Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

čtvrtek 17. března 2022

Den sv. Patrika, jehož symbolem je zelená barva a jetelový trojlístek

 

Každá země má speciální svaté, které považuje za ochránce státu a národa. U nás jsou to sv. Václav se sv. Anežkou, v Irsku sv. Patrik. Právě na jeho počest si tam každý rok 17. března připomínají výročí jeho úmrtí. Ale nejenom tam.

V naší republice jsou jen dvě sochy sv. Patrika - v Karviné se nachází u kostela Povýšení svatého kříže ve Fryštátě, druhá je v Dolní Lutyni nedaleko Karviné. 

https://www.drobnepamatky.cz/files/2021/socha-78043-2.jpg

Město Fryštát (dnes Karviná - Fryštát) bylo jedním z mála míst, kde byl kult sv. Patrika od poloviny 18. století uctíván. Jeho vznik zcela nepochybně souvisel s příchodem irského katolického rodu Taafů z Carligsfordu do Slezska, kteří se tu roku 1740 usadili po pronásledování katolíků v severním Irsku.

Socha byla postavena v roce 1749 jako výraz zbožnosti hraběte Mikuláše Taaffeho z Carlingsfordu, hrabě Taaffe se později stal vlastníkem fryštátského panství.


Socha je vytesána z pískovce a znázorňuje postavu světce v biskupském ornátě, drží biskupskou berlu a evangelium v levé ruce. Jeho pravá ruka je zvednuta v gestu požehnání. 

2013 Lutynia Dolna, Pomnik Świętego Patryka w pobliżu kościoła św. Jana Chrzciciela 04.jpg 

Socha sv. Patrika v Dolní Lutyni se nachází u kostela sv. Jana Křtitele. Nevíte, kde to je? 

Ceník individuální specializované dopravy | UnikaCentrum

Kdo byl sv. Patrik? 

Narodil se kolem roku 385 a jeho otcem byl jáhen Calpornius. Malý Patrik, jak už to u některých svatých bývá, nebyl v mládí příliš horlivým křesťanem. Ovšem když jej v šestnácti letech unesli mořští piráti a učinili z něj v Irsku otroka, tak svůj postoj k víře silně přehodnotil. Legenda praví, že bral tento čas, po který byl nucený pást cizí ovce, jako test víry a oddanosti. A zároveň měl dostatek času naučit se dokonale irsky a pochopil zdejší lidi i prostředí. Kolem roku 408 měl sen, v němž utekl z otroctví a okamžitě po probuzení začal plánovat proměnu snové iluze v realitu. Útěk se zdařil, Patrik přemluvil námořníky, kteří jej „hodili“ do Francie, odkud se následně dostal zpět na anglickou rodnou hroudu jako svobodný člověk. Následně byl poslán zpět do Irska coby misionář (jinde se mluví o božím vnuknutí, ale i v tomto případě by musel mít posvěcení z „vyšších“ míst), mající za úkol civilizovat v křesťanském slova smyslu tamní „divochy“ vedené keltskými „modloslužebníky“ – druidy.

Jetelový trojlístek (shamrock), symbol sv. Patrika

Jako nápověda k výuce o Svaté Trojici mu prý pomáhal jetel s jeho třemi lístky připomínající kříž. Zřejmě případný čtyřlístek nepovažoval za příliš šťastný nález. Další z legend praví, že vyhnal hady z Irska, ale přírodovědné záznamy ukazují, že jde opravdu jen o legendu. Důvodem hadí nepřítomnosti není přítomnost Patrika, ale fakt, že během poslední doby ledové pro ně bylo Irsko příliš chladné a později už se jim nepovedlo ostrov kolonizovat. Podobné to bude s informací, že během svého pobytu pokřtil 120 000 lidí, což by při frekvenci 2000 lidí ročně, bez sobot a nedělí, trvalo 60 let. Těžko říci, co by si myslel o nenávisti katolíků a protestantů, kteří v „oblasti jeho působnosti“ během 20. století ve jménu křesťanské víry konali nekřesťanské mučení a vraždy.


