Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

úterý 11. července 2023

Projela lady Godiva nahá městem Coventry?

  

Dnes to budou zeměpisné rozhledy. V době prázdnin a dovolených se to hodí, ne? Vydáme se do Anglie. V příspěvku připomenu událost, která se pojí k datu 10. července a také představím anglické město Coventry. Možná znáte obojí nebo jste milovníky belgických pralinek (a čokolády) jako moje kamarádka a právě belgická čokoládovna, která má tradici už od roku 1926, nese jméno Godiva

Coventry je město v anglickém hrabství West Midlands. Znám toto město už dávno - jako rodačka z Ostravy, je od roku 1959 naším partnerským městem (dříve se říkalo družební město). Dalším z mnoha jeho partnerských měst jsou Lidice a je jasné, kam zaměřuji pozornost. Coventry je známé svou moderní katedrálou postavenou po vybombardování původní katedrály za druhé světové války. Z učebnic dějepisu možná znáte tuto nebo podobnou fotografii katedrály, která se stala symbolem německého bombardování během letecké války o Anglii:

Britské zpravodajské služby věděly, že v noci ze 14. na 15. listopadu 1940 za úplňku se má odehrát útok „Měsíční sonáta“, ale neznaly přesný cíl. Daná noc se ukázala ideální, chladná a jasná. Winston Churchill prochází troskami katedrály.
 
Snad se vám to nebude zdát příliš "učené", když připomenu, že v době druhé světové války se Coventry stalo terčem masivních náletů, které zničily historické centrum města a původní katedrálu. Spolu s Londýnem a Plymouthem patřilo Coventry k nejvíce poškozeným anglickým městům za druhé světové války. Město bylo napadeno především proto, že bylo centrem výroby munice a motorů. Továrny tam vyráběly letecké motory a kostry letadel. Původní hlavní továrna na Helen Street v Coventry byla těžce poškozena bombardováním v roce 1940 a 1941 a už nikdy v ní nebyla plně obnovena výroba.

Coventry a Lidice jsou od druhé světové války tzv. sesterskými městy. Ve městě bylo jedno náměstí pojmenováno po Lidicích, je zde umístěna pamětní deska. 

Ještě jedna otázka: Rovery znáte? Rover Company byla britská automobilka založená jako Starley & Co. Sutton v Coventry v roce 1878. Jde o přímého předka dnešní společnosti Land Rover, která je dceřinou společností Jaguar Land Rover, nyní ve vlastnictví Tata Group. 

Známé černé vozy (black cab) londýnské taxislužby vyrábí společnost LTI v Coventry a jsou to jediné typy automobilů, které se vyrábí celé ve městě.

V Coventry při procházce městem najdeme i jezdeckou sochu lady Godivy. (Zdroj foto: Wikimedia Commons)
 

 
Čumil Tom: Na hodinách v Coventry je v minimalistické podobě jakéhosi orloje zaznamenána nejen projížďka lady Godivy, ale i akt voyerství, kterého se dopustil měšťan - kadeřník, později posměšně zvaný jako „Peeping Tom“. (Zdroj foto: Amanda Slater, CC BY-SA 2.0 , via Wikimedia Commons)

Tradičně se předpokládalo, že Coventry bylo založeno roku 1043, v době kdy Leofric, král Mercie a jeho žena Godiva, nechali postavit benediktýnské opatství. Poslední výzkumy ale dokazují existenci tohoto opatství již v roce 1022, takže král Leofric a jeho žena již postavené opatství pouze rozšířili. Tohle pro nás nebude tak důležité. 

