Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

čtvrtek 31. října 2024

Psáno k letošním Dušičkám

Dnešní článek připomene Dušičky. Hlavně jde o připomenutí tradic tohoto svátku a také proč se používají různá pojmenování - to najdete v prvním odstavci.

Svátek nazývaný jako Dušičky, označuje dva církevní svátky. Je to jednak svátek Všech svatých a pak svátek označený v katolické církvi jako Památka všech věrných zemřelých. Protestantské církve označují tento den jenom jako Památku zesnulých a tento název vstoupil i do občanského kalendáře. 

Památku věrných zemřelých ustanovil poprvé v roce 998 opat benediktinského kláštera v Cluny ve Francii - Odilo. Navázal tak na původně pohanské tradice. 

 https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5e/Odilo_F-Andreani.jpg/338px-Odilo_F-Andreani.jpg 
Sv. Odilo z Cluny zavedl každoroční vzpomínku na všechny zesnulé věřící. Dnes vzpomínáme na všechny zesnulé.

V Čechách  si lidé předávali z generace na generaci hodně lidových pověr. K nejrozšířenějším patřilo zapalování svící v oknech, aby dušička našla v temnotě noci správnou cestu domů. Musel to být zajímavý pohled na takto osvětlenou vesnici, kdy snad v každém okně plála svíce, protože lidé se dožívali kratšího věku, i dětská úmrtnost byla velká. Bylo tedy na koho vzpomínat. A tak rozžaté svíce  v době dřevěných chalup a když na střeše měli došky nebo dřevěný šindel, raději nedomyslet... Dělali to proto, že lidé věřili, že v tento čas duše vystupují z očistce, aby si odpočinuly od útrap, které zde zažívají. Na Vizovicku věřili, že kdo se po smrti ukáže v bílém, je vysvobozený.  Kdo se ukáže v černém, ten ještě trpí. Do očistce přijde každý v černém, ale jak trpí, tak mu té černoty ubývá. Kdo chodí po smrti, chodí proto, aby ho někdo vysvobodil, aby mu z očistce pomohl. S tím byly spojeny nejrůznější postupy, jak duším ulevit od strádání. Dokázali se uskrovnit, když sypali mouku do ohně,  lampy se plnily máslem, aby si duše mohly hojit své rány.  Lidé nosili na hřbitov mléko a tam se hroby  kropily mlékem k ochlazení duší. V době Dušiček také ze svých domácností odstraňovali ostré předměty, aby se o ně duše neporanily. Faktem je, že žádné tyto pověry se u nás v rodině nepraktikovaly, prostě tohle u nás nemělo místo a to si pamatuji obojí prarodiče. Nikdy o podobných věcech ze svého dětství nemluvili. Nepoužívali výraz Dušičky, u nás se chodilo na "Vše svaté".

Na den Svátku Všech svatých se peklo pečivo - housky ve tvaru hnátů, proložených křížem, kterým se říkalo "kosti svatých". Na druhý den se peklo pečivo, kterému se říkalo "dušičky". Bylo to čtyřhranné pečivo, zadělávané mlékem a plněné povidly nebo mákem a tím bývali obdarováni žebráci a chudí lidé, postávající u kostela či hřbitova. Zejména obdarování žebráků mělo zvláštní význam. Žebráci byli totiž považováni za jakési Boží posly, kteří se modlili za spásu duší.

 https://www.ceskezvyky.cz/files/dusicky-1660325082-medium500.jpeg 
Foto ze zdroje ceskezvyky.cz.

Moje vzpomínky na návštěvu hřbitova "na Slezské", dnes je to ostravský ústřední hřbitov, jsou spojeny s návštěvou tety, ale jako babiččina sestra to byla moje prateta. Žena ušlechtilé povahy,  pro druhé by se rozdala, dodnes se o hrob, kde odpočívá s manželem a pradědečkem, starám. Ona nepekla žádné kosti svatých, měla upečenou bábovku nebo štrúdl a k tomu byl čaj s rumem.  Nemyslete, že dělala  extra recepty  nebo pizzu, tehdy jsme to ani neznali a po pravdě, ani  dneska to nemusím mít. Tátovi teta udělala chleby s domácíma škvarkama a přišlo to k duhu, protože bývalo chladné a větrné počasí, někdy už poletovaly vločky sněhu. Vzácnější bylo, že jsme se tam sešli a z těch setkání byla naše tradice. Teta bydlela na Zvěřině, až později jsem pochopila, že je to název podle majitele dolu v Ostravě Josefa Zwierzyny, byl to uhlobaron tady konkrétně na Slezské Ostravě a ty pozemky mu všechny patřily.  Ta kolonie stála zhruba v těch místech, jak je dnes hřbitovní správa a květinová síň pod krematoriem.

