Dnešní příspěvek záměrně dávám s předstihem, abychom se případně mohli připravit na pečení jidášů. "Když je Zelený čtvrtek, ukliďte, nic z domu nepůjčujte a nehádejte se." To jsem nevymyslela, to je doporučení z našich tradic. 😉
Zelený čtvrtek je podle křesťanské tradice pátý den Svatého týdne. Pro úplnost připomenu Ježíšovu poslední večeři a také jeho modlitbu v Getsemanské zahradě. Mnozí znají jen název, tak raději napíšu, že tato zahrada je v Jeruzalémě na úpatí Olivové hory (jinak Olivetské hory), dnes je to poutní místo křesťanů. Podle Bible zde Ježíš se svými apoštoly bděl a modlil se tu noc, kdy byl zatčen a později ukřižován. Zahradě dominuje Kostel všech národů, známý také jako Kostel Utrpení.
Název zelený vznikl zkomolením původního německého názvu Greinendonnerstag, tedy „lkavý čtvrtek“, na Grünner Donnerstag = Zelený čtvrtek.
Křesťané si připomínají, že právě v tento den Ježíš s
učedníky, ještě než ho Jidáš zradil, povečeřel.
Na Zelený čtvrtek a Velký pátek neuslyšíte kostelní zvony, protože mezi tradiční zvyky spojené se Svatým týdnem patří také „odlet zvonů do Říma“. Ty na Zelený čtvrtek umlkají a znovu se rozezní až na Bílou sobotu při zpěvu Gloria.
Proto ke svolání k bohoslužbám lidem sloužily jiné nástroje: různé řehtačky, klapačky, mlýnky, trakářky a všechno jiné, co vydávalo rámus (s tímto zvykem se dodnes můžete setkat v oblastech na Slovácku, Valašsku či Chodsku). Jejich zvuk navíc vyhnal nečisté síly z domů a stavení.
K tomuto dni patří zelené pokrmy. V minulosti lidé jedli zelené pokrmy jako hrách nebo zelí, zvláštní význam měly zelené první jarní byliny, z nichž se vařily polévky. V moderní době na talířích obvykle převažuje špenát. A „zelené“ tradice využívají i některé pivovary, které každoročně připravují zelené pivo.
Dnes máme zelených surovin na výběr ještě víc – rukolu, avokádo, brokolici, okurky, různé bylinky, medvědí česnek… Perfektní volbou jsou také zeleninové jarní polévky.
Tradičním zvykem bylo pečení jidášů z kynutého těsta, které nemusíte dělat jen tradičního tvaru zakrouceného provazu, ale vytvoříte různá zvířátka:
___________________________
Velikonoční nekynuté tvarohové jidáše (z televize - Peče celá země)
Recept podle J. Maršálka:
260 g hladké mouky
250 g tvarohu Madeta v kelímku
50 g nasekaných sušených brusinek (nemusí být)
20 g oleje
50 g vajec
8 g kypřícího prášku
40 g moučkového cukru
1 g soli
kůra z 1 pomeranče
Na potření 1 vejce
Na potření po upečení: 50 g medu, 25 g pomerančové šťávy
V míse smícháme tvaroh, olej, vejce, sůl, cukr a nastrouhanou kůru z pomeranče. Poté přidáme mouku, prášek do pečiva a na malé kousky nasekané brusinky a vypracujeme těsto. Těsto necháme 5 minut odpočinout, rozdělíme na 10 stejných kousků a upleteme jidáše.
Dáme na plech s papírem na pečení, potřeme rozšlehaným vejcem a pečeme v rozehřáté troubě na 170 °C asi 15 až 18 minut dozlatova. Po upečení potřeme rozvařeným medem s pomerančovou šťávou.
Přeji vám, aby se velikonoční pečení povedlo a všem chutnalo! 👍 🌺
Více na https://prozeny.blesk.cz/zeleny-ctvrtek-velikonoce?utm_source=prozeny.blesk.cz&utm_medium=copy
Více na https://prozeny.blesk.cz/zeleny-ctvrtek-velikonoce?utm_source=prozeny.blesk.cz&utm_medium=copy