Tenkrát jsem měl vidění, viděl jsem člověka řečeného Viktorikus, který přišel z Irska s množstvím dopisů a jeden z nich mi dal přečíst. Na prvním řádku stálo napsáno: Hlas Irů – a jak jsem četl dále začátek toho dopisu, zdálo se mi, že slyším jejich hlasy, které patřily lidem z oněch Volkatských lesů, které se nacházejí u Západního moře. Jako by mě jednohlasně volali: Prosíme tě synu, přijď opět do našeho středu... Já jsem po nich rovněž velmi silně zatoužil, a vtom jsem se probudil. Sláva Bohu, že po mnoha letech Pán uslyšel jejich nářek a splnil jejich přání.
— sv. Patrik v Confessio

Faktem zůstává, že si vedl opravdu dobře. Křesťanství v Irsku skutečně zavedl a stal se velkým oblíbencem, jenž si dokázal na svou stranu naklonit i bohaté a mocné. Zemřel bez mučení, ve své víře a nikoliv pro svou víru, což je u pozdějších svatých kladným bodem v hodnocení a posuzování případného svatořečení. Ale není třeba brát legendy doslova, nechme jim jejich mytologický a hlavně duchovní význam a pojďme se bavit. Z toho by měl Patrik bezesporu radost, vždyť mnozí věří, že má prsty v destilaci ječmene, tedy přeměny zrní na whisky, za což mu v mnohé hospodě každoročně věnují tichou modlitbu.

 

Mozaika ukazující svatého Patrika vyslaného papežem na misi do Irska. Foto: Wikimedia Commons

Proč zrovna dnes?

Proč se sv. Patrik slaví zrovna 17. března? Původně náboženský svátek, během něhož musely být hospody zavřené, je dnes mejdanem, který na ulicích zastavuje dopravu a barví řeky do zelena. Původně měl připomínat den, v němž zajatý otrok poprvé vstoupil na ostrov, kde měl následně strávit šest let. Jinde se lze dočíst, že 17. březen 461 našeho letopočtu byl dnem jeho smrti. Miliony lidí anglicky mluvícího světa se hrdě hlásí k irským předkům a je jedno, zdali jde o USA, Austrálii, Česko nebo Jihoafrickou republiku. V dobré hospodě vám do husté pěny irského Guinesse výčepní vytvoří proudem piva trojlístek. Teď už víte proč.
  • Úctu ke sv. Patrikovi z Německa přinesl a zavedl hrabě Jan Špork. Jeho syn František Antonín Špork dal v kostele Nejsv. Trojice v Kuksu vztyčit oltář sv. Patrika s barokní malbou zázračného uzdravování nemocných. Svatý Patrik tam byl patronem klientů hospitalu.
  • Nástěnná malba sv. Patrika se objevuje v 19. století v kostele Nejsv. Trojice ve Fulneku.
    • Je patronem Irska, Nigérie, inženýrů, kadeřníků, kovářů, horníků, bednářů, zajatců, je ochráncem dobytka, ochráncem proti hadům, proti strachu z hadů, proti hadímu uštknutí; proti obtížnému hmyzu; proti zlu.
    • Bývá zobrazován s hady a trojlístkem, v biskupském oděvu zelené barvy. 

    zdroj: .iprima.cz, karvinsky.denik.cz, Wikipedie

8 komentářů:

  1. Další skvělý článek. Vím, že Irové sv. Patrika hodně slaví...
    Hani, přeji příjemný večer, Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji, Helenko, za pochvalu článku. Já o sv. Patrikovi vím z televize, z irských oslav, ale začala jsem se o něj více zajímat přes hr. Taafeho na zámku Fryštát.
      Přeji příjemný páteční večer ☺.

      Vymazat
  2. O tom svátku vím,ale nevěděla jsem podrobnosti.Tak jsem zase chytřejší.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Právě můj článek je zamýšlen k rozšíření vědomostí o sv. Patrikovi.

      Vymazat
  3. Hani, zajímavé čtení. Děkuju. Lenka
    www.babilenka.cz

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Leni, děkuji hlavně za zájem, Ty to máš do našeho kraje daleko, tak aspoň touto cestou. ☺

      Vymazat
  4. Hanko,se zájmem jsem si vše přečetla.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji i Tobě, Marti, za zájem. Sochu sv. Patrika ve Fryštátě jsi asi viděla na vlastní oči. ☺

      Vymazat

Toulky českou minulostí

Do Strakonic na křižácký hrad

Slyšeli jste někdy o křižáckých hradech? Víte, že takový byl i u nás? Jsou to Strakonice!  Strakonice - to není jen Švanda Dudák se svým me...