Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

čtvrtek 23. ledna 2025

Večerníček slaví 60 let 💥

Večerníček ... slovo, které známe od dětství. Myslím, že u nás není nikdo, kdo by tohle slovo neslyšel. Je to jedna z příjemných vzpomínek na dětství. S kýmkoliv jsem někdy o Večerníčcích mluvila, stačilo nějaké přirovnání nebo malé připomenutí, každému se rozjasnil obličej. Někdo nepozná obrázky známých hradů, ale tohle? 

Funguje to nějak "nevědomky" a zajímavé je, že Krtečka nebo Pata a Mata si pamatujeme. Téma nabízí spousty vzpomínek, dnes bych chtěla připomenout úplné začátky a pohádkové příběhy, ty starší, na které si už asi nikdo nepamatuje. Velmi se proslavil tento díl: 
 
Večerníček oslavil 2. ledna 2025 velké jubileum. Od prvního vysílání už uplynulo 60 let! Neuvěřitelné období, které je spojeno s tolika tvůrci a přes různé události na světě, Večerníček se drží dál. S výjimkou zpravodajství je to nejdéle vysílaný pořad Československé a České televize. Zároveň má také nejdéle vysílanou znělku, kterou v rámci jejího letitého vysílání potkaly jen drobné úpravy.
Symbol pořadu – kresleného chlapce v papírové čepici – vytvořil významný představitel českého výtvarného umění Radek Pilař. Tvůrcem hudby byl český hudební skladatel, dramaturg, režisér, dirigent, a klavírista Ladislav Simon. Hlas animované postavičce poskytl tehdy pětiletý chlapec Milan Citavý. 
 
Pan Citavý v r. 2020 s vnučkou.
Michal Citavý se narodil 23. března 1958 a jako dítě se v Československé televizi zdržoval poměrně často. Jeho maminka totiž pracovala v televizi jako dispečerka v Redakci pro děti a mládež. V její kanceláři potkával režiséry i kameramany. Bylo tedy jen otázkou času, kdy se na televizní obrazovce Michal ocitne také. A netrvalo to dlouho… Znělka vznikala o letních prázdninách, mnoho dětí v Praze k dispozici zrovna nebylo, tak z filmové kartotéky vybrali Michala. Za namluvení Večerníčku dostal Michal honorář ve výši tehdejších 60 Kčs. Má čtyři děti.
Takové výročí nabízí možnost připomenout si alespoň pár jmen těch, kteří Večerníček připravovali.
Zakládajícím tvůrcem a prvním dramaturgem Večerníčku byl spisovatel a výtvarník Milan Nápravník. 
 
Nejprve se vysílalo v neděli ještě bez známé znělky. Pravidelné denní vysílání se znělkou začalo až později. Úplně prvním příběhem byla Pohádka o klukovi a kometě. Vysílala se 2. ledna 1965.

Pohádka o klukovi a kometě vypráví o večerním setkání malého chlapce Petra s rozpustilou kometou, která se rozhodne pořídit si nový účes svého kadeřavého ohonu. Stále nespokojená a vybíravá parádnice přivede Petříka až k pláči. Po přátelském zásahu kapitána požárníků a policie nakonec dojde k jejich usmíření. Všechny protagonisty prvního hraného Večerníčku ztvárnila herečka a moderátorka paní Štěpánka Haničincová. Kometě propůjčila hlas paní Jiřina Bohdalová.

O televizním strašidýlku je název prvního večerníčku, jemuž předcházela znělka s dnes známou postavičkou Večerníčka. Pohádka režiséra Václava Bedřicha je vyprávěna kombinací kreslené animace a fotek. Je to prehistorie animace. Na zadní projekci už natočeného filmu se v předním plánu animovaly fotografie malého kluka.

V pohádce O městě Kočičkově Ludvíka Ráži se poprvé objevila i herečka Jiřina Bohdalová. Svoji premiéru ve Večerníčkovi měla v neděli 28. listopadu 1965. Hudební nástroj – saxofon chlapce Daniela se rozhodne naučit krásně a nefalešně zpívat kočičí trio městečka Kočičkova, přes zápletku se strážníkem Dupálkem se mu to nakonec podaří.
 
 
Legendární pohádka z pásma Stříbrné zrcátko Jak sluníčko rozdávalo stíny, kterou napsala Ljuba Štíplová, pozdější hlavní scenáristka „knihovničky Čtyřlístek“. Zazní melodické až muzikálové písničky Jaromíra Vomáčky. Ve velkém letním vedru rozdává sluníčko zvířátkům jejich stíny, nezbedný chlapec udělá ve stínech chaos, který zapříčiní nejedno nedorozumění. Na prosbu zvířátek přiměje sluníčko kluka k nápravě, život v přírodě se vrací do původního harmonického stavu.

 

Jeden z prvních večerníčkovských seriálů se vysílal v té době výjimečně pět dní po sobě o Vánocích 1965 a v hlavní roli se představil Waldemar Matuška jako pradědeček, který také zpíval. Autorem těchto večerníčků byl Petr Rada. Epizody se jmenovaly: Jak pradědeček letěl balonem, Pradědeček, prababička a tři přání, Jak se pradědeček nestal Edisonem, Pradědeček, prababička a vodník, Jak pradědeček vyletěl do povětří.

