Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

pondělí 19. prosince 2022

Achnaton a Tutanchamon – otec a syn

 

Možná jste také sestavovali rodokmen vaší rodiny nebo se o to alespoň pokoušeli. Je to pracné a časově náročné, to snad potvrdí každý, kdo to zkusil. A co teprve sestavit rodokmen Tutanchamona na základě jeho mumie a dalších, které měli egyptologové k dispozici. Dnes se pokusím nastínit, jak se pátralo po Tutanchamonově otci. V článku se budou vyskytovat hlavně dvě jména - Achnaton a Tutanchamon.

Cílem výzkumu, jehož součástí byly různé radiologické metody a analýza DNA u 16 mumifikovaných těl, bylo odhalit příbuzenské vztahy mezi jednotlivými členy královské rodiny. Základní otázka zní: Kdo byli Tutanchamonovi rodiče? 

Dlouhá léta převládala hypotéza, že jeho otcem byl faraon Amenofis III. a bratrem faraon Achnaton, který zrušil dlouholeté náboženské tradice a zavedl nový kult slunečního boha Atona, za jehož ztělesnění se sám pokládal. Achnaton nechal ve středním Egyptě vystavět nové hlavní město Achetaton neboli Amarna (Tell el-Amarna), to však bylo krátce po jeho smrti vypleněno a už nikdy nepovstalo. Výzkum egyptských archeologů prokázal, že Achnaton nebyl Tutanchamonovým bratrem, ale otcem. Již dříve bylo známo, že Tutanchamon zemřel v mladém věku asi šestnácti až osmnácti let. Podle nápisů ze stěn hrobky vládl devět let. Na trůn tedy zřejmě dosedl jako sedmiletý a narodil se přibližně ve třináctém roce Achnatonovy vlády.

 https://www.starovekyegypt.net/wp-content/uploads/faraoni/nova-rise/achetaton.png 

Achetaton, hlavní město Amenhotepa IV. / Achnatona

  

Achnaton

Výzkum zaměřený na nalezení Tutanchamonových rodičů vycházel ze vzorků tkání mumifikovaných těl královské rodiny přímo v hrobce a na porovnání jejich mitochondriální DNA. V letech 2007 až 2009 bylo uskutečněno pětapadesát odběrů vzorků. Egyptští odborníci vyzkoušeli i další metodu - rekonstrukci DNA buněčných jader.

Výsledky

Postupně se podařilo rekonstruovat části DNA, tzv. markery, díky nimž vyšlo najevo, že Tutanchamonovými prarodiči byl Amenothep III. a Tiji. Praprarodiči byli Juja a Tuja, jejichž těla byla nalezena už v roce 1905 v Údolí králů v hrobce KV46. Mumie Tutanchamonova otce Achnatona byla nalezena v roce 1907, její skutečná identita však byla určena až později. Achnaton byl pravděpodobně nejprve pohřben v městě Achetaton, později, když bylo město zpustošeno, nechal zřejmě Tutanchamon jeho tělo převézt a pohřbít v Údolí králů.

***

Aby bylo možné určit, zda byl v hrobce KV 55 skutečně pochován Achnaton, byla provedena analýza DNA mumie. Někteří egyptologové se domnívali, že by v hrobce KV 55 mohl být pochován faraon Smenchkare. Také Smenchkare (možná syn Amenhotepa III. a jeho nejstarší dcery Sitamon) byl považován za možného otce Tutanchamona. Rusé vlasy Teje, které zde byly nalezeny, sice dávaly tušit, že se jedná o někoho z její rodiny, ale nedávají jistotu, že jde o Achnatona. Byli tedy Achnaton a Tutanchamon otec a syn?

Bylo několik důkazů, které hovořily pro Achnatona, stejně jako několik důkazů, které hovořily pro Smenchkarea. Rozbory mumie z hrobky KV 55 týmem forézních specialistů vedly k závěru, že se jedná o muže maximálně kolem 25 let, což bylo příliš málo na Achnatona, který zemřel zhruba ve 40ti letech. To byl tedy důkaz, který hovořil pro Smenchkarea. Na druhé straně v hrobce byly objeveny na rakvi kartuše s epitety, které používal pouze Achnaton – to tedy byl důkaz hovořící pro Achnatona. Rozhodnutí měla přinést analýza DNA.

Analýza DNA – Amenhotep III., Teje, Achnaton

V hrobce KV 55 je pohřben Achnaton

Jak je vidět na obrázku, analýza DNA jasně prokázala, že se jedná o syna Amenhotepa III. a Teje. A protože jediný syn Amenhotepa III. a Teje, který vládl Egyptu jako faraon byl Achnaton, nemůže být pochyb o tom, že v hrobce KV 55 je mumie právě tohoto faraona – Achnatona. Navíc nové CT snímkování prokázalo degenerativní změny na páteři mumie související s věkem kolem 40ti let – to je další důkaz toho, že se jedná o Achnatona. Víme tedy, kdo je v hrobce KV 55 pohřben.

Předpokládá se, že otcem Tutanchamona byl Achnaton. Pokud by byl tento předpoklad správný, musela by analýza DNA mumie Tutanchamona obsahovat stejné genetické znaky, jaké nacházíme u Achnatona. Příbuzní muži mají stejný vzorec chromozomu Y, který se dědí přímo z otce na syna.

Zdroj: starovekyegypt.net, fiftyfifty.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat

Toulky českou minulostí

Toulky českou minulostí: 202. schůzka: Praha, defenestrace pořadové číslo 1.

 „30. dne měsíce července Léta Páně 1419 purkmistr a někteří konšelé Nového Města s podrychtářem, nepřátelé přijímání z kalicha, od obecnéh...