Dnešní příspěvek bude sladký. 😉. Zajdete občas do cukrárny? Zavzpomínám na cukrárnu ze svého dětství. V přízemí domu poblíž školy byla cukrárna s pěkným posezením. Vlastně obyčejná cukrárna, ale v neděli se tam zastavily babičky z kostela na čaj nebo kávu, nechaly si zabalit domů pár zákusků a děti tam také tvořily část zákazníků. Při cestě ze školy paní prodavačka i nás, děti, brala jako normální zákazníky. Věneček, indiánek nebo štafetka apod. - tehdy obvyklé zákusky z "poctivých" surovin. Dnes by se řeklo retro. Koupili jsme si zmrzlinu do nerez pohárku a sedli si ke stolku, někdy jsme koupili "hada" z želatiny nebo pendrek. Bylo to v jiné době a hlavně v jiném prostředí, než líčí dnešní článek. Do cukráren už téměř nechodím a hlavně proto, že ty "umělé" zákusky mi nechutnají a chybí mi ty tradiční naše zákusky. Jistě také znáte pocit, kdy po poznání některých skutečností i ten sladce se tvářící zákusek může "zhořknout".
Cukrářské
řemeslo se těšilo velké úctě i za hranicemi země. Za Rakouska-Uherska spousta Čechů odcházela za prací do Rakous, hlavně do Vídně a byli to lidé různých řemesl. Dokazuje to, že Češi byli zruční, proto věřím, že mezi nimi byli i cukráři. Dobroty si zákazníci většinou kupovali na doma nebo pro slavnostní příležitost. Jíst zákusek na ulici před ostatními bylo
považováno za neslušné a tolerovalo se to pouze dětem. Cukrárny
zprvu neměly posezení, ale časem se to změnilo. Zatímco v kavárnách
posedávali spíše muži, cukrárny byly doménou žen.
A teď něco pro vás, milé dámy:
Až budete poznávat Vídeň, tak nedaleko
Hofburgu je ulice Kohlmarkt. Tam najdete nejproslulejší cukrárnu ve Vídni. Právě poloha blízko Hofburgu se ukázala být výhodnou, stala se totiž dvorní cukrárnou Habsburků! Založil ji v r. 1786 Ludwig Dehne u
divadla Burgtheater. Po jeho smrti podnikání převzala manželka
Antonia a stala se první cukrářkou, která připravovala speciality pro
císařskou rodinu. Její syn později podnik prodal prvnímu tovaryšovi Christophu
Demelovi.
To jsou nejstarší fotografie dokumentující cukrárnu Dehne na Michaelerplatzu, zvěčnil to fotograf Josef Wlha, Wien Museum. V roce 1786 otevřel cukrář Ludwig Dehne svoji cukrárnu.
To je August Dehne, syn zakladatele, který v r. 1857 prodává svůj podnik prvnímu tovaryšovi Christophu Demelovi.
Přelomový rok 1888, kdy se kvůli bourání vídeňských hradeb podnik přestěhoval na nové místo, kterým se stal „Palais am Kohlmarkt“- palác na ulici Kohlmarkt v rokokovém stylu s pěknými dekoracemi.
Obraz Josef Engelhart, Návštěvníci kavárny ukazuje provoz kavárny v době, kdy vdova po Karlu Demelovi - Maria Demel vedla podnik příštích dvacet let a "rozjela" provoz kavárny.
V roce 1911 po Mariině smrti převzal vedení kavárny její syn Karl spolu se švagrovou Annou Demel a její sestrou Hermínou. Na fotografii je vidět oblečení servírek.
Jak šel čas, v 19. století byly odstraněny vídeňské hradby a cukrárna se
musela přestěhovat na nové místo. Bylo to v atraktivní budově -
našli tam cukrářský ráj na ulici Kohlmarkt (Zelný trh).
V
dobách rakouského mocnářství, se říkalo, že ne každý
je v této cukrárně vítán. Platilo, že oni si vybírají zákazníka.
Scházela se tu především místní šlechta a vysoce postavení lidé. Demel
byl nejen místem, kde se debatovalo nebo
se uzavíraly obchody, ale také „přehlídkovým molem“. Právě sem
kdysi přicházely bohaté rakouské dámy ani ne tak na dortík, jako ukázat,
že na to mají a předváděly se tam. Patřilo k bontonu ukázat se tam v
nejnovějších modelech, které si přivezly např. z Paříže. Dát si tam dnes
kousek dortu je spíše výjimečné a nesmíte mít "vítr v peněžence". Je to
prostě Demel.
