Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

čtvrtek 15. února 2024

Pověsti a záhady našich hradů: díl 5. - Helfenburk u Bavorova

  

U nás jsou dva hrady stejného jména, tak nesplést. Gotický hrad Helfenburků, který dnes představím, byl vystavěn na vysokém kopci na vrchovině Mlaka, zvaném Malotín (687 m) asi 7 km východně od Bavorova na Strakonicku. Od roku 1963 je chráněn jako kulturní památka. Fotografie zvětšíte rozkliknutím.

 Na mapě je vidět, že areál hradu Helfenburk má půdorys téměř kruhu obehnaného valem a příkopem s poměrně dobře zachovaným opevněním a dělovými a obrannými baštami o celkové rozloze 1,27 ha. Helfenburk je tedy  jednou z největších hradních zřícenin na území České republiky. Součástí hradní ruiny jsou i zbytky původního dvoulodního paláce. Dominantou hradu Helfenburk byla a je čelní válcová obranná věž, na protilehlé straně hradu je pak další. Obě věže jsou přístupné, jedna z nich je upravena jako rozhledna. Kromě ní se dochovaly do současnosti pozůstatky palácových zdí, část předhradí a opevnění. Z hradní věže je výborný výhled po okolí na historický Bavorov. Zajímavé je video.
 

 
Sídlo rodu Rožmberků

Historie se datuje od roku 1355, kdy král Karel IV. povolil Rožmberkům postavit hrad. Stavba nového hradu, který dostal jméno Helfenburk, trvala několik let. Dostavěn byl pravděpodobně roku 1364. První helfenburský purkrabí se však připomíná již roku 1357. Sídelním hradem mocného jihočeského rodu se však nikdy nestal.

Za husitských válek věznil Oldřich z Rožmberka na Helfenburku husitské kněze. Husité okolí plenili, Helfenburk se jim však dobýt nepodařilo. Po smrti Jindřicha z Rožmberka měnil hrad několikrát majitele, kterými se postupně na krátký čas stali Jan ze Švamberka a Václav Vlček z Čenova. 

Václav Vlček z Čenova, jehož matkou byla sestra pánů Mikuláše a Petra Kaplíře ze Sulevic, příslušnice dalšího velmi starého vladyckého rodu. Vlivem tvrdého vojenského života si vypěstoval neobyčejnou fyzickou odolnost. Portrét Jan Matejko. 

Roku 1503 získal Helfenburk rod Rožmberků zpět, protože Vlček umírá. V 16. století již sídlili Rožmberkové na pohodlných zámcích a Helfenburk nechali svému osudu. A od roku 1593, kdy prodal Petr Vok helfenburské panství městu Prachatice, byl zanechán hrad Helfenburk pustý. V 19. století se staly jeho zříceniny, o nichž se tradují pověsti, že se zde ukrývají poklady nedozírné hodnoty, oblíbeným cílem výletníků z širokého okolí.
 
 Erb rodu 
Eggenbergové byli rakouský šlechtický rod. Původně kupci v Radkersburgu (dnešní Ehrenhausen), později zbohatli a stali se důvěrníky císaře.

Po konfiskaci majetku Prachatic přechází Helfenburk do rukou rodu Eggenberků, po nichž přechází hrad jako dědictví do rukou Schwarzenberků. Ti jej pak vlastnili až do první pozemkové reformy do roku 1921. Hrad připadá státu, kterým je pak zřícenina pronajata KČST. Po roce 1933 nechal tehdejší majitel Helfenburku - Klub českých turistů - provést částečné zabezpečení dochovaných zbytků hradu. Dnes je majitelem zříceniny hradu Helfenburk město Bavorov.

Hrad jsme navštívili v létě 2017 při návštěvě Prachatic: 

Zdroj: www.helfenburk.com, treking.cz, YouTube

10 komentářů:

  1. Hani, moc děkuju za tento článek. Přesně podle mého gusta. 👍👍👍 Je zvláštní, že tento hrad neznám, ač jsem mnohokrát trávila dovolenou na Šumavě a do Prachatic jsme jezdili hodně často. S mužem, který se mi díval na fotky přes rameno, jsme se shodli, že bychom se tam měli někdy vypravit. Snad to vyjde.
    Znám ten druhý Helfenburk u Úštěka. Když se dcera měla vdávat, patřil do užšího výběru starých hradů. Nakonec se vdávala na Zvířeticích.
    Měj hezké dny.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ali, tak takové pochvaly si opravdu považuji! 👍 Jsem ráda, že jsem poodhalila hrad, který moc lidí nezná. Já jsem ho taky neznala, ale přítel je Jihočech a tak jsme tam zajeli.
      Já zase ty severní Čechy tolik neznám, ale hradů bylo u nás docela dost, tak si člověk třeba náhradou něco vybere. V každém případě to muselo být krásné místo pro svatbu.
      Klidné a hezké dny přeji i Tobě. ☺

      Vymazat
  2. Hanko, jsem hodně překvapená. Hrady a zříceniny jsou mými oblíbenými cíly při dovolených a jestli je to největší hradní zřícenina v ČR, tak mne opravdu hodně překvapuje, že jsem o ní neměla ani tušení. Neznám ani ten druhý. Zatím jsem si početla, za chvíli jdu na rehabilitace a na video se těším až přijdu. Podle fotek je to skutečně skvost a nyní toužím ho vidět na vlastní oči a procházet se mezi hradbami. Jenže kdy, že jo. Chtělo by to omládnout. :-D

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Maruško, jsem ráda, že i Tobě jsem tuto hradní zříceninu odhalila. 👍 Jak píšu Alence, nebýt toho, že přítel je Jihočech, také bych hrad neznala. Ale ty jsi myslím, od Domažlic, takže odtud to nebylo až tak daleko...
      Přála bych Ti, aby ty rehabilitace zabraly a pak jsi mohla zase po hradech "lítat". 😉

      Vymazat
  3. Hani, já zase znám dobře hrad Helfenburk u Úštěku na Litoměřicku. Tam jsme i několikrát byli. O tomto hradu také vím a tak děkuji za seznámení s ním. Měj se moc hezky.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. To je fajn, že tento hrad dobře znáš. Pro mne je to daleko, ale každý máme nějaký bližší hrad nebo památku, kam můžeme zajet.
      Děkuji a také se měj moc hezky. ☺

      Vymazat
  4. Hani, byli jsme tam před dvěma roky, byl krásný slunečný podzimní den a máme na hrad ty nej vzpomínky. Jde se k němu asi kilometr pěšky lesem, prostě krása.
    Přeji příjemný den. Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Hrad jste navštívili tedy "nedávno", my v r. 2017 a podle fotek bylo taky hezké počasí. Je to dobrý tip pro někoho při návštěvě Prachatic a okolí.
      Přeji úspěšný pátek. 👍

      Vymazat
  5. Hanko, osobní prohlídka hradu by byla určitě lepší, ale i tak jsem se počtením a shlédnutím videa s existenci hradu ráda seznámila.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ano, není nad osobní návštěvu a prohlídku hradu. My jsme tam byli před pár lety a tak jsem ráda, že jsem tento málo známý hrad už pár lidem poodhalila. 😉

      Vymazat

Toulky českou minulostí

Procházka po Vyšehradě nabízí pestrost i výhledy, já nabízím i hudbu

O Vyšehradu slyšíme od dětství, hlavně v pověstech o Krokovi a jeho dcerách, o Horymírovi a Šemíkovi, a tak místo dostalo název "bájný ...