Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

úterý 29. října 2024

Jana Žižku si na blog dám! Poslech podle knihy P. Čorneje

Uvažovala jsem, když letos vzpomínáme 600 let od úmrtí tohoto vojevůdce, že  článek vytvořím. Kdy jindy než letos a teď? Znáte ty otázky typu: Byl Žižka padouch nebo hrdina? 

Blog máme i proto, abychom kromě jiného vyjádřili svůj názor. Tedy, pokud jsme toho v takovém případě schopni. Na výše položenou otázku neodpoví ten, kdo o tom nic neví. Nechci podceňovat, ale ono je to složitější než říct, jestli se látka hodí na halenku nebo na kabát. Můj názor je takový, že Žižka (nebo Jan Hus) byl "výplodem" doby, to je třeba si uvědomit. Měli bychom vzít v úvahu i ty mezinárodní souvislosti a vliv ze zahraničí, to existovalo stejně ve středověku jako i v současné době. Pokud aspoň trochu známe dějiny, máme přehled a říká se tomu historické myšlení. Stačí, když pochopíme, že existuje příčina a následek. To je něco jako ve fyzice Newtonův zákon akce a reakce. Husitské hnutí by nevzniklo, kdyby k tomu nebyla příčina, viz upálení M. Jana Husa a pak se objevily snahy o reformy církve, proti Čechům byly vyhlášeny křižácké výpravy. A kdo je vyhlásil? Byl to papež - hlava katolické církve (mimochodem jeden čas byli papežové tři), a křižáci šli do boje na území Čech se znamením kříže. Tady nejde o to, jestli jsem věřící nebo nevěřící. Jde o fakta. Tak se nedivme, že se našel někdo, konkrétně Jan Žižka, který se chopil palcátu a bil hlava nehlava. Vytýká se mu, že za ním byly stovky, možná tisíce mrtvých. Ptám se: za křižáky a jejich výpravami ty tisíce mrtvých nebyly, nebo je nemáme vidět? ... Patří to k dějinám našeho státu a v dějinách prý najdeme poučení. Proto už po tři roky uvádím Toulky českou minulostí. Tady nemusíte nic číst, jen si pustíte poslech a můžete relaxovat nebo třeba dělat večeři. 🙆 Je to nové, premiéra proběhla před několika dny.

Jana Žižku zná historie jako nepřemoženého vojevůdce a geniálního stratéga. V podání historika Petra Čorneje však vystupuje "mnohem plastičtěji" jako polní velitel, charismatická osobnost vybízející k následování, ale také jako sršatý stařec budící kontroverze.

Pokud vám jméno našeho současného známého historika prof. Petra Čorneje nic neříká, můžete nahlédnout ZDE. Je tam i seznam knih a článků, které napsal. 

Čte: Jiří Valůšek
Napsal: Petr Čornej
Režie: Radim Nejedlý
Premiéra: 8. 10. 2024

Knihu vydalo v roce 2019 nakladatelství Paseka.Je toho sice málo, co víme o mládí trocnovského zemana Jana Žižky, jsou to však poznatky charakteristické. Jako jednooký do dějin již vstupuje. Páska přes oko jej musela činit nepřehlédnutelným i jako člena družiny Matěje Vůdce, která, ať už ve službách vlivných šlechticů, nebo na vlastní pěst, na počátku 15. století zločinně škodila v oblasti jižních Čech a západní Moravy.

Historik Petr Čornej si klade otázku, co přimělo starého válečníka připojit se k davu, který provedl defenestraci na Novém Městě a jehož vzbouření spustilo husitskou revoluci. Odpověď nalézá v Žižkově minulosti a v potřebě starce – podle tehdejších měřítek – nastoupit cestu ke spáse.

Čornej provází čtenáře a posluchače Žižkovým životem od lapkovských let přes první kališnické bitvy až po jeho nejslavnější roky. Ukazuje Žižkův um stratéga i jeho kruté účtování s odpůrci. Vypráví o formativních zážitcích vojevůdce, jakým byla například ztráta zraku u hradu Rabí v roce 1421.

Historik popisuje i to, jak se husitské hnutí štěpilo a jak Žižka sám popravil palcátem nehodného husitského kněze. A cituje i poslední Žižkova slova: 

„Aby se milého Boha bojíce, i stáli a bránili věrně pravdy boží pro věčnú odplatu.“

Čornejova kniha se v roce 2020 stala v soutěži Magnesia Litera vítězem kategorie Litera za naučnou literaturu a také držitelem hlavní ceny Magnesia Litera Kniha roku.

zdroj:  plus.rozhlas.cz, Wikipedie

5 komentářů:

  1. Hanko,ráda si poslechnu i přečtu v podvečer.Doplnim si tak poznatky jednak že školy a také z četby Husitské epopeje. Vím,že názory na Jana Žižku se různí dobou. Každá ta doba má své "hrdiny"a také "padouchy". Úmyslně nepíší "zlořády",těžko nám soudit. Dobro a zlo jde ruku v ruce staletími,co zlem,či dobrem mění se dobou, vyspělostí a hlavně pohledem jednotlivců. Jsou mezi nimi tací, kteří dovedou názory zmanipulovat, to bylo a je po celá staletí. Začarovaný kruh a nemění se jak ve zlem,tak v dobrém. Hanko,měj pohodové dny 🍀

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Marti, myslím, že k Husitské epopeji se tento poslech hodí, tohle je podle knihy renomovaného historika prof. Petra Čorneje, takže jeho pohled znalce na společnost doby Jana Žižky je jistě zajímavý.
      Děkuji za zájem a přeji příjemný poslech. 🍀

      Vymazat
  2. Hanko, tak to je super. Přesně vystiženno. Příčina a následek. Tohle by si měl uvědomit každý, kdo se pouští do diskuzí i o současné politické scéně o hodnocení mnohých politiků. Co bylo a proč to bylo a proč je to dnes jinak a zda tvrdě odsoudit za činy v dávné minulosti. Ony se dějiny podezřele opakují téměř ve stejných časových periodách. Proč bychom se měli nechat z dějin poučit, to je přece hodně náročné. To se nám nechce. ....

    OdpovědětVymazat
  3. Hani, už jsem slyšela. Ráda si u celkem dlouho poopravuji svůj pohled právě na Jana Žižku.
    Přeji příjemný den. Helena

    OdpovědětVymazat
  4. Zajímavé téma.Slyšela jsem ten pořad v rozhlase..Upozorňuje mě na podobné pořady kamarádka,velká milovnice historie.Byly jsme spolu i na filmu od Petra Jákla,u kterého jsem byla dost otřesena krutostí té doby.Já si myslím,že každá taková postava se nedá brát jako dobrá a nebo špatná.Je tam vždy ze všeho kus.
    Hani,hezký den

    OdpovědětVymazat

Toulky českou minulostí

Na pečení vánočky je znalec pan Maršálek 👍

Dnešní příspěvek je "vánočkový" a záměrně ho dávám dříve, ne těsně před svátky.  Říká se, že vánočka je královnou vánočního pe...