Zásadou
číslo jedna je to, že servírkou může být pouze žena, rozhodně ne muž! V
minulosti si je majitelé obvykle vybírali v klášterní škole ve
Waehringu. Pokud sem přišla mladá žena, která měla stejné jméno jako
servírka,
která zde již pracovala, musela si ho změnit. Číšnice byly i dobře
zaplaceny, protože se od nich žádalo, aby svůj život zasvětily této
císařské cukrárně. Vyznačovaly se především netypickými uniformami, ve
kterých obsluhovaly hosty. Styl jejich
"uniforem" se dodnes nezměnil a možná vám bude připadat nemoderní: delší
černé šaty a
kolem krku bílý límeček. Žádné mini nebo tetování. 😉 Když mluví s hostem, tak mu onikají, např. "Budou platit?"... Kdysi bylo
nepsaným pravidlem, že ženy bez mužského doprovodu mají do Demelu vstup
zakázán. Neslušelo se to. Přesto se tam mluvilo o "koketních stolcích",
které byly prý velmi populární.
Každý cukrář, který do Demelu nastoupí, začíná jako elév a postupně musí
projít všemi dvanácti odvětvími cukrárny. Tyto útvary se nazývají
„Posten“. Na začátku se každý z nich seznámí s tajemstvími výroby
cukrovinek a poté, co projde těmito odděleními, si může podle svých
schopností vybrat, ve kterém z nich definitivně zakotví.
Říká se, že dorty a zákusky od Demela nemají ve Vídni konkurenci, čemuž pochopitelně odpovídají ceny, které nejsou nijak nízké. Návštěvníci z celého světa si zde nejčastěji dávají klasické dorty jako Dobostorte, Esterházytorte, Annatorte či Sachertorte.
Zastavit se na kafíčko a ochutnat jeden z tradičních dortů, jako třeba Annatorte.
Annatorte (Annin dort) je ve stálé nabídce cukrárny a připomíná paní Annu Demel, která se stala první ženou ve funkci obchodního rady.
V roce 1956 převzali podnik Café Annina adoptovaná dcera Klara a její manžel baron Federico von Berzeviczy-Pallavicini.
Píše se rok 1977 a na fotografii jsou tehdejší zaměstnanci. Původně jsem myslela, že si s překladem z němčiny nevím rady, nevěřila jsem tomu, co mi "vyšlo". Chyba nebyla v překladu, netušila jsem, že měli "takového" vedoucího. Na fotu vpředu ten muž je Udo Proksch, který jako své povolání rád udával „chovatel prasat“ a
svého času vedl c.k.
dvorní cukrárnu Demel. Byl to salon, kde si v 70. a 80. letech minulého
století podávaly dveře čelné osobnosti Rakouska. Skončil odsouzen za
pojišťovací podvod a vraždu šesti osob.
Udo byl přítelem mocných a věděl, jak na ně. Skvěle ovládal
umění korupce. Proksch si své oběti zval přímo k sobě
do slavného Clubu 45. Tam šéfoval on. Prostě Proksch v r. 1972 koupil kavárnu Demel od barona Federica a ve třetím poschodí zřídil tzv. Club 45, ve kterém se setkávala rakouská elita. Mezi pravidelné hosty patřili politici i osobnosti společenského života - herci, obchodníci, právníci a sportovci. Např. v r. 1976 tam oslavovali své tituly Formule 1 Niki Lauda a James Hunt. Někdo si na to může pamatovat.
Došlo k pojistnému podvodu a aféře s lodí Lucona, zapletli se tam i politici, je to na dlouhé psaní. Nevynechala jsem to, patří to k minulosti kavárny. (Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/viden-se-klani-bonvivanskemu-zlocinci.)
