Palačinky asi umí každá žena, která si říká hospodyňka. Řeknete si, proč sem dávám palačinky, nic na tom není. Každá máme svůj osvědčený recept, já je dělám tak, jak jsme to dělávali doma u rodičů. Běžný postup, ale to moje teta si docela užívala přípravu palačinek, že jsem se kolikrát usmívala. Oddělila bílky a žloutky a dělala sníh, který pak opatrně vmíchala. Neumím popsat to, jak ona ty svoje palačinky dovedla prodat - to prostě nešlo odmítnout. Ráda vzpomínám na naši sousedku - poznala jsem ji už jako starou paní v pokročilém věku, která si dělávala palačinky á la Jiřina Šejbalová (kdysi oblíbená herečka). Tehdy to viděla v televizi. A jak o tom dovedla mluvit, že byste hned dostali chuť. No, ale pan Maršálek - ten by jim dal!
Každá doba, jak to tak sleduji, má svého kuchaře, který je v kursu. Bylo to i v Receptáři nebo v časopisech. Dnes frčí Josef Maršálek, možná se zviditelnil soutěží "Peče celá země". Teď více než TV poslouchám rádio a pan Maršálek je tam pravidelně a radí a radí...
Tak ho nechme promluvit, když je odborník.
Jestli si rádi k snídani, svačině nebo večeři občas rádi uděláte palačinky, pak byste měli zkusit ty od Josefa Maršálka. Za léta své praxe vychytal ten správný poměr surovin, aby se vám povedly. Recept na jeho palačinkové těsto pochází z Francie, z oblasti Bretaně.
- 300 ml tučného mléka
- 100 g hladké mouky
- 50 g rozpuštěného másla
- 2 vajíčka velikosti M (dohromady 100 g)
- 30 g cukru
- 2–3 g soli
Postup:
Všechny suroviny na těsto vložte do hlubší mísy. Pro jejich dokonalé spojení poslouží nejlépe barový nebo ponorný mixér. Děláme lité těsto a základním požadavkem je, aby v těstě nebyly žádné žmolky. Směs tedy dokonale rozmixujeme.
Kdybychom na míchání těsta použili metlu, tvořily by se nám na palačince při smažení bubliny, které by praskaly a vytvářely v placce malé dírky.
Metla není dobrým pomocníkem při přípravě palačinkového těsta, protože do hmoty všlehává vzduch. A také nepoužíváme žádný kypřicí prostředek, protože těsto je tenké a pečeme ho na rozpálené pánvi.
Těsto krouživým pohybem nalijeme na rozpálenou pánev s rozehřátým přepuštěným máslem a smažíme z obou stran.
Hani, palačinky dělám, sladké s džemem nebo tvarohem a slané plněné zeleninou. Ale ještě víc než já je dělá nejmladší syn. Je to dobrota. Lenka
OdpovědětVymazatwww.babilenka.cz
Leni, je fajn, že děláš palačinky s různou náplní, i ty slané. A také je dobře, že jsi to naučila syna, asi to dělá rád. ☺
VymazatZávidím, že to můžete jíst. Já raději sladké obědy apod. ne. U nás se dělali palačinky bez cukru v těstu. Chutnalo mi to s marmeládou nebo raději jablka v tom těstě se skořicí a cukrem.
OdpovědětVymazatTak po pravdě my doma sladký oběd nemíváme, možná tak 2x do roka. Máš pravdu, maminka mě doma vedla k tomu, že cukr nedávat do těsta, když je pak sladká náplň. Každý má svůj oblíbený způsob.
VymazatPalačinky máme rádi, sladké i slané. Pan Maršálek je teď v kurzu, ale on opravdu umí a je to sympaťák. Přeji hezké dny, zdravím 😉
OdpovědětVymazatJe fakt, že pana Maršálka je teď hodně vidět, tedy já ho slyším pravidelně z rádia. Měj se hezky, Evi ☺
VymazatJá je dělám stejně jen nepřidávám cukr. Zkusím příště cukr přidat...Děkuji za recept.
OdpovědětVymazatMám to stejně - od maminky jsem slyšela - nedávej cukr, může se to připalovat. A také aby to nebylo příliš sladké. Zkus přidat méně cukru, pokud nejste zvyklí. ☺
VymazatPana Maršálka moc neznám na ten pořad jsem nekoukala ač peču ráda.Palačinky už moc nedělám,ale dokud jsem hlídala vnoučata,tak jsem je dělala často.Ale dvě palačinky jsem měla o víkendu u dcery.Naplněné ovocem a navrch šlehačka.Jsem ráda,že jsem chytřejší.Šlehám těsto metlou a už vím,že nemám.
OdpovědětVymazatPřes léto tolik nepeču a už jsem se rozhodla až bude mít manžel chuť na sladké,upeču mu palačinku.
Hani,měj se hezky
Jituš, u Tebe na blogu jsem viděla, jaké dobroty děláš ☺. Je jasné, že vnoučata palačinky mívají rády, ale máš dobrý nápad s tím, že palačinka může pomoct při chuti na sladké. Ať se to tedy povede! ☺
VymazatDověděla jsem se novinky,i když peču palačinky hrůzu let. ecept mám jiný a ty bublinky při pečení se mi líbí.Asi to bude tím,že jsme jim říkali amolety ☺☺☺☺☺ Zítra bych je mohla jen tak udělat vnukovi.
OdpovědětVymazatPřeji krásný večer ☺
Evi, máme to podobně, jen já určitě nedělám palačinky tak často. Bublinky mi nevadí, ale tohle jsou ty francouzské palačinky - určitě tenší než ty, co děláme tady. Přeji, aby vnukovi chutnaly ☺.
VymazatPřeji pěkný den. ☺
Aj ja pečiem palacinky veľa rokov, ale rada vyskúšam aj od pána Maršálka. Často ho sledujem v TV na Mňam...
OdpovědětVymazatJa milujem zapečené palacinky, moji chlapi s javorovým sirupom alebo nuttelou :-)
Pekný víkend Hani,
A.
Ty, Adi, pečeš hodně, jak vidím na blogu. Určitě máš svůj recept a s javorovým sirupem to neznám. Tak vyzkoušej a ať vám chutná!
VymazatTaké přeji pěkný víkend ☺.
No, musím přiznat, že máslo do těsta nedávám...Zato ho šlehám metličkou :o)
OdpovědětVymazatNejsem profík, ale nikdy nezbyly :o)
Haničko, děkuji za poučení a přeji hezké odpoledne, Helena
Heli, děláme to asi podobně, dělám to tak, jak jsme to dělali u rodičů. Hlavně, že chutnají ... Pan Maršálek dělá francouzské tenké palačinky, u nás se lidově říkalo "amolety".
VymazatMěj se hezky, ☺.
Palačinky má rád manžel,dělám je často, cukr nedávám, pouze mouku, mírně přidám sůl, špetičku a pak pozórrrr - rum. Míchám metličkou a přiznám se, palačinku maximálně jednu, víc ani ránu. ☺
OdpovědětVymazatMarti, máš pravdu, my tady děláme spíš ty české, já dávám hlavně pozor, aby tam nebyly žmolky mouky, vše dobře rozmíchat a také nedávám cukr, náplň je většinou sladká. Trochu rumu neuškodí, moje babička vždy při smažení přidávala - prý do těsta pak nejde tolik tuku. ☺
Vymazat