Dnešní příspěvek je "vánočkový" a záměrně ho dávám dříve, ne těsně před svátky.
Říká se, že vánočka je královnou vánočního pečení. Pravda, já si třeba raději zobnu toho drobného cukroví, ale vánočka vévodí. A když se nepovede, můžete slyšet "ta tomu nasadila korunu", takže vidíte, fakt královna. 😃 Vánočku peču párkrát do roka a už ji plete partner, baví ho to. Občas ji také v jednom řetězci kupuji. S vánočkou je více práce a někoho "droždí" odradí. Nepochybuji, že máte svůj recept, který jste už mockrát vyzkoušely a měnit budete těžko. 😃
V minulosti se neříkalo vánočka, dřív to byla calta, poprvé se uvádí v Klaretově slovníku v r. 1366. Někde se říkalo "húska" a před Vánocemi se označovala jako "štědrovnice", ale také štrucla, ceplík nebo štricka. No vidíte a já myslela, když někdy mamka použila slovo "štrucla", že to je výplod našeho nářečí. 🙆 Vánočka se stala jednou z nejdůležitějších součástí štědrovečerní večeře, hospodyně jich často pekla rovnou několik a s pečením a konzumací se pojila spousta zvyklostí, např. že první se ukrojilo hospodáři, aby v příštím roce byla dobrá úroda. 👍
Podoba vánočky se sice v průběhu staletí proměňovala až do té dnešní, ani ta ale není vždy stejná. Někdo peče vánočku z pěti pramenů, jiný ze šesti, sedmi či osmi, tradiční je ale ta z devíti. Má to totiž svoji symboliku:
Čtyři spodní prameny představují zemi, slunce, vodu a vzduch. Prostřední tři prameny znamenají rozum, cit a vůli. A vrchní dva symbolizují vědění a lásku. Tak si to zkusme pamatovat a když někomu vánočku, která při přípravě zabere dost času, nabídneme, můžeme to připomenout. Bez ohledu na množství pramenů má ovšem vánočka vždy představovat dítě v peřince a symbolizovat štěstí, hojnost a nový život. 👍
Svůj recept sem dávat nebudu (raději k tomu napíšu článek), na to je odborníkem pan Maršálek. Josef říká, že jeho vánočka je voňavá,
vláčná, chutná máslově a drží tvar. Je dokonalá. Když dodržíte jeho
postup a budete dbát jeho rad, upečete skvost. Ráda se s receptem podělím. Myslím, že ani zkušeným "hospodyňkám" neuškodí přečíst si rady p. Maršálka. ☺
- 250 ml plnotučného mléka
- 21 g droždí
- 1 vejce velikosti „M“
- 90 g cukru
- 10 g vanilkového cukru
- špetka mletého anýzu
- špetka strouhaného muškátového oříšku
- 500 g hladké mouky
- 1 lžička soli
- 100 g másla
- 150 g rozinek
- Na dokončení:
- 1 vejce
- + hrst hrubého cukru
Aby se vánočka povedla, je nutno dodržet sedm základních pravidel:
1) Máslo přidávat do těsta na závěr
2) Rozinky nikdy nenamáčet v rumu
Před koncem hnětení, kdy už těsto získalo voskový povrch a pevnější charakter, přidáme suché rozinky. Nikdy rozinky nemáčíme v rumu, protože bychom tím do těsta dostali další tekutinu. To by způsobilo změnu konzistence těsta a špatně by se s ním pracovalo. Pokud bychom přesto chtěli přidat do vánočky i rumovou příchuť, můžeme část mléka nahradit rumem. Ale není toho třeba, protože při kynutí vzniká v těstě kysličník uhličitý, který ho zvedá a také alkohol, který si rozinky najde.
3) Těsto nechat kynout pod vlhkou utěrkou
Vykynuté těsto zakulatíme do koule a dáme do mísy, kterou přikryjeme vlhkou utěrkou (případně mikrotenovým sáčkem nebo potravinářskou fólií). Těsto nikdy nesmí oschnout. Necháme ho kynout v zimě i 2 hodiny. Na vánočku si musíme udělat hodně času. Pokud vše dobře uděláme, tak pak už musíme dát těstu jen čas, a projevit mu respekt a úctu.
4) Na těsto nikdy netlačit
Po vykynutí si těsto rozdělíme buď na 6 nebo na 9 stejných dílů, podle toho z kolika pramenů chceme vánočku splétat. Každý díl rozválíme na čistém nepřilnavém povrchu (bez pomoučení). Nesmíme už přidávat mouku, těstu bychom tím ublížili.
Ale pozor nesmíme na vyvalované těsto příliš tlačit. Tím, že je v něm lepek, začne nám těsto v jednu chvíli klást opor a řekne si samo dost, už netlačit. V té chvíli přestaneme pramen rozvalovat a natahovat. Necháme ho minutu nebo dvě odpočinout a pak se k rozvalování vrátíme. Musíme získat asi 30 cm dlouhé hady.
5) Splétat prameny najednou, aby se nerozjela
Splétání vánočky ze šesti pramenů je lepší, neboť ji děláme najednou a bude lépe držet. Všech šest vyválených pramenů spojíme do špičky jako větvičky na vršku kresleného smrčku. Máme tři prameny napravo a tři nalevo. Připlácneme je k sobě a začneme střídavě překládat prameny přes sebe. K vytvoření představy doporučuji zhlédnout video.