V minulosti Demel vedl soudní spor s hotelem Sacher ve Vídni. Jak je známo,
on jediný má právo používat název „originální Sacherův dort“. Tento
spor se vlekl řadu let a právníci každé ze zúčastněných stran se hádali,
kdo má právo nárokovat si Sacherův dort. Spor prohráli a nesmějí na rozdíl od hotelu Sacher používat na dortu kruhové
pečeti, ale trojúhelníkové, ani nesmějí tvrdit, že jejich sachr je ten
originální. Foto a údaje ze stránek Demel shop:
Jde o to, že originální Sacherův dort má dvě vrstvy meruňkového džemu
mezi vnější vrstvou čokoládové polevy a mechovým základem, zatímco
Demelův dort má jenom jednu vrstvu a je hutnější konzistence.
Cukrárna Demel si uchovává své tradiční výrobky z 19. století.
Nejznámější jsou fialkové bonbóny, které milovala Sissi. Vyrábějí se z
opravdických fialek a prodávají se tam dodnes.
Vyrábějí se ze skutečných fialek. Lístky fialkových květů se usuší a pak se kandují. Sissi je nosíval do císařského paláce sám majitel podniku, pan Demel.
Zdroj: www.demel.com, lidovky.cz
Mějte příjemný adventní čas. 🎵 🎇
Hezky sladký příspěvek. Ráda se zastavím někdy v cukrárně a máš pravdu, že dnes dělají skoro všechno z prášku a umělých náhrad. Vím to od naší snachy Hanky, která v takové cukrárně pracovala. Já už dorty moc nekupuji, protože krémy dělají právě z těch náhrad a ty většinou teď obsahují palmový tuk protože je levný, a já mám na něj alergii. Tak že pokud kupuji domů něco sladkého, tak musím mít jistotu, že to neobsahuje palmový tuk. Přeji ti moc hezké dny.
OdpovědětVymazatHani a teď mi řekni, to máš z vlastní zkušenosti? Já musím říct, že dnes potkáš v Česku cukrárnu jak levnou a dorty ne moc dobré, tak drahou a jsou i s dorty nebo, chceš-li, se zákusky moc dobrými. Já sama pamatuji na prodej bonbonů ze skleněných dóz - jako byly fialky, atlasky a špalky a pod.- kde jim je konec. Prodavač je dával lopatkou do kornoutu. Zajímavý a výstižný článek - Jiřina z N.
OdpovědětVymazatDěkuji za komentář, Jiřinko. Jsem ráda, že článek je zajímavý a výstižný, protože "gró" článku je o cukrárně Demel a ne ty moje vzpomínky.
VymazatTrochu nerozumím otázce - co z vlastní zkušenosti? Ve Vídni na adventních trzích jsem byla asi 8x a nepřipomínám to. Takže možnosti k návštěvě cukrárny byly. Říká se - když jste nebyli v kavárně, nebyli jste ve Vídni. Helenka mě předběhla a vyjádřila to dobře, také jsem chtěla připomenout Café Hawelka, tam jsem také byla a to je trochu lidovější. Člověka zajímá historie a tady těžko můžeš čerpat z vlastní zkušenosti, ale to mám v článku. Vždy uvádím zdroj a jejich stránky jsou "De" a "En", proto jsem některé údaje překládala z němčiny (to je tam taky uvedeno) - ale zrovna teď máš články z Rakouska, takže "vlastní zkušenosti" znáš určitě taky.
Ať se daří. 👍
Cukrárny navštěvuji ráda,ale u nás chodím do jedné,kde mají všechny retro zákusky.Pravidelně si dávám kremroli a nebo indiána a manželovi kupuji domů punčový dort.Sladké mám ráda od dětství,děda byl cukrář a měl cukrárnu,než jim ji komunisti sebrali.Nejraději, ale mám sladké,které si doma upeču.Moc hezké čtení.
OdpovědětVymazatHani,přeji hezké dny
Páni,dnes je to zde slaďoučké,hned bych si dala kafíčko 🥰No jo,návštěva Vídně by měla končit návštěvou cukrárny. Prozatím já mám Ostravu namísto Vídně a cukrárna Sladké časy je božská.😱
OdpovědětVymazatMarti, já mám ráda posezení v cukrárně, když je pěkná, čistá, obsluha milá a káva dobrá a dortíky vynikající. Jiřina z N.
VymazatK Demelům a Hawelkům musím ve Vídni vždycky, i kdybych měla jen nahlédnou a nasít atmosféru a omrknout ty krásné aranže...
OdpovědětVymazatSladké až tak nemusím, ale je to podívaná a ta vůně...
Hani, děkuji za zajímavé čtení a přeji hezký večer, Helena