Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

sobota 17. června 2023

Za arktickými vlky do výběhu

 

Během dovolené jsme navštívili i ZOO na Svatém Kopečku. Olomoucká zahrada chová vlky Hudsonovy od roku 2007, ale pořád se sbírají zkušenosti. V roce 2010 pro ně vznikl nový velký výběh. Původním záměrem bylo chovat v něm tato zvířata společně s medvědy baribaly. S ohledem na obavy, že se medvědi k vlkům mohou chovat agresivně, byl výběh budován tak, aby ze společného území vlci měli možnost několika průlezy utéci do svého vlastního prostoru. Situace v praxi ale byla zcela opačná. Ti, kdo couvali a necítili se dobře, byli medvědi, proto byl počet vlků v tomto společném výběhu snížen a od myšlenky jejich poklidného soužití bylo upuštěno. 

 https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/de/Southern_Hudson_Bay_Taiga_map.svg/1200px-Southern_Hudson_Bay_Taiga_map.svg.png 
Arktická nížina je rozlehlá severoamerická nížina při Hudsonově zálivu a Jamesově zátoce v Kanadě. Tady je domovina vlků.
 
Domovem vlka Hudsonova je okolí Hudsonova zálivu v Kanadě. Na jihu obývá lesy, na severu rozsáhlé pustiny pokryté sněhem a ledem. V zimních měsících teploty spadají až k - 40 °C. V takto nehostinném prostředí není pro vlka  snadné ulovit cokoliv. Do vínku mu nebyla dána rychlost, ale  oplývá vytrvalostí. Kořist mnohdy pronásleduje i několik dní spolu s dalšími členy smečky. Jejich potravou se stávají polární zajíci, sobi, losi a tuleni. Vlci žijí v přísně organizovaných společenských skupinách, v nichž nejen loví, ale i brání území náležící smečce a současně dodržují pravidla, mladí se podřizují starším. Celé skupině vévodí alfa pár, dominantní samice je současně jediná, která má výsadní právo se rozmnožovat. Kdyby tohoto interního nařízení jiná ze samic neuposlechla, osud jejích mláďat by mohl být zpečetěn. V případě, že se vyskytne v jejich teritoriu vlk cizí, jsou nekompromisní. V lepším případě ho vyženou, v horším usmrtí. 
Zdroj: www.olomouc.cz

Vlk z Hudsonova zálivu (někdy se mu také říká tundrový vlk) žije na Aljašce, v centrální a severovýchodní Kanadě a v západní části USA.

Středně velký vlk vážící mezi 40 a 65 kg. Jeho srst je po celý rok bílá.

Samice rodí 3 až 6 mláďat, které kojí asi 2 měsíce.

Dožívají se 12 až 15 let.

Živí se převážně savci, ty větší společně štvou. Vybírají si nemocné nebo slabé kusy, nepohrdnou ani mršinami.



Více zde: https://tony-vlciho-vyti.webnode.cz/news/hudsonuv-vlk/

Canis lupus hudsonicus

Vlk z Hudsonova zálivu (někdy se mu také říká tundrový vlk) žije na Aljašce, v centrální a severovýchodní Kanadě a v západní části USA.

Středně velký vlk vážící mezi 40 a 65 kg. Jeho srst je po celý rok bílá.

Samice rodí 3 až 6 mláďat, které kojí asi 2 měsíce.

Dožívají se 12 až 15 let.

Živí se převážně savci, ty větší společně štvou. Vybírají si nemocné nebo slabé kusy, nepohrdnou ani mršinami.



Více zde: https://tony-vlciho-vyti.webnode.cz/news/hudsonuv-vlk/

Vlk Hudsonův

Latinský název: Canis lupus hudsonicus
Délka: 130-160 cm
Hmotnost: 40-65 kg
Délka života: 12-15 let
Délka březosti: 62-65 dnů
Počet mláďat: 3-6

V roce 2020 byl otevřen nový výběh vlků, který rozšířil trasu safarivláčku o americkou část (na mapě). Vlk Hudsonův pochází z východu Kanady a jeho typickým znakem je celoroční bílé zbarvení. Nástupiště Safari vláčku je u pavilonu Kalahari a na své trase jede přímo do výběhu vlků, návštěvník je chráněn pletivem, což řidič zkontroloval, a může tam fotit. 

