Všimli jste si, že dnes jsou v kalendáři Hromnice? Pro naše předky to byl svátek, který dost "znamenal". Těch dvojek je tedy dneska víc, ale to, co je psáno v nadpisu, se na Hromnice opravdu "doporučuje". Také, prosím, nežertujte a neklejte. 😉
Ve starém Římě nový rok začínal na jaře – v době, když se příroda probouzí a je čas začít se věnovat práci na polích. Prvním měsícem jejich kalendáře byl tedy březen. A to znamená co? Samozřejmě – únor je tím pádem v kalendáři poslední! A tak na něj už zkrátka „nezbyl“ dostatek dnů. Hromnice znamenají příchod jara a návrat světla, proto se říká „Na Hromnice o hodinu více“.
V únoru bývají plesy, tam se můžeme tanečně předvést, ale také bývá tzv. Suchý únor.
Skřivánek
Zdroj: https://www.extra.cz/vylet-do-minulosti-unorove-tradice-ktere-uctivali-nasi-predci-dodrzujete-vubec-nektere-z-nich
Zdroj: https://www.extra.cz/vylet-do-minulosti-unorove-tradice-ktere-uctivali-nasi-predci-dodrzujete-vubec-nektere-z-nich
- Na Hromnice musí skřivánek vrznout, i kdyby měl zmrznout.
- Když na Hromnice ze střech teče, zima dlouho se povleče.
- Na Hromnice jasná noc - bude mrazů ještě moc.
- Svítí-li slunce na Hromnice, bude zimy o šest neděl více.
- O Hromnicích je hospodáři milejší vlk na dvorku, nežli slunce na obloze.
- Je-li o Hromnicích studeno, přijde brzy jaro.
- Zelené Hromnice - bílé Velikonoce.
- Leze-li jezevec o Hromnicích z díry, za čtyři neděle zpátky zas pílí.
- Na Hromnice půl zimy, půl krajíce a půl píce.
- Když na Hromnice únor měkký bývá, udeří pak v březnu velká zima.
- Na Hromnice musíš mít polovinu slámy a polovinu sena.
Hromnicím patří druhý únor a v řeči našich předků by se daly označit jako první svátky jara.
Hromnice patřily k tradicím našich předků. Hromničky se říkalo svěceným svíčkám.
Hromnička (posvěcená svíčka) v každém domě musela být vždy při ruce a byla uchovávána s pietou. Užívala se nejen během bouřek, kdy se zapálená dávala do oken a měla spolu s modlitbou za odvrácení hromů a blesků chránit stavení i jeho obyvatele. Chránila také před těžkou nemocí a nenadálou smrtí. Hořela na stole při návštěvě kněze, s hořící hromničkou domácí obcházeli umírajícího a modlili se.
Hromničky se ale rozsvěcovaly i na den Svatého Blažeje, tedy hned následujícího dne - 3. února. V tento den obcházeli stavení v obci školou povinní chlapci, zpívali, recitovali a vybírali koledu na podporu svého učitele. Na Valašsku si popularitu získaly hry o svaté Dorotě. Její svátek si připomínáme 6. února. Při obchůzkách v obci nebo ve městě herci sehráli představení o panně Dorotě a její pevné křesťanské víře, pro niž byla mučena a nakonec sťata katem.
Hry o sv. Dorotě
Svátek Hromnic je vysvětlován různě. Všichni se však shodují v tom, že 2. února se půlí zima a něco nového začíná. Z pohledu hospodářů to prý bývalo měřítko zásob krmiva. Na Hromnice by měli mít zkrmenou polovinu sena, obilí, brambor. Týkalo se zásob jak pro jeho rodinu, tak pro jeho zvířata. Na Hromnice půl krajíce a půl píce. A není na škodu se o život našich předků zajímat. Zjišťovat jejich životní osudy a obyčeje a také jim porozumět.
Hromnice byly také svátkem očisty. V předtuše jara lidé cítili potřebu vysmýčit své příbytky, vymést krby, uklidit stáje a dvory. Dnes už neříkáme, že smýčíme, ale naši předkové pilně uklízeli každý kout svých domácností, ve snaze udělat místo příští jarní energii, kterou již cítili ve vzduchu. S rozžatými svícemi symbolizujícími očistu se obcházely i včelí úly.