 
Zde je oblečená lady Godiva na historickém obrazu. Zdroj obrázku: Edmund Leighton, Public domain, via Wikimedia Commons


Také je možné, že jste už někde viděli tento obraz: 

  
Lady Godiva projíždí ulicemi Coventry.  
Zdroj obrázku: John Collier, Public domain, via Wikimedia Commons

Příběh o krásné dámě a její odvážné jízdě se stejně jako jiné staré pověsti traduje v bezpočtu různých variant. Jádro je však vždy zhruba stejné. Pověst vypráví o hraběti z Coventry, který, aby zajistil stavební rozvoj města a přilehlého okolí, zatížil svůj lid strašlivými daněmi. Smutný nářek jeho poddaných brzy dolehl až k uším jeho manželky. Krásné paní Godivě bylo nešťastných lidí velice líto, a tak padla před manželem na kolena a v slzách jej prosila, aby byl na svěřené duše mírnější. Hrabě jí však odvětil, že na stavbu potřebuje peníze, stejně jako ona potřebuje své krásné šaty. S úsměvem pak dodal: „Vždyť kdybys neměla své odění a šperky, nikdo by nepoznal, že jsi urozená dáma.“

Lady mu prý odpověděla: „Beru vás za slovo, můj pane. Zítra v poledne projedu Coventry docela nahá a vy za to svým lidem snížíte daně. Snad vám tím dokáži, že opravdová urozenost je patrná na první pohled i bez vnějších ozdob.“

Hrabě se samozřejmě zděsil a začal manželce ten bláznivý nápad vymlouvat, ona ovšem ze svého plánu neustoupila. Druhého dne tak letěla od úst k ústům zpráva o podivném divadle, jež se chystá, a všichni bohabojní občané rychle zavírali okenice, aby svou vládkyni ani koutkem oka nezahlédli. Když pak zvon udeřil poledne, vsedla Godiva na hřbet bílé klisny a zahalená jen do svých dlouhých zlatých vlasů projela celé Coventry, aniž by ji kdo viděl. Když ji spatřil její manžel, rozhořel se v jeho srdci zapomenutý plamen lásky. Navíc byl rád, že jízda proběhla v poklidu, a občanům tíživé daně odpustil. 

Rozebírat pověst o lady Godivě je poněkud ošidné, protože se dochovala v mnoha verzích. Najdeme řadu detailů, jež stojí za zmínku. Jedna z variant příběhu např. ztotožňuje krutého hraběte s Leofrikem z Mercie. Tento muž zemřel roku 1057 a opravdu se oženil s ženou jménem Godiva. Ta zemřela někdy mezi lety 1066 a 1086 a svému choti povila syna jménem Ælfgar. 

Leofrik a jeho žena prosluli jako štědří donátoři. Samotná Godiva nechala u známého zlatníka Manninga zhotovit skvostný náhrdelník v hodnotě 300 hřiven stříbra, jenž darovala Coventry. Podobný šperk putoval i do Eveshamu, kde ozdobil sochu Panny Marie v životní velikosti, a byl pro změnu darem od Leofrika. Do dnešní katedrály svatého Pavla v Londýně pak manželé darovali skvostnou kasuli (ornát) vyšívanou zlatem.

Dramatický příběh o nahé jezdkyni se však poprvé objevil až o dvě století později a s tehdejší šlechtičnou má jen málo společného. Legenda se vyvíjela a měnila, stejně jako údajný motiv slavné jízdy. Pak se proměňovalo jméno hlavní aktérky, kterou tak jednou poznáváme jako Godivu, jindy jako Godinu, Godgivu a podobně, vždy jde ale o variaci jména, které by se dalo přeložit jako „bohem daná“.

Podle legendy byla Lady Godiva krásná manželka anglického hraběte Leofrica. Hrabě uvalil na vazalské město Coventry přemrštěné daně a hraběnka prosila svého manžela, aby je snížil. Jakmile byl Leofric na pravidelném svátku, velmi opilý, slíbil, že sníží daně, pokud jeho žena bude ulicemi Coventry jezdit nahá na koni. Byl si jist, že tento stav bude pro ni zcela nepřijatelný. Godiva však přesto učinil tento krok. Obyvatelé města, milující a respektující ji za její laskavost, ve stanovený den zavřeli okenice a dveře svých domů, nikdo nevyšel na ulici. Pouze jeden obyvatel města jménem Tom se odvážil podívat z okna na nahou jezdkyni - a ve stejnou chvíli oslepl. Tak nepozorovaně projela městem. Hrabě byl ohromen oddaností ženy a dodržením svého slova snížil daně.

