Budníček se pěním hlásí,
rád zvesela zazpívá si,
zná však jen dvě ptačí slova,
čiv-čav, zpívá stále znova.
V husté trávě, jindy v křoví,
ptáčata si v hnízdě hoví,
chválí si svou ptačí budku,
podařená bývá vskutku.
Máma po nich šťastně kouká,
shání mušku nebo brouka,
létá v lese, v parku, v sadě,
vzorně krmí každé mládě.
Táta s péčí nepomáhá.
„Jen se starej, moje drahá,
já jim místo Večerníčku,
vzlétnu zapět na větvičku!“ (Plysacek)
Všichni budníčci, z nichž u nás hnízdí 4 druhy a dalších 5 bylo zastiženo vzácně na tahu, jsou velikostí a vzhledem velmi podobní - některé druhy se dají rozeznat jenom podle poměru délky jednotlivých letek v křídle. Čím se však jednotlivé druhy vzájemně liší, je u jednotlivých druhů naprosto odlišný hlas, především zpěv. Ten slouží nejen k druhové identifikaci, ale především ke komunikaci uvnitř druhu – hlavně jako revírní nebo teritoriální zpěv. Tím jednotliví budníčci označují svůj revír. Zpěv budníčka menšího však není vázán pouze na dobu hnízdění a obhajobu hnízdního teritoria. Samozřejmě nejčastěji ho slyšíme po jarním příletu ze zimovišť, a poněvadž je to pták u nás všude početný, slyšíme ho velmi často. V létě však zpěv umlká, ale po proběhlém hnízdění a pelichání se začínají občas budníčci menší ozývat znovu – zejména za jasných pozimních dnů až do listopadu.
Poslechněte si, jak o budníčkovi mluví ornitolog Ludvík Mühlstein:
Všechny druhy budníčků jako ptáků hmyzožravých jsou tažné. Budníčci menší odlétají od srpna do října, ale zimují často již ve Středomoří. A tam všude se občas ozývají po celou zimu. S jarním tahem, který probíhá v březnu a se začátkem hnízdního období zpěv nabude na intenzitě.
V posledních letech zůstávají jednotliví budníčci menší u nás přes celou zimu. Dříve bylo jejich přezimování zcela ojedinělé a každé zjištění si zasloužilo publikování v ornitologických časopisech. Při soustavném zimním mapování ptáků v České republice však bylo zjištěno, že zde zimuje snad až 60 jedinců. Především je to v nížinách kolem vodních toků, v jejichž hustých břehových porostech patrně nejsnadněji nalezne potravu. V době hnízdění však obývá téměř všechny typy lesa a v posledních 50 letech pronikl i do městských parků a zahrad. A to mu jistě zajišťuje nejlepší vyhlídky na další přežívání.
Základní údaje
Budníček menší (Phylloscopus collybita) je jedním z našich nejmenších ptáků, váží 5 až 9 gramů. Shora je olivově hnědý, zespodu bělavý; od téměř stejně zbarvených dalších druhů budníčků - zejména budníčka většího - je odlišitelný prakticky pouze podle zpěvu. Žije v jehličnatých i listnatých lesích, v parcích, zahradách apod. Kulovité hnízdo s vletovým otvorem na boku bývá na zemi nebo v křoviskách nízko nad zemí. Snůšku 5 až 6 vajíček zahřívá pouze samička, na kterou posléze připadne i rozhodující díl péče o mláďata - sameček je krmí jen výjimečně. Živí se hmyzem, jeho larvami i vajíčky. Tažný (u nás přezimuje jen velmi vzácně), koncem září a v říjnu se vydává na cestu do zimovišť, která leží ve Středomoří, severní Africe a dokonce i v tropické Africe mezi Saharou a rovníkem. Na hnízdiště se vrací v březnu a v první polovině dubna.
Jak vznikaly nahrávky
Budníček
menší se u nás vyskytuje běžně od března až do listopadu v lesních a
křovinatých porostech, a nalezení zpívajících samců tedy nepředstavuje
žádný problém. Pro záznam hlasu je ale důležité vyhledání klidného
zákoutí s bezvětřím. I slabý větřík dokáže v listnatých porostech,
zvláště s osikami, znemožnit nahrávku. To, co sluchem v terénu
nepostřehneme, dopadne někdy na záznamu překvapivě špatně.
Budníčka jsme slyšeli na každý pád při poslední návštěvě Žermanické přehrady to bylo v pondělí. Klid a mír dá se říct i bez lidí, zato zpěv ptáků požehnaný. Fukčarinka
OdpovědětVymazatMarti, věřím, že u přehrady bylo výborně a lepší je to tam, kde není moc lidí, ale zpěv ptáčků tu náladu znásobí. ☺
VymazatHani, děkuji za přiblížení dalšího ptáčka. Budníčka jsem asi nikdy neviděla. Mám všeobecně pramalé znalosti ptactva, mám pocit, že jsem v té době, kdy se to ve škole probíralo, asi chyběla, nebo nedávala pozor.
OdpovědětVymazatMěj hezké dny. 🍀
Málokdo z nás, se, Ali, počítá mezi znalce ptáků. Ve městě jich ubývá, aspoň jak já pozoruji a ve škole jsme se o budníčkovi asi neučili.
VymazatMěj i ty krásný zbytek měsíce května. ☺
Krásný ptáček a pěkná říkanka.Občas zahlédnu podobného ptáčka,kterého neznám.
OdpovědětVymazatMožná je to on.Budu teď pozorněji sledovat.
Hani,děkuji za seznámení.
Měj hezké dny
Jitko, moc děkuji za pochvalu, tou říkankou jsem to chtěla zpestřit ☺. Ty chodíš pravidelně do přírody, možná tam u vás budníček prozpěvuje.
VymazatMěj se také moc hezky. ☺
Hani, léta jsem budníčky pozorovala na zahradě. Hnízdili nám za plotem v hustých keřích. Jen že soused keře vykopal a budníčci se odstěhovali jinam, stejně jako pěnice slavíkové, které se tam také usídlily. Letos už zahradu nemáme a tak nevím, kam se ptáčci odstěhovali. Ani jsem jejich zpěv nezaregistrovala i když je hlavně po ránu poslouchám. Hezký článek. Jsi šikovná a potěšila jsi mě . Přeji Ti krásné jarní dny a příjemný poslech ptačích koncertů.
OdpovědětVymazatJari, moc děkuji za pochvalu, mě potěšilo, co jsi napsala. Tak to je článek zrovna pro Tebe ☺. Máte tam kus přírody a to se cení. Také přeji příjemné jarní dny a pohodu. ☺
Vymazat