Náš březnový výlet směřoval do "Hanáckých Benátek". Víte, kterému městu se tak říká? A víte, co je Nečíz? 🙇
To se postupně dozvíte. Nemusí každý vědět, kde je Haná. Tak tedy: Haná je etnografická oblast na střední Moravě, v oblasti Hornomoravského úvalu, zhruba na území mezi městy Vyškov, Holešov a Litovel.
Možná jste navštívili ty skutečné italské Benátky, já jsem tam byla třikrát, třeba znáte také francouzské B., ale my jsme se vydali do těch našich. Nemyslete, že život na vodě je jen malebný. Nejen Venezia, ale i moravské mnohokrát zažily povodně, naposledy v září loňského roku, kdy bylo podle údajů 80% města zalito vodou. Jak výše uvedeno, město Litovel leží v Hornomoravském úvalu na kraji Mohelnické brázdy, v údolí řeky Moravy.

Znak připomíná rybářskou minulost Litovle. Tvoří jej dvě stříbrné ryby (kapr a štika) na modrém poli. Modrá barva symbolizuje vodní svět, na kterém město leží.
Řeč je o Litovli, která má své druhé přízvisko – Hanácké
Benátky. Leží v CHKO Litovelské Pomoraví, je na šesti ramenech Moravy, jež
se proplétají litovelskými ulicemi. Na mnoha místech
mizí řeka pod povrchem, pak se znovu jinde objeví v ulicích
nebo parcích, což dává Litovli specifický ráz.
Pokud někdy navštívíte Litovel, nezapomeňte se podívat na tohle:
Na náměstí Přemysla Otakara najdete otevřený přístup k jednomu z
ramen řeky Moravy - Nečízu, který protéká pod náměstím. Schody k Nečízu
jsou technickou památkou. Nevzpomínám si, že bych někde u nás viděla, aby dvouramenné schodiště takto vedlo k hladině řeky přímo na náměstí, tady konkrétně k rameni řeky Moravy. Bylo odkryto při rekonstrukci náměstí v roce 2014. K zaklenutí
vodního toku pod náměstím došlo v roce 1856.
Tuto budovu nepřehlédnete. Je to nejvyšší radniční věž na Moravě 😉, ale to by nebyli Hanáci, aby si "nevystřelili". Je to myšleno tak, že je postavená na řece Moravě a stojí tady od konce 15. století. Její výška se udává 65 m a veřejnosti nabízí vystoupat do pokoje hlásného a na vyhlídkový
ochoz po 174 schodech. Prohlídky zajišťuje nedaleké informační
centrum, kam jsme se vydali. Překvapením bylo, že vstup na věž je pouze pro min. 3 placené osoby (byli jsme dva). Bylo nám řečeno, že se během dne možná někdo přihlásí,
ale komu se chce do tolika schodů... Aspoň jsem ofotila leták rozhledny:
Zase mi to až tak nevadilo, získala jsem čas k nafocení informačních tabulí, které si můžete přečíst:
Vlevo je Langův dům - nejstarší ve městě a pak morový sloup na náměstí Přemysla Otakara. K Litovli patří 11 místních částí, což dohromady dává asi 9500 obyvatel. Do správního obvodu patří i obec Bouzov, kde je známý hrad. V Litovli v polovině 19. století žilo přibližně 3 000 obyvatel a převládalo obyvatelstvo německé národnosti.
Původní název města byl L'utovel, podle mužského jména L'utov. Partnerským městem je i Wieliczka - město v jižním Polsku známé svými solnými doly. Až do konce husitských válek (do roku 1440) byla Litovel městem
královským. Následným přičleněním k úsovskému panství se Litovel stala
městem poddanským.
Morový sloup byl postaven na konec morové epidemie, další informace jsou na zastavení č. 1.
To je Šerhovní ulice, kde je i most a tudy se dostanete na náměstí. Z památek si pozornost zaslouží kostel sv. Marka.
Kaple sv. Jiří: Rozsáhlá rekonstrukce kaple v letech 2009-11 odhalila vzácnou
nástěnnou malbu z r. 1485, která znázorňuje sv. Jiří na koni, jenž kopím
probodává draka.