Podle lidové pověry by hospodyně neměly brát do rukou jehlu, aby nepřitáhly na stavení blesk. Keltský předkřesťanský svátek Imbolc, předchůdce Hromnic, souvisel s Perunem, bohem hromu a blesku, který se burácivě probouzel ze zimního spánku. Blížilo se očekávané jaro a tak lidé uklízeli po zimě, vymetali stáje, čistili topeniště a zapalovali hranice.
Svěcení vody na Hromnice v Karpatech. Počátek 20. století.
Hromnice je vázána na pradávný církevní svátek - tzv. Svátek uvedení Páně do chrámu. Má připomínat událost zapsanou v Lukášově evangeliu. Čtyřicátý den po Ježíšově narození, tak jak to bylo zvykem v židovské tradici, přinesli Maria a Josef malého Ježíše do jeruzalémského chrámu, aby svého syna odevzdali Bohu. V chrámu ho vzal do náruče stařec a prorok Simeon a nazval ho "světlem k osvícení pohanů". V tomto setkání dítěte a starce můžeme vidět setkání zanikajícího pohanského světa a nového začátku v Kristu.
Hromnice zároveň symbolizuji definitivní konec vánočnímu času. V této době už většinou v každé domácnosti uklidili vánoční ozdoby, betlémy či vánoční stromečky. To se u nás dělá často již na Tři krále. V Belgii a ve Francii se smaží palačinky, které se pak konzumují s malým rituálem. Pravou rukou budete přehazovat palačinky jako profesionální kuchař, aby se vám hezky obrátily a dosedly celou plochou zpět na pánvičku. V levé ruce budete držet penízek a něco si můžete přát.
Pro úplnost dodám, že na dnešní den 2. února připadá Světový den mokřadů a manželství.
Zdroj: LANGHAMMEROVÁ, Jiřina. Čtvero ročních období v lidové tradici. [s.l.]: Petrklíč, 2008., znojemsky.denik.cz, www.pranostik.cz/pranostiky-na-2-unora-hromnice/
Hani, hezký a zajímavý článek. 👍👍 Na Hromnice o hodinu více. Tohle vnímám, protože ráno vypravuju malá vnoučata do školy a už není taková tma, jako byla na začátku roku.
OdpovědětVymazatPro mně jsou Hromnice také dnem, kdy vzpomínám na svou babičku, která se v tento den narodila. Dnes je to 123 roků.
Měj hezké dny.
Děkuji za pochvalu článku, o těch zvycích už dost lidí neví. Hezky vzpomínáš na svou babičku, moje babička byla ještě o malinko starší. Tobě, Ali, přeji, aby vnoučata na Tebe také tak vzpomínala jako Ty (nebo i já) na svoji babičku. 👍
VymazatPřeji příjemný pátek. ☺
Hezké čtení,ale je toho nějak moc na Hromnice.Znám akorát,že je o hodinu více.Pro mě je na prvním místě dcery přítel,který má dnes narozeniny.Jinak to byl den bláznivý,lilo i slunce svítilo a silně foukalo.A teď je jasný měsíc.Já to porušila zašívala jsem manželovi na novou bundu poutko.Svíčku mám rozsvícenou,svítím každý večer,aby bylo útulno,mám to ráda.
OdpovědětVymazatHani,měj se hezky
Jituš, to bude tím, že se ty Hromnice asi u nás tak neujaly, máme to spojeno s tím časem a pak s úklidem vánoční výzdoby. Narozeniny na Hromnice měla i moje býv. kolegyně, moc fajn ženská, ale dožila se jen 65 let a také si občas na ni vzpomenu. Neměla na růžích ustláno...
VymazatDěkuji a přeji pěkný zimní den.
Ano, tmy je přece jen méně... Hani, děkuji za zajímavé čtení a přeji příjemný den. Helena
OdpovědětVymazatAno, také si všímám toho delšího dne. Děkuji za pochvalu "čtení" a přeji hezký páteček. ☺
VymazatU nás mnohdy nastávala drsná hromničkná zima, ale my se jí nebojíme, zásob dřeva máme dost.
OdpovědětVymazat