Myslím, že tato informace v nadpisu musí překvapit každého. To by nikdo neuhodl 😋. Tato krčma v Těrlicku u Havířova byla v provozu už v době, kdy o Karlově mostě nebylo potuchy, protože oba vltavské břehy ještě spojoval Juditin most. A srovnáme-li stáří těrlické krčmy s Prahou, pak nejstarší pražská restaurace U Krále Brabantského vznikla až o 108 let později! Všeobecně známá pražská pivnice U Fleků začala svým hostům nabízet pivo až o 231 let později.
Přesné datování vzniku Jaškovské krčmy nad říčkou Stonávkou, ale dnes přesněji nad Těrlickou přehradou, nelze přesně určit. Kdy přesně byla postavena na Jaškovském kopci nevíme, ale první písemná zmínka pochází z 12. května 1268, kde v zakládací listině opolský kníže Vladislav stvrzuje užívání taberny v Sierlitzku benediktýnskému klášteru v Orlové.
Jak známo, osud Těrlicka je ovlivněn stavbou přehradní nádrže na řece Stonávce. Zatímco těrlický kostel i obecní náměstí byly při stavbě přehrady zaplaveny, krčma přežila.
Jaškovská krčma po rekonstrukciJak vidíme na fotografii, je to jednopatrová stavba obdélníkového půdorysu se sedlovou střechou, kde v podkroví byly zřízeny pokoje. Poskytuje ubytování a je to už hotel, ale původní název krčma zůstal.
Když se jedná o původně středověkou stavbu, v interiéru byly dochovány v přízemních místnostech křížové a valené klenby.
Raritou je určitě původní zdivo ze 13. století a kamenný portál vedoucí do sklepení. Místnosti jsou vybaveny replikami historického nábytku.
Jaškovská krčma byla samozřejmě v průběhu let přestavována. Kamennou podobu dostala po požáru v roce 1691. Poslední rekonstrukce proběhla v r. 2002, kdy získala současnou podobu.
Je zajímavé, že krčma je nejstarší dochovanou stavbou v Těrlicku a že o její historii se můžeme dovědět tolik zajímavých věcí.
Krčma byla ve středověku důležitým místem, určitě už tehdy stávala u cesty. Konkrétně tato krčma byla u cesty vedoucí k Těšínu. Traduje se, že
byla útulkem všelijakých lapků a lupičů. Po roce 1268 byla opevněna a
opatřena stálou stráží dbající o bezpečí cestujících a o vybírání mýta. Není divu, protože lapkové tu jistě měli rej, jistě měli zálusk na zboží kupců a jejich měšce.
Krčma se nacházela na kupecké cestě mezi hradem v Ostravě (dnes Slezskoostravský hrad) a hradem v Těšíně (dnes v polském Těšíně). Byla odbočkou jantarové stezky, která vedla až k Baltskému moři a expozice o ní je na Slezskoostravském hradě.
Jednalo se tedy o krčmu zájezdní, která sloužila nejen místnímu lidu, ale také formanům, kupcům se zbožím, ale i pocestným nebo těm, co jeli koňmo. Ve vesnických krčmách se pivo nejen čepovalo, ale i vařilo. Vzhledem k tomu, že krčma byla majetkem benediktýnského kláštera v Orlové, mohla odebírat pivo přímo z klášterního pivovaru a pálenku z klášterní pálenice.
Chceme-li si připomenout aspoň některé majitele této krčmy, máme údaj už z 15. století. V roce 1458 byl zde zmíněn jistý Machnik Kronic z Cierlicka. Po sekularizaci (převedení církevního majetku do světských rukou) orlovského kláštera v roce 1561 knížetem Václavem III. Adamem Těšínským, připadla krčma prodejem těšínským šlechticům. Tak jako všude, i ve Slezsku v té době šlechta začala podnikat. Zmíněni jako majitelé jsou Rousečtí z Ejvaně. V tomtéž roce se stala krčmou panskou.
V letech 1683– 1731 byl vlastníkem rod Larischů, který později zbudoval "letohrádek v Těrlicku".
Z dalších písemných záznamů z roku 1902 je doložen nájemce Antonín Palarčík, kterému krčmu pronajal hrabě Larisch-Mönnich. Ve smlouvě bylo sjednáno právo na: výčep piva a pálenky, poskytovat nocleh cizím osobám, připravovat a předkládat jídla, výčep vína, výčep ovocných vín, připravovat kávu a čaj, provozovat dovolené hry. Jméno Palarčík bylo zmíněno ještě v dokumentech z let 1923, 1928, 1931.