První umělecký válcový mlýn pochází ze 14. století a je jedním ze
tří litovelských mlýnů. Původně se nazýval Prašivý nebo také Jarošův
mlýn.
Olomoucký rybník je nyní vypuštěný. Nedaleko je Uničovský rybník, který je po rekonstrukci.
Labuť velká patří mezi největší ptáky v
Česku. Má dlouhé, bíle zbarvené tělo s krátkým ocasem, černýma nohama,
obloukovitě zahnutým štíhlým krkem a oranžovým zobákem s hrbolem na
kořeni, který je u samce viditelně větší než u samice.
Do Litovle se ještě vrátíme.
Hanko o těchto Benátkách jsem slyšela a máš můj p
OdpovědětVymazatobdiv co se cestování týká. Tedy krom jiného, tipů na výlety je zde přehršel
Ráda jsem si vše přečetla a prohlédla, ovšem pomyšlení na povodně,pak i komáry... No lituji Litovelské,ale krásné to tam bude.
Marti, hodně lidí o Litovli slyšelo, ale nic moc o tom městě neví. Já mám v plánu ještě pár článků, trochu práce to dá, ale mám to promyšleno. Budou to i takové tipy, proč do Litovle zajet a děkuji Ti za zájem. Bydlet tam bych nechtěla, hlavně kvůli těm povodním. Ty jsou tam na můj vkus dosti časté.
VymazatLitovel bych ráda navštívila, ale to už se mi asi nesplní. Naši mladí tam byli jeden rok na dovolené a moc se jim tam líbilo. Těším se na pokračování. Měj se hezky.
OdpovědětVymazatJari, to jsi mě překvapila, že o Litovli víš, ale chápu, že info máš od mladých. Pokračování bude, ale ne jedno.
VymazatDěkuji za zájem a také se měj hezky. ☺
Hani, byla jsme v Litovli dvakrát a vždy jsem si město ráda prošla, mám i na blogu Tvoje povídání si přečtu později večer. Jiřina z N.
OdpovědětVymazatFajn, Jiřinko, zkusím si Tvoji Litovel najít, se zájmem si to prohlédnu. 😉
VymazatBohužel jsem viděla Benátky jenom ty italské.Morava v plánu je,tam to moc neznám a místo,které si představila se mi moc líbí.Třeba příští rok,teď nás mladí na jarní dovolenou poslali na Vysočinu a potom pod Blaník.Mohli bychom jezdit na dovolené častěji,ale máme starou kočičku,která je na mně závislá.Těžko ji opouštím.
OdpovědětVymazatHani,hezký den
Jituš, tak hlavně, že jsi viděla italské Benátky, já jsem je navštívila třikrát. 😉 Jezděte, pokud můžete. A z důvodu, který v závěru uvádíš, my doma žádné zvířátko nechceme. Ani psa, na tom jsme se domluvili. Pro nás je cennější cestování a výlety než chovatelské záliby. To jsme si vyzkoušeli a už nechceme.
VymazatMěj se pěkně, Jituš. ☺
Hani, tahle města jsem navštívila, bohužel to vždycky byla návštěva pracovní, takže moc děkuji za výletnický pohled. Výjimkou je jen Holešov, tam jsem hodně pochodila zámeckou zahradu. Ale byl listopad...
OdpovědětVymazatPřeji příjemný den. Helena
Tak jistě, ale Holešov se ještě vztahuje k Hané, můj článek je celý věnován Litovli.
VymazatPříjemný den přeji i Tobě, Helenko.
Hned jak jsem viděla nadpis, bylo mi jasné, o jakém městě bude řeč. Aspoň jsem si přečetla o něčem, kde to znám a to mě těší :-)
OdpovědětVymazatBezva, mám radost, že to tam znáš, brzy vytvořím další článek k městu. 😉
VymazatHanko, díky za procházku městem, které neznám, ale myslím, že za návštěvu určitě stojí Litovel i okolí. Díky za fotky, zdravím 😉
OdpovědětVymazatEvi, Litovel za návštěvu určitě stojí, ale nevím, jestli by tohle město bylo pro Pražáky atraktivní. 😉
VymazatJeště se k městu vrátím.