V tomto pošmourném období připomenu naši podzimní návštěvu ZOO Ostrava a k tomu jsem vybrala fotky mandrilů. Mandril je naprosto úžasná opice s úchvatnými barvami v obličeji. Pohled na opice je zajímavý a přitahuje pozornost určitě v každé ZOO. Mandrily rýholící chová Zoo Ostrava od roku 1959 a celkem se zde podařilo odchovat přes 20 mláďat. Přírodopisci dali mandrilovi přezdívku "tajemný duch rovníkové Afriky." Jezdívají za ním expedice do pralesů, v ZOO je to pohodlné.
Je doba jarních prázdnin, které probíhají v okresech podle rozpisů až do 17. března (poslední v kraji má letos okr. Karviná) a v pracovní dny od pondělí do pátku mezi 12. a 14. hodinou je pro veřejnost mimořádně otevřeno výukové centrum zoo. Zájemci si mohou
prohlédnout bohatou sbírku preparátů (vycpanin, lebek, zubů atd.). Tak proč nejít i s dětmi do ZOO. K vidění je zde např. kostra
želvy či užovky, obratel keporkaka, dále preparáty exotických zvířat i
zástupců naší fauny, např. ptáků přilétajících na krmítka, největšího
pěvce světa a řadu dalších. Mnohé preparáty si je možné nejen
prohlédnout, ale i osahat a potěžkat, např. lebku medvěda, parohy
největšího jelena světa, stehenní kost slona ad. Výukové centrum najdou
návštěvníci v blízkosti pavilonů Tanganika a Malá Amazonie. To je nabídka naší nejbližší ZOO:
Mandrilové jsou blízce spřízněni s paviány a byli dříve zařazeni do stejného rodu
jako paviáni (Papio), ale dnes mají svůj samostatný rod Mandrillus. Video, i když staršího data, ukáže tato zvířata v pohybu lépe než fotografie:
Mandrilové se pohybují převážně po zemi, kde hledají potravu – rostliny, kořínky, hmyz a menší ještěrky či obojživelníky. Na stromy šplhají jen v okamžicích ohrožení a na noc. Ačkoli se soustředí na malou kořist, četla jsem, že byly zaznamenány případy, kdy samci ulovili a sežrali menší antilopu. Mandrilové se naopak musejí mít na pozoru před levharty, krajtami a velkými dravci, kteří občas útočí na mláďata. Jejich velkým nepřítelem jsou i lidé, kteří mandrily střílejí jednak jako škodnou likvidující zemědělskou úrodu a rovněž pro jejich údajně lahodné maso.
Proti
přirozeným nepřátelům se mandrilové dokáží často ubránit díky dlouhým
řezákům (pozoruhodné přitom je, že v rámci tlupy je vycenění zubů
přátelské gesto) a nezanedbatelné velikosti. Dospělí samci
dosahují hmotnosti kolem 30 - 40 kg a výšky 80–90 centimetrů. Samice jsou asi
o polovinu lehčí a dorůstají 55–65 centimetrů. Ve volné přírodě se mandrilové dožívají asi 20 let, v zajetí byl zaznamenán věk i kolem 30 let.
Hani, parádní fotky a video.👍👍👍 Mandrily v ostravské ZOO jsme viděli na vlastní oči, když jsme tam byli v srpnu 2019. ZOO nás velice mile překvapila. Snad se ještě někdy zadaří, abychom jí navštívili.
OdpovědětVymazatMěj hezké dny.
Moc děkuji za pochvalu, Ali ☺. Řeknu Ti, že ostravská ZOO se během tak 10 let hodně zlepšila a změnila k lepšímu a to neříkám jen jako "patriot". Muselo to stát hodně peněz, vyrostly nové pavilony i výběhy, např. pro slony nebo pro hrochy, však hrocha má tato ZOO ve znaku. Název byl rozšířen o botanickou zahradu, protože přijet sem např. v květnu, kdy kvetou pěnišníky - to je nádhera. Stále se tu něco vylepšuje, od podzimu to bylo velké jezírko, které čistili od bahna a také se staví nové parkoviště.
VymazatPřeji parádní víkend. 👍
Opravdu parádní fotky, Hani!
OdpovědětVymazatMěj příjemný den. Helena
Moc děkuji za pochvalu fotek, Helenko. Tyto opice musejí návštěvníka zaujmout a přímo nutí vyfotit si je. 👍
VymazatPřeji příjemnou sobotu.
Zajímavé opičky a krásně jste je nafotili.Ty barvy a tvar mi připomínají vnitřek květu u orchidejí.
OdpovědětVymazatHani,měj se hezky
Jituš, to je originální postřeh, co uvádíš, máš pravdu. Však tahle opice žije volně v africkém pralese a říkají mu tam "duch pralesa".
VymazatDíky a přeji příjemné víkendové výletování. 👍
Páni to jsou fešáci ! A hezky jsi je vyfotila, Hani. Zdraví Lenka
OdpovědětVymazatwww.babilenka.cz
Moc děkuji za pochvalu, Leni. 👍 Je tam víc opiček, ale tento druh zaujme svým zbarvením.
VymazatMěj se pěkně. ☺