Jak pravdivá je ale tato legenda? Život Leofrica a Godivy je podrobně popsán v kronikách uchovaných v Anglii. Je známo, že Leofric postavil v roce 1043 benediktinský klášter, který "přes noc" přeměnil Coventry z malé osady na čtvrté největší středověké anglické město. Leofric obdařil klášter půdou a dal klášteru 24 vesnic a Lady Godiva představila takové množství zlata, stříbra a drahých kamenů, že žádný jiný klášter v Anglii se mu bohatstvím nevyrovnal. Godiva byla velmi zbožná a po smrti svého manžela, který byl na smrtelné posteli, převedl veškerý svůj majetek do kostela. V tomto klášteře byli pohřbeni hrabě Leofric a Lady Godiva. Kroniky mlčí o událostech popsaných v legendě.

Příběh nahé jezdkyně poprvé zmínil mnich kláštera sv. Albana Roger Vendrover v roce 1188; podle něj k událostem došlo 10. července 1040. Později ve 13. století chtěl král Edward I. zjistit pravdu o této legendě. Studie letopisů potvrdila, že v Coventry od roku 1057 skutečně neexistuje daň, ale data se liší ve věku 17 let.

V roce 1678 však obyvatelé Coventry zavedli každoroční oslavu na počest lady Godivy. Tento festival pokračuje dodnes. Jedná se hlavně o karneval, kde je večer spousta hudby, písní a ohňostrojů. Účastníci karnevalu se oblékají do kostýmů z 11. století. Průvod začíná od ruin první katedrály a poté sleduje cestu, kterou položila kdysi odvážná dáma. Závěrečná část festivalu se koná v městském parku poblíž pomníku Lady Godiva. Zní zde hudba té doby a účastníci svátku soutěží v různých soutěžích, z nichž nejoblíbenější je soutěž o nejlepší dámu Godivu. Této soutěže se účastní ženy oblečené v dámských šatech z 11. století a podmínkou soutěže jsou dlouhé zlaté vlasy.

Kousek od bývalé katedrály v Coventry stojí pomník lady Godivy s bohatými vlasy na koni. Obraz památníku je uveden také na pečeti městské rady v Coventry.  
Zdroj: Wikipedie, internetoteka.com, enigmaplus.cz, stoplusjednicka.cz

6 komentářů:

  1. Hani, moc děkuji za poutavé čtení. Rozhodně zajímavý příběh...
    Do Coventry bych se moc ráda podívala, katedrála, ač vybombardovaná, je naprosto úchvatně upravená.
    Přeji příjemný den. Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jsem ráda, Helenko, že Tě článek upoutal. Coventry znám jednak z dějepisu, ale hlavně jako "družební" město Ostravy. Tam je nejznámější katedrála, ale tento příběh lady Godivy nezná moc lidí.
      Přeji, abys měla možnost tam někdy zajet. Pěkný, i když horký pátek, přeji. ☺

      Vymazat
  2. Hani u tebe se dozvím věci,které jsem ani netušila.
    Zajímavý článek se mi moc líbil.Belgické pralinky nejsou mé oblíbené ač sladké miluji.
    Měj hezké léto

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jituš, to jsem právě na blogu od začátku chtěla - dávat věci málo známé a obohatit vědomosti. Moc děkuji za pochvalu článku, vážím si toho. Belgické pralinky se prodávají v Lasu v Ostravě co vím, bývají speciální prodejny, ale také je neupřednostňuji. Kamarádka tam čokoládu a pralinky nakupuje, takže pravidelně k narozeninám dostávám. Je to značka podmíněná i cenou. ☺
      Měj se hezky a dej pozor na vedra.

      Vymazat
  3. Fukcarinka - co si žena nevymyslí, zajímavý příběh.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Marti, mě ten příběh hned zaujal, proto jsem dala na blog. Přeji pěkný víkend prožitý ve zdraví. ☺

      Vymazat

Toulky českou minulostí

Toulky českou minulostí: 202. schůzka: Praha, defenestrace pořadové číslo 1.

 „30. dne měsíce července Léta Páně 1419 purkmistr a někteří konšelé Nového Města s podrychtářem, nepřátelé přijímání z kalicha, od obecnéh...