V roce 1922 byly nalezeny nájemcem, panem Palarčíkem, mince. Nejstarší z mincí pocházela z roku 1723, na jedné straně byl vyobrazen rakouský císař Karel VI., otec Marie Terezie, na druhé straně byl obraz Marie s Jezulátkem s latinským nápisem: Custos regni Hungaria (Ochránkyně království uherského).
Druhá mince z r.oku 1735 zobrazovala poprsí pruského krále Bedřicha Viléma a znak Pruska s latinským nápisem: Quisque scriptor (Každému své). Třetí mince byla identická s první, pocházela však z roku 1738. Ke čtvrté a páté minci popis není.
V roce 1971 majitelé Palarčíkovi prodali hostinec Dolu ČSM Stonava.
Jídlo z krčmy (Jak šmakuje Moravskoslezsko) ZDE a další ZDE
Jaškovská krčma dnes slouží jako rekreační zařízení a restaurace.
Zdroj: Wikipedie, fotky internet
Hani, moc zajímavé povídání o historii Jaskovske krčmy, nám dobře známé, dříve jsme se tam stavovali častěji na pozdní oběd pri našich návratech z výletu do okolí. Jistotou je však rezervovat si místo předem, nebo tam bývá plno.
OdpovědětVymazatPřesně tak jak to zde popisuješ a nakonec i ukázka ve videu každému napoví, že to je nádherne zrekonstruovaná historická budova a já jen napovím, i dnes je krčma zajištěna co se týká bezpečí, neboť ve vedlejší domě má sídlo policie. To jen tak v uvozovkách. Je dobře, že se mohu seznámit lidé s pomocí tvého bloku s krásnými a historickými velmi cennými budovami, které na svém blogu zmiňuješ. Kdo nezná měl by poznat náš region, je tu spoustu zajímavosti krásné prostředí. Fukčarinka
Děkuji, Marti, je to tak, jak píšeš. Ty jsi znalec našeho regionu a je fakt, že video pomáhá mnohdy lépe než slova přiblížit - v tomto případě krčmu. V rubrice "Z našeho kraje" budu postupně seznamovat návštěvníky blogu se zajímavými místy, jak doufám, a tím je propagovat. ☺
VymazatMarti, krásná krčma a historie o ní. Vše jsem přečetla,díky za takový příspěvek. Zdraví Tě Lenka
OdpovědětVymazatwww.babilenka.cz
Díky, Leni, jsem ráda, že se Ti krčma a její historie líbí.
VymazatMěj se hezky ☺.
Moc zajímavý článek a nově zrekonstruovaná krčma je opravdu parádní. Hned u hotelu koupání, určitě dobré místo pro dovolenou. Měj se 🍀
OdpovědětVymazatEvi, krčma měla štěstí, že stála výše, tak nebyla zaplavena přehradou, jak část Těrlicka. Teď je to místo pro odpočinek a relax. ☺
VymazatHani, velice zajímavý článek. 👍👍 Při pohledu zvenčí budova vůbec nevypadá staře, ale působí dojmem domu nedávno postaveného. Ovšem interiér je kouzelný. Děkuji za přiblížení tohoto místa a pokud se nám ještě někdy zadaří do vašeho kraje zavítat, určitě se tam zastavíme.
OdpovědětVymazatMěj prima dny. 🍀
Děkuji, Ali, za pochvalu článku. Ono je to rekonstruováno, to je vidět na videu.
VymazatTaké měj prima dny, má být horko. ☺
Opět jeden zajímavý článek. Tímto způsobem se z blogu můžu dozvědět řadu zajímavostí.
OdpovědětVymazatDěkuji, Mirku. O to se právě snažím, už název Kaleidoskop prozrazuje, co je záměrem. ☺
VymazatDěkuji, že si nás vzala i do hospody, a ne jen tak nějaké!
OdpovědětVymazatHezký večer, Haničko! Helena
Ano, Helenko, když do hospody, tak s tradicí a u této se uvádí, že je fakt nejstarší. Měj hezký den, prý slunečný. ☺
VymazatPěkná krčma a zajímavá historie.
OdpovědětVymazatJá byla v krčmě v Dětenicích a bylo to na mě silné kafe.Ta mluva obsluhujících,snad tak opravdu kdysi nemluvili.
Hani,měj se hezky
Jitko, o Dětenicích vím od přítele, ten tam byl nějaký rok zpět. On to vždy podává jako raritu, ale také mě napadlo, jestli to prostředí by bylo pro mne. Tato krčma v Těrlicku nenapodobuje středověké způsoby, to je vidět i na videu.
VymazatDíky a měj pěkný den. ☺