 
Kalahari

Cestující jsou upozorněni, aby se nesnažili vlky pohladit. 😎 Safarivláčkem jsme se projeli i my, v letních měsících jezdí denně za příznivého počasí. Kromě vlků samozřejmě uvidíte spousty dalších zvířat, např. klokany nebo kozorožce kavkazské:

Kozorožec je vzácný, je totiž loven kvůli rohům, které u samců mohou být až 106 cm dlouhé. V přírodě jich volně žije málo, asi jen 4 tisíce kusů, olomoucká ZOO patří mezi největší chovatele na světě.
 

                    

Fotili jsme každý svým foťákem: 

Safarivláček a vjezd do Safari.

Překvapilo nás, jak několik vlků hned přiběhlo blízko k vláčku, jakoby byli zvědaví na návštěvníky. Fotila jsem zleva i zprava, pletivo ve vagónku je různé.

 
Na těchto záběrech je vidět, že vlci si už zvykli na lidi v safarivláčku a ztratili plachost. Naproti mě seděla maminka s asi 2letou holčičkou (i tak malé dítě platí plné jízdné! a sedí na klíně), to je ten růžový rukáv a možná, kdyby nás nechránilo drátěné pletivo, vlci by se pokusili o přímý kontakt. 
 
Při jízdě vláčkem jsme ještě nevěděli, že k výběhu vlků se můžeme pak dostat i pěšky a focení tam bylo mnohem pohodlnější.
 
Na závěr krátké video. Do ZOO se ještě vrátíme.  
Pokračování 

8 komentářů:

  1. Paráda. Jen focení za jízdy a ještě přes pletivo by mě moc nebavilo. Ty jsi to zvládla perfektně. My jsme to absolvovali kdysi pěšky a vlastně jsme fotili ze spodní i z horní strany. Byli jsme svědky i vlčí rvačky. ZOO Olomouc je moc pěkná. Letos pojedeme na zájezd i na Šumavu, kde je vlčí rezervace. Už se těším.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Maruško, ten safarivláček je na projížďku a podívání se přímo mezi vlky, ale na focení to není příjemné. Dost zatáček, také občas nějaké zvíře je na cestě, tak zabrzdí a cukne, jednou rukou se držíš, abys nesklouzla ze sedadla a přitom fotíš, protože dneska je doba, kdy fotí "všichni". Během jízdy jsem nevěděla, že ty vlky uvidím ještě z chodníku. K tomu focení láká i to, jak se k vláčku sbíhají vlci, to běžně nezažiješ.
      Přeji, ať se váš zájezd na Šumavu povede, my jedeme na jižní Moravu. Juchůůů, kraj vína. ☺

      Vymazat
  2. Vlci jsou krásní, ale potkat bych se s nimi v přírodě nechtěla. Jinak ZOO je nádherná. Tam by se mi líbilo. Díky za hezkou podívanou. Přeji ti krásný víkend.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jari, ti vlci tam vypadají mírumilovně, přibíhají "radostně" k vláčku, ale je to šelma, které nelze věřit. Hlavně tam funguje hierarchie smečky.
      Přeji hezký nedělní večer. ☺

      Vymazat
  3. Hani,to jsou nádherné fotky.Vlci jsou úžasní,obdivuji je a ráda koukám na filmy a nebo dokumenty o nich.
    Zajímavé,že medvědi před nimi couvají.Ale taková smečka ta je už hodně nebezpečná.
    Měj se hezky

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Výstižně jsi to, Jituš, napsala. Řekla bych, tam v ZOO patří k nejzajímavějším zvířatům. Vlků je tam hodně, takže smečka, ale medvědů jen několik.
      Měj se také hezky. ☺

      Vymazat
  4. Moc ráda jsem se na vlky podívala, Hani. Byla jsem před pár roky v ZOO v Brně, Aarona sebou - hodně se o něj zajímali. Přece jen, vzdálení příbuzní...
    Měj hezkou neděli, Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Helenko, my právě o návštěvě ZOO v Brně uvažujeme, příští týden se rozjedeme na jih.
      Přeji Ti hezký nástup do nového pracovního týdne. ☺

      Vymazat

Toulky českou minulostí

Klenotnice a varhany vyšehradské baziliky

K Vyšehradu tady byl článek zaměřený na interiér baziliky sv. Petra a Pavla. Zaměřila jsem se na výmalbu a sochařskou výzdobu jednotlivých ...