Oblíbená pohádka z pásma Stříbrné zrcátko je Kocour a dalekohled. Film animoval ploškovou technologií jeden ze zakladatelů animace ČST výtvarník a režisér Josef Lamka. Pohádka bez komentáře, hlasové realizace se ujal legendární “strýček Jedlička“ (Antonín Jedlička).

Služebně nejstarší je pohádka Petřínská rozhledna (1963) uvedená v rámci Večerníčku. Jeden díl seriálu Pohádka na dobrou noc z pravidelného pásma pohádek pro děti Stříbrné zrcátko byla s hercem Ladislavem Peškem. Fotografie je z „prehistorie“ televizní animace ČST, jde o kombinaci fotografií a animovaných kreseb.
 
Malíř a herec pan Miloš Nesvadba vyprávěl příběh o nešťastném kocourkovi  Damiánovi, kterému se dlouhou dobu nedaří ulovit myš a z nouze začal lapat mouchy. Ovšem moucha seděla na veliké peřině plné peří a k tomu ostré kocouří drápky dávají tušit pořádnou zápletku – pohádka se jmenuje Jak Damián z nouze mouchy lapal.
 

Dobrodružství veverky Zrzečky z křivoklátské hájovny propůjčil svůj hlas jeden z největších českých herců František Filipovský. Podílel se na oblíbených seriálech O klukovi z plakátu (1969-1980) a Jája a Pája (1987). Legendární pohádka ze série Dobrodružství veverky Zrzečky vyprávěla příběhy z křivoklátských lesů o vzájemné podpoře lesních zvířátek proti škůdcům a o jejich boji za záchranu starého dubu napadeného larvami tesaříků.
 
Krátká hraná pohádka podle předlohy Boženy Němcové Jak se Honza hádal s králem z cyklu České pohádky v režii Ludvíka Ráže, byla s hereckými esy Ladislavem Peškem a Jaroslavem Satoranským. Nevěříte, že se dá na králi vyhádat krásná princezna i mnoho zlaťáků? Českému Honzovi se to s důvtipem podaří, ale nakonec dá přednost rodné vísce a prostému životu.

Další pohádka byla z cyklu Pohádky tety Boženky Emílek se učí smát. Série pohádek, které vyprávěla Jitka Frantová se sourozencem robota Emila, Emílkem, kterého si sama sestrojila. První příběh se vysílal v úterý 3. ledna 1967, jako první úterní večerníček, který byl na několik let vyhrazen původním pohádkám vyprávěným herečkou Jitkou Frantovou (teta Boženka) a Štěpánkou Haničincovou.  Doprovázely je loutky robot Emílek a čertík Bertík.
 


Díky všem tvůrcům vznikl nezapomenutelný Večerníček, který nejen pobaví, ale nechá nás zavzpomínat na naše vlastní dětství. Několik fotografií vám připomene některé Večerníčky. 
 zdroj: www.totalfilm.cz, seznam.cz

   
Pohádky ovčí babičky.

Říkání o víle Amálce

Maxipes Fík

Křemílek a Vochomůrka

Kosí bratři

Káťa a Škubánek

O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi 
Večerníčky se také staly velice dobrým prodejním artiklem ČT. Kromě všech evropských zemí, se dostaly i do daleké Austrálie, Malajsie a Indonésie, do Spojených arabských emirátů, Turecka, Japonska, Číny, taky do Keni, Zimbabwe či na Island. A již po mnoho let jsou večerníčkovské příběhy nejsledovanějším tuzemským dětským pořadem v divácké kategorii 4 – 12 let.

Toto téma bude mít pokračování.

2 komentáře:

  1. Jani, to je hezké téma. Moji rodiče do koupili televizi až v šedesátých letech. Byla to těžká bedna Zn. Lotos. Taťka běhal s těžkou anténou kolem domu, než našel místo, kde byl signál. Často to zranilo zvláště když se zhoršilo počasí. Na Večerníčky si pamatuji až později, ale koukala jsem na Robota Emila a Vlaštovku. Měla jsem ráda vyprávění Štěpánky Haničincové, jen "Strýčka Jedličku" jsem nemusela, protože na jednom divadelním představení, kde jsme byli se školou, byl vyloženě zlý. Zůstalo v nás, dětech tehdy velké zklamání. Po letech jsem se někde dočetla, že sice pracoval na představeních pro děti, ale děti rád nemělco je pravda.
    Večerníčky jsme s dětmi sledovali. Kluci měli nejraději Krtečka, Křemílka a Vochomůrku, Kluka z plakátu, Pohádky ovčí babičky, Štaflík s Špagetka a mnoho dalších. Škoda, že se teď vysílá tuším jen na ČT Art. Když už nemáme v rodině žádné děti, tak nad nenapadne si TV přepnout i když mám stále pohádky ráda.. Hani měj se moc hezky.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Opravuji: Hani...omlouvám se za překlep, prsty už mě neposlouchají a já si toho všimla až po odeslání komentáře.

      Vymazat

Toulky českou minulostí

Večerníček slaví 60 let 💥

Večerníček ... slovo, které známe od dětství. Myslím, že u nás není nikdo, kdo by tohle slovo neslyšel. Je to jedna z příjemných vzpomínek n...