Jak jste na tom s múzami? Vzpomínám si, že Mistr Karel Gott několikrát v rozhovoru tvrdil, že potřebuje múzu pro lepší výkon, proto si v hledišti vybere konkrétní návštěvnici a pro ni zpívá. A co my, blogeři, potřebujeme múzu? ... Ale ano, potřebujeme vědět, že to, co "píšeme", někoho zajímá. Mít zpětnou vazbu je potřebné. Často nás inspiruje něco, s čím jsme se náhodně setkali, proto je lepší "vytáhnout paty z domova". Zajdete třeba na hrad a potkáte tam někoho, kdo vás něčím zaujme. Pak máme "materiál" k napsání článku.
Pamatujete si, kdy jste se poprvé setkali se slovem "Múza"? Já mám konkrétní vzpomínku z gymplu. Měli jsme latinu a kromě "laudō, laudāre ..." mě zajímaly historické reálie a latinská rčení a výroky. A mezi nimi bylo "Inter arma Silent Musae". Staré latinské přísloví, jehož autorem je Marcus Tullius Cicero (+ 43 př. n. l.) - římský řečník, filosof a spisovatel.
Panečku, to by byl bloger 👍. V překladu
jeho výrok znamená: „Mezi zbraněmi Múzy mlčí“ nebo také „Ve válce se Múzám nedaří“. I kdybyste mě o půlnoci probudili, tak to ze sebe vysypu. Jó, kéž by si člověk raději pamatoval jiné věci, že? 😉 Jen ta půlnoc není dobrým příkladem, protože s režimem "sovy" jsem právě o půlnoci činná a často mě Múza políbila právě večer a v noci. Mám ověřeno, že je dobré vědět, kdy jsme "múzám" přístupni a kdy mozek má schopnost tvořit, např. textař napíše text písničky.
Múzy tedy navštěvují toho, kdo něco vytváří. Na jejich příchod by měl být člověk připraven, protože ony přicházejí jen tehdy, když chtějí. Třeba skladatel by měl mít po ruce papír k zapsání not. Mohla by o tom vyprávět autorka Harryho Pottera paní J. K. Rowlingová. Možná jste četli, že nápad k úspěšnému příběhu dostala během čekání ve zpožděném vlaku: „Pokud chápete místo narození Harryho Pottera jako místo, kde jsem dostala nápad na příběh, tak to bylo ve vlaku z Manchesteru do Londýna." Některé prameny uvádějí, že v tom vlaku začala knihu psát. Vyplatilo se jí mít ten čínský vynález - papír, po ruce. Zároveň vidíte, jak je občas dobré cestovat vlakem, třebas do Horní Dolní, to je jedno. 👍
Tady by mohl dnešní příspěvek skončit, ale co vlastně jsou Múzy? Jsou to dcery Diovy, jejich matkou je bohyně paměti Mnémosyné. Je dobré být zadobře s touto bohyní, když ovlivňuje paměť, nemyslíte? Múzy se zrodily na Olympu, kde také "často tančí a zpívají pro všeobecné obveselení. Múzám je zasvěcen vavřín, včela a cikáda, jako symbol věčného zpěvu. Přinášely harmonii a byly vševědoucí. Múzy byly k lidem milé a laskavé, ale uměly se šeredně mstít, když je někdo urazil.
Múz je devět. A každá má své pole působnosti:
Uvědomila jsem si, že je můžeme vidět na budově Národního divadla v Praze. Tam jistě mnozí byli, ale je rozdíl, zda jdete na představení do hlediště nebo na komentovanou prohlídku s průvodcem. V "Národním" jsem byla víckrát, ale asi 5x jsem šla odpoledne na zmíněnou prohlídku, je třeba se dopředu objednat. Nahoře směrem na Národní třídu jsou i sochy múz. Určitě bych je takto nevyfotila, proto jsem použila fotografií z časopisu Světozor z 10. 1. 1879, ne, není to chyba, je to článek Schnirchovy sochy na Národním divadle starý 146 let!
Múzy měly stejně jako ostatní bohyně v antice své chrámy. První chrám Múz – múseion – založil egyptský král Ptolemaios v Alexandrii. Pokud budete potřebovat nápovědu do křížovky "chrám v Alexandrii postavený Múzám" na 7 písmen, je to MÚSEION. A když on nakonec padl za oběť nepřátelům vzdělanosti, myšlenka zůstala. Dnes máme muzea a také muziku! A to všechno díky Múzám!
Zajímavý článek. Znám lidi, kterým jde všechno jak po umělecké stránce, ať se to týká hudby, malování, různé ruční tvorby tak i po stránce pohybové. Tyto lidi múzy opravdu milují. Měj krásné dny.
OdpovědětVymazatKdyž čtu o múzách,tak mám pocit,že jsem jimi nepolíbená.Ale,abych se nepodceňovala,hudbu a tanec jsem vždy milovala a poezii.Co mi nikdy nešlo psaní,slohy za mě psala sestra za úplatky.Ani bych nedokázala dát dohromady dva verše.Hani,hezký večer
OdpovědětVymazatPěkně jsi nám připravila přehled múz. Zajímavé čtení. Měla bych si múzy o pečovávat, abych ještě vydržela nějakou dobu zapisovat výlety do mého blogu. Zdraví Večernice.
OdpovědětVymazatTy, Hani, nejsem já nakonec Můza? neb na mne platí : k lidem milá a laskavá, ale umí se šeredně mstít, když ji někdo urazí. Já neumím tak snadno odpouštět, když mi někdo promyšleně lže a po straně mi dělá nepěkné věci.Jsem té zásady, jednou a dost. Já nemusím milovat každého jen proto, že patří k lidem. Ale, vybrané si snažím hýčkat.
OdpovědětVymazatNo, kolikrát mi pro napsání článku stačí ty tři chlupaté "materiály", co mám doma, a ani nemusím nikam chodit :-D Ale když člověk chytne dobrou notu, psát se dá o čemkoliv.
OdpovědětVymazatHanko, zajímavé čtení u mě je to s múzou na pováženou
OdpovědětVymazatKolikrát mám téma v hlavě, ne a ne se rozepsat. Kolikrát z malého samotného záměru vyjde na svět pro mě pozitivní příběh. Jak už jsem psala, buď se vyvařím , či vypecu v kuchyni, nebo vypíší na blogu. Jo u mě múza je všestranná.
Skvělý článek, Hani. Děkuji, moc zajímavé uvažování! Múz je prostě třeba, ať už děláme cokoli...
OdpovědětVymazatJá jsem, alespoň co si pamatuji, múzy zaznamenala taky na gymplu. Ne ale v latině, na tu jsem nechodila, ale díky písni Karla Kryla - Inter arma Silent Musea.
Přeji hezký den. Helena
Antický svět mě vždy zajímal, ale žádnou múzu jsem do svého života "nezařadila". Pokud chci něco "vytvořit", prosím, aby mě "osvítil Duch Svatý"!! (Myslím, že někdy mě vyslyší.) Přeji krásný den a "tvořivého ducha".
OdpovědětVymazat