V tomto zimním čase je to vzpomínka na naši květnovou dovolenou v hanácké metropoli skrze obrazy. Olejomalby, akvarely nebo kresby z dob první republiky dotvářejí soubor dokumentů o životě v Olomouci. Kdo byli malíři, kteří si oblíbili Olomouc a věnovali jí největší část práce?
Před první světovou válkou v Olomouci existovala Společnost přátel umění, která sdružovala příznivce výtvarného umění. Na ni na začátku října roku 1918 navázal český Klub přátel umění. Kromě toho ve městě žili, tvořili a vystavovali i němečtí výtvarníci, ti se sdružovali ve Společnosti přátel umění.
Olomouc je na obrazech Františka Schöna (podepisoval se jako Fráňa Šén), Františka Hoplíčka, Karla Wellnera a dalších často zachycena při pohledu z okolního hanáckého venkova, přičemž nemalou část obrazu zabírá úrodné pole i s nějakým tím zemědělcem. Tento motiv byl ostatně oblíbený i u autorů starších vedut Olomouce z 19. století, bez ohledu na jejich národnost.
Mnozí z těchto výtvarníků ani nebyli Olomoučany, do města přišli za prací. Někteří měli za sebou studia v Praze, jako Karel Wellner, Jindřich Havlíček nebo František Hoplíček (ten studoval dokonce i ve Vídni a Antwerpách). Další výrazný představitel olomouckých antimodernistů je František (Frank) Rek, který do Olomouce přišel z Brna.
Akademický malíř František Smolka se na Hanou dostal jako legionářský nadporučík roku 1920, kdy byl přemístěn k 6. pluku do Olomouce. Začal vyučovat na reálce a stal se jedním z nejvýznamějších výtvarných pedagogů.
Slavný ilustrátor a malíř Adolf Kašpar (ilustrace k Babičce B. Němcové) je sice rodákem z Bludova, ale v Olomouci vyrůstal a studoval na Slovanském gymnáziu, německé měšťance a v učitelském ústavu. V Olomouci začal také díky zdejšímu nakladateli a knihkupci Romualdu Prombergerovi ilustrovat kalendáře a další publikace a rovněž s Prombergerovým vlivem odešel do Prahy studovat výtvarnou akamedii. Čistě olomouckým rodákem byl František Schön (Fráňa Šén) z Hejčína, který absolvoval výtvarná studia ve Vídni a část života procestoval.
Tak, chtěla jsem málem napsat, že bohužel žádného z malířů neznám, ale jméno Adolf Kašpar mi je známé od dětství. Jím ilustrovanou Babičku mám.
OdpovědětVymazatHani, měj příjemný večer, Helena
Helenko, já také zde uvedené neznala, až jsem byla v Olomouci a tam jsem na to měla čas. A. Kašpara jsem tu záměrně dala, toho zná snad každý. Mám Babičku ještě po mamince a je už pěkně "stará". ☺
VymazatTaké Ti přeji příjemný večer.
Tak takové obrazy se mi líbí, ale nejvíc Kozí ulička a ten s tím plaňkovým plotem. Hani, dobrá práce! Jiřina z N.
OdpovědětVymazatMoc děkuji za pochvalu, Jiřinko. Myslím, že mezi těmi obrazy se dá vybrat některý, který naši pozornost upoutá. Mně se líbí ten u řeky Moravy F. Schöna nebo Dolní náměstí. Mám to tam ráda. ☺
VymazatTak tomu říkám obrazy a ne těm mazanicím, které vypadají jako když se někomu vylila plechovka barvy... Hani, omlouvám se, že jsem u Tebe a ostatních dlouho nebyla, ale jsem už měsíc nemocná, navíc se starám o tátu a nemocného syna... Přeju Ti vše dobré do nového roku, ráda k Tobě chodím. Lenka
OdpovědětVymazatLeni, moc hezky jsi to vyjádřila a tak to má být! Děkuji. ☺
VymazatPřeji Ti, abys tu péči o tátu a syna zvládala, k tomu potřebuješ být hlavně fit a v psychické pohodě. Držím palce, ať se daří!