdy váháme, co je pravopisně správně. Četla jsem článek redaktorky a tam píše: "Blíží se jaro, zbalíte batoh a vyrazíte do přírody." Koukám na to a říkám si - CHYBA!  

Přece jen zásada "piš jak slyšíš" není vždy možná. Zkuste si říct nahlas a poslouchejte se: Sbal si věci! Co tam slyšíte? Nejspíš to "z" na začátku, že? Možná právě to nás plete.

Nebo nevíte, zda napsat sbalit nebo zbalit, a proto raději používáte pouze synonymum zabalit? 😉

Tak jak je to tedy? Píše se správně sbalit, nebo zbalit? Podíváme se společně na pravidla pravopisu českého jazyka a zjistíme, jestli se ke slovu balit pojí s, nebo z.

Trochu  to máme snadnější, protože v tomto případě je správná jen jedna varianta, a to sbalit. Používá se zde totiž předpona s- a podle pravidel českého pravopisu se tu uplatňuje pravidlo směřování dohromady, u kterého se vždy používá  předpona s-. Je to stejné jako u slov: sbírat, sblížit se, scelit, seběhnout, shledat se, shromáždit se. Patvary typu zbalit tedy nejsou přípustné a rozhodně je v psaných pravidlech nepoužívejte. 

Pamatuj: Se slovem sbalit se setkáme běžně a proto bychom měli vědět, že jediná správná varianta pravopisu tohoto slova je se s.

Slovo sbalit má více významů, a to například něco stočit či svinout. Pak to může být i sbalit něco na jedno místo, sbalit něco k vytvoření celku apod.

Další význam slova sbalit

Kromě klasického použití je dané slovíčko používáno ve významu „svést“ druhou osobu (není myšleno jen čistě sexuálně) ve významu: Do baru chodí jen proto, aby tam sbalil ženu svého života.

Příklady:

Podařilo se mu sbalit dárky na letošní Vánoce v rekordním čase.
Na diskotéce se mu daří vždy sbalit pěkná děvčata.
Sbal si svých pár švestek, co tu máš a vypadni.
Do hospod chodí jen proto, aby tam sbalil pěknou ženu.
Sbal ten koberec a přenes ho do auta.
Sbal si batoh na výlet, brzy vyrážíme.

Už máš sbalený stan? Bude pršet.

 ***

Přeji všem pěkný den. Dnes je výročí týkající se nedávného článku o Brně: 

V r. 1742, tedy na začátku vlády Marie Terezie, bylo v Brně rušno. Brzy začaly války o rakouské dědictví a toho roku Prusové obléhali Brno, naštěstí neúspěšně. Selhal lidský faktor, kolikrát už v dějinách.  – 16. března došlo na špilberské pevnosti v muniční laboratoři neopatrností personálu k požáru a následnému výbuchu munice (údajně kolem 20 kusů dvacetiliberních granátů) a střelného prachu.
Zahynulo celkem 29 osob, z toho 4 ohněstrůjci, 8 dělmistrů a 3 invalidé. Naštěstí pevnost neutrpěla větší škody a tragická událost neoslabila její obranu. 
 

 Zdroj: Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český, Slovník spisovné češtiny, Slovník současné češtiny, Wikipedie

11 komentářů:

  1. Něco málo připomenutí pravopisu. není na škodu 👍Trochu to okořením ,byla jsem přítomna nechtíc jednomu překvapujícími seniorskému sbaleni při láznění 🥰 .

    Smutné výročí Brna.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Marti, nejen že láska kvete v každém věku, ale v lázních vzniká dost románků, podle toho, co jsem slyšela. ☺
      Děkuji za to, žes všimla toho brněnského výročí. Přeji příjemný víkend. 👍

      Vymazat
  2. Čeština je krásná, vždycky jsem ji měla ráda. Ve škole mi to šlo, protože jsem hodně četla. Bohužel, dnešní mladí většinou na čtení "nemají čas" a potom je to vidět, ale oni se za chyby vůbec nestydí. Mají bezva výmluvu. Jsou přece dysgrafici nebo dyslektici (vidíš, tady jsem málem zabodovala já, byla jsem přesvědčená, že se píše "dis"). Jasné je, že takoví lidé jsou, ale najednou je jich nějak příliš a ve škole pak mají úlevu. Mám takové dvě doma. Ledaco by se dalo ještě zvládnout, ale proč...? Marně jim říkám, že ten písemný projev budou v životě potřebovat a že hodně o člověku napoví. Mně samotné už také občas něco "ujede", ale snažím se. Měj se pěkně, Hani.

    OdpovědětVymazat
  3. Také jsem si všimla, že i profíci dělají spoustu chyb.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Souhlasím a mám dojem, že poslední dobou těch případů přibývá. Někdy se nestačím divit. ☻

      Vymazat
  4. Hani je pravda, že mnozí novináři vůbec nerespektují nebo řádně neznají pravidla pravopisu a často jsou v článcích "do nebe volající" hrubé chyby. Neřeší - s, z, ale mnohdy ani i, y. Většinou asi spoléhají na pravopis Google, ale ten některé tvary správně vyřešit neumí. Co mě opravdu dokáže "nadzvednout" je nesprávné používání my a mi nebo když někdo pravidelně píše "přez" místo přes...a "vydím" místo správného vidím. Našlo by se toho jistě víc...ale víme své...Měj se moc hezky.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Máš, samozřejmě pravdu, Jari. Ale pak si cením, že mnozí blogeři v textech chyby nedělají, tedy žádné okaté tam nebývají. Redaktoři budou většinou mladí a možná se spíše hledí na obsah, který bývá také jednostranný a pochybný, než na pravopis. Uděláme si úsudek a hned ho zařadíme. ☺
      Díky a také se měj hezky.

      Vymazat
  5. Když někdo píše zveřejněné články měl by si dávat dvojnásobný pozor.
    Často váhám nad pravopisem,ale tady u toho by mě nenapadlo psát z.
    Měj se hezky

    OdpovědětVymazat
  6. Hani, není od věci si občas připomenout pravopis. Občas také tápu a tytam jsou doby, kdy jsem o sobě mohla říci, že umím "hezky česky". Jeden čas jsem vylepšovala rodinný rozpočet korekturami. Dnes už bych si to netroufla. Ale stále se mi stává, že chybu v textu vidím okamžitě.
    Měj hezké dny.

    OdpovědětVymazat
  7. Jsme lidi, tak děláme chyby, ale ten, kdo se psaním živí by chyby rozhodně dělat neměl. Zrovna tak mi trhají uši některá nová slova, děs a běs. Hanko, v tomhle případě bych "z" určitě nenapsala, prostě mi to tam nejde, tím nechci říct, že jsem nějaká Němcová. V šuplíčku u pracovního stolu Pravidla českého pravopisu mám 😀😉

    OdpovědětVymazat
  8. Už před mnoha lety moje češtinářka říkala - nehledejte správný pravopis v novinách!
    Hani, děkuji za další poučné čtení a přeji příjemný den. Helena

    OdpovědětVymazat

Toulky českou minulostí

Psáno k letošním Dušičkám

Dnešní článek připomene Dušičky. Hlavně jde o připomenutí tradic tohoto svátku a také proč se používají různá pojmenování - to najdete v p...