Vrabec je prý nejrozšířenější ptačí druh na světě, jenže u nás vrabce neuvidíte. Vrabčáci mají svůj svátek právě 20. března, kdy přichází jaro. Dnešní den tedy přímo vybízí představit tohoto opeřence.
Stojí za ním jako obvykle člověk, který neuvěřitelným tempem mění krajinu a prostředí i způsob hospodaření a vlastně i života. Do paneláku ale ani hypermoderního věžáku prostě nenacpete kurník a lehce zanedbaný dvorek, který k němu tak nějak patří a jen málokdy je do svých návrhů zahrne zahradní architekt či majitel rodinného domku. Vrabčáci mají rádi nějaký ten "bordýlek". Nejen vrabcům tak chybí místa k hnízdění. A v zemědělství u nás stále bohužel převládá způsob obhospodařování půdy, který přispívá k mizení řady živočišných druhů, vrabce nevyjímaje.
Říká se „jí jako vrabec" nebo „do vrabců jako když střelí". Z Matoušova evangelia se cituje „pět vrabečků za jeden penízek" - a přitom i tento obyčejný ptáček má právě dnes svůj den.
Nejrozšířenější ptačí druh na světě, takže by ho měl znát téměř každý. Bible i česká pořekadla zmiňují jeho obyčejnost. Ale je to ptáček báječný a odolný, který uvykl lidskému světu. Dokonce to má i v názvu - vrabec domácí.
Ovšem poslední dobou se hovoří o jeho dramatickém úbytku. U nás to pozorujeme už hezkou řádku let.
„U
nás žijí dva druhy, vrabec domácí a vrabec polní. Dají se dobře
odlišit. A to, co jsme slýchávali, že vrabci dramaticky mizí z přírody,
se týkalo zejména vrabce domácího. To zjištění pocházelo z velkých
západoevropských měst, kde se začali tomuto druhu odborníci a
zjišťovali, co se vlastně s tímto druhem děje."
Hovořilo se dokonce o ptačím moru, ale ty důvody budou jiné.
„Ty
nejzávažnější důvody, které se týkají i naší republiky včetně Krkonoš,
byl úbytek potravní základny, mizí kolem domů domácí zvířectvo, což je
ohromný zdroj potravy pro vrabce. A samozřejmě mizí i vhodná místa pro
jejich hnízdění."
„Oni hnízdí v různých skulinách a puklinách domů. Čím tedy opravenější nebo nově postavené stavení, tím méně nabídek pro hnízdění. Ale vrabec. původně si stavící hnízda v křovinách, kvůli tomu, že tyto zdroje mizí, tak zase na to reaguje po svém."
Společnost Nature Forever Society byla speciálně zřízena pro ochranu vrabců. A její zakladatel říkal, jestliže nedokážeme ochránit ptáčka žijícího vedle nás, tak jak chceme zachraňovat například tygry.
Tato společnost vyhlásila světový den pro vrabce. Tak mě zajímá, jestli se Česká společnost ornitologická nějak věnuje vrabcům speciálně.
„V
roce 2003 byl vrabec vyhlášen Ptákem roku. A bylo to zhruba v té době,
kdy se o tom jejich v uvozovkách dramatickém poklesu nejvíce hovořilo.
Ale posledních třicet let je jejich populace