Joža Uprka, Dušičky

Musím vzpomenout, že za mého dětství byla dušičková návštěva hřbitova společenskou událostí. Lidé si oblékli to nejlepší oblečení, co měli a tím dávali najevo úctu k zesnulým. Táta vždy v bílé košili s kravatou a podle počasí buď baloňák nebo kabát. Maminka v nejlepším kabátě, baretu a v kozačkách nebo lodičkách na podpatku, podle počasí. A těch známých, co jsme tam potkali..., to bylo zastavení a potřásání rukou. A vzpomínalo se na ty zemřelé a připomínaly se různé historky. Vždy se mezi řečí připomnělo, jak dlouho tu už ten dotyčný není. Věřím, že někde - na vesnických nebo menších hřbitovech takové setkávání na hřbitově ještě existuje. Tady u nás už ne, ta stará generace už odpočívá na hřbitově a mám pocit, že v současnosti o to lidé ani nestojí. Ráda bych se mýlila. Dnes každý chodí, jak se mu to hodí, možná i proto, aby se "vyhnul setkání".

Když výše zmíněná teta odešla na věčnost, chodívali jsme na Dušičky k mladší tetě a strýci,  byl to mámin bratranec. Od slezskoostravského kostela se šlo  dolů po Klášterní směrem k Slezskoostravskému hradu. Tam, v domě nad lékárnou, bydleli v pěkném bytě. Ani tam nečekalo žádné dušičkové pečivo, teta vždy připravila nějakou svačinu a buchtu, tradiční čaj s rumem v dušičkovém počasí potěšil. Byly to vzácné chvíle, člověk si tehdy neuvědomil, že nic netrvá věčně. Dnes už tam není ke komu chodit, dům, jako řada dalších, je zbourán a jak se píše na hrobech - "zůstaly jen vzpomínky". Pochybuji, že z těch obyvatel celé řady domů v ulici, která je prázdná, je někdo naživu. Takže my teď po návštěvě hřbitova jedeme domů a  vzpomínáme na tu dřívější atmosféru, která měla své kouzlo. Když jsme se tehdy vraceli z návštěvy domů, byla už tma a z autobusu každého zaujal pohled na slezskoostravský hřbitov, který už tehdy byl velký a  zářil množstvím svíček do tmavého večera. To je už také minulostí.  

Foto jsem si vypůjčila jen pro představu, jak to asi vypadalo. Jako dítě jsem ráda vyběhla za tmy před dům, který stál na kopci a  v dálce byl vidět svítící "čtverec", to byl menší hřbitov v Ostravě - Kunčičkách. A že je to opravdu čtvercový hřbitov, vidíte zde: 

My jsme využili krásného počasí 29. 10., což je zároveň výročí úmrtí mého tatínka a s partnerem jsme objeli tři hřbitovy, které jsou dost vzdálené od sebe.

Pranostiky našich babiček:
Kolem Všech svatých se mají okopávat stromy, aby nesly hojně ovoce.
Když na Vše svaté padá mlha, bude do Adventu bez sněhu.
O Všech svatých větry-li jsou, znamenají zimu proměnlivou; přijdou-li však s Ondřejem (30. 11.), dobré zimy se nadějem.
Na Dušičky duše zemřelých oplakávají své hříchy, proto pršívá nebo padá mlha.
Na Památku zesnulých bývá hustá mlha, neboť pomáhá k utěšení duší.
Kolem Všech svatých slunce uroní ještě malou slzu babího léta.
Když o Všech svatých zima nemá moci, tak o svatém Martině (11. 11.) o půlnoci. 
(Zdroj: Církevní rok a lidové obyčeje – Vlastimil Vondruška, Velký pranostikon – Zdeněk Vašků)
Když přicházíme na hřbitov za svými blízkými, dáváme najevo respekt a úctu k minulosti, k těm, kdo tady byli před námi. Ve všech kulturách lidstva se pěstuje kult zemřelých předků, kteří se uctívají a na které se vzpomíná. A říká se, že úroveň národa se pozná podle toho, jakou chová úctu ke svým mrtvým.
 

Toulky českou minulostí

Toulky českou minulostí: 202. schůzka: Praha, defenestrace pořadové číslo 1.

 „30. dne měsíce července Léta Páně 1419 purkmistr a někteří konšelé Nového Města s podrychtářem, nepřátelé přijímání z kalicha, od obecnéh...