Když dojdeme na konec, stiskneme všechny konečky pramenů společně do placky a tu pak podsuneme pod vánočku. Stejně to uděláme i na opačném konci, kde jsme se splétáním začali. Díky tomu se nebude vánočka při pečení rozplétat.
6) Vánočku při dokynutí rosit vodou
Takto spletenou vánočku přeložíme na plech s pečicím papírem, orosíme vodou z rozstřikovače a necháme ji kynout. Během kynutí těsto nesmí oschnout, aby se na jeho povrchu nevytvořila krusta. Vánočku takto necháme v teple kynout asi 1 hodinu.
Dříve jsem vánočku pekla, ale pro manžela a nejstaršího syna musela být bez rozinek, tak jsem pekla vždy dvě. Teď už nemám sílu na vypracování těsta a tak ji kupuji u soukromého pekaře a manžel si musí rozinky vyloupat a já je mám ráda, tak je sním. Přeji Ti krásný večer.
OdpovědětVymazatVůbec nevadí, že si koupíš vánočku, proč ne, já jich během roku koupím v Globusu několik a mají je dobré. Péct dvě pro tolik lidí je asi nevyhnutelné, ale ještě si vybírat, kdo co jí... tohle by u mne asi moc nešlo. My s partnerem budeme na Vánoce vánočku péct a nejen vánočku.
VymazatPřeji Ti pohodové adventní dny. 👍
Hanko, tomu říkám dokonalý návod. Včera jsem upekla štolu z tvarohového těsta, už jsme jí téměř polovinu snědli, ač je veliká.A je moc dobrá, lepší, než kupovaná ( a drahá).
OdpovědětVymazatTak tuhle vánočku časem zkusím, jo, koukala jsem jako dítě na babičku, když pletla vánočku. Jiřina z N.
Děkuji za pochvalu, já když dávám návod, musí být podrobný, aby podle toho někdo mohl tvořit. ☺ Vánočka má tu výhodu, že se peče i během roku a tak je to i u nás. Občas koupím, někdy upeču, ale kupovaná velká není až tak drahá, když si spočítám všechny suroviny + čas a energie. Záleží, kde člověk vánočku kupuje, je v tom rozdíl.
VymazatAť se daří. 👍
Hanko, podrobný návod jen co je pravda 👍 Zřejmě dojde u nás na kupnou 😱🥰Měj pohodové dny.
OdpovědětVymazatMarti, proč ne, já občas kupuji v Globusu tu největší.
VymazatHlavně si vyber dobrou vánočku a užívejte předvánoční dny. 👍
Hani, moc ráda jsem si přečetla vánočkovou historii. Ač podle pana Maršálka peču hodně dobrot, zrovna vánočka to nebude. Mám letitý recept a protože jich každý rok peču víc než deset pro rodinu a kamarády, je to to asi recept skutečně prověřený!
OdpovědětVymazatPosílám pozdravy, Helena
Helenko, Ty určitě pečeš mnohem častěji než já. Já to píšu v úvodu, že málokterá "hospodyňka" by recept, který má vyzkoušený, změnila. I já se toho držím, ale některé dobré rady se hodí.
VymazatZvyk pečení vánoček pro rodinu nebo kamarády neznám, pro nikoho nepeču, ale kdysi jsem pekla pro svou starou tetu, to ano.
Ať se Ti to předvánoční "vypekávání" podaří.
Vámočku peču dokonce i během roku,máme ji rádi.Kupovaná mi nechutná.Od pana Maršálka mám už uložené recepty na vánoční cukroví a tak uložím i vánočku.Změna není na škodu.
OdpovědětVymazatHani,hezké dny
Jituš, já vánočky peču i kupuji a kupovaná mi chutná, když vím, kde koupit. Dobrý recept se vždy hodí, že?
VymazatAť se daří a hezký předvánoční čas. 👍
Vánočku jsem pekla snad 2x v životě, byla sice dobrá, ale u nás už dávno nikdo na "buchty" není, tak už v podstatě nepeču nic. Zato každý rok objevuji nové recepty ze zeleniny a divím se, že jsem to dosud neznala. Přeji hezký víkend.
OdpovědětVymazatTo vůbec nevadí, že jen 2x, v některých rodinách se peče o život, jinde tomu moc nedají. Jsou blogy, kde je pečení plno, já to dávám velmi zřídka. Ať Ti zelenina chutná, každý má rád něco jiného. To je jako s náplní blogu. 😃
VymazatTak tedy do třetice. Už jsem tu byla včera, ale při psaní komentáře mne vždy vyrušil telefon pošťáka, dnes tedy spíše SMS o doručení. byla jsem hodně naštvaná a tak jsem pak musela ještě něco řešit s dopravcem. Ale ke tvému článku. Jsem nadšená. moc se mi líbí vysvětlení, co které patro vánočky znamená. Já ji pletu také ze 4,3 a 2 a líbí se mi i pletení najednou z více pramenů. Ale to bych vlastně už neměla vánočku s oním magickým patrovým "významem". Také mne zaujalo, že se spletená vánočka při následném kynutí stříká rozprášenou vodou. Zkusím to. Děkuji a měj se hezky.
OdpovědětVymazatMaruško, jsem ráda, že se Ti článek líbí, dala jsem ho na blog proto, aby sloužil zájemcům pro poučení. My vánočku občas pečeme a na tu vánoční se chystáme.
VymazatAť se Ti pečení a předvánoční přípravy podaří a na tu "zásilku" se snaž zapomenout. Co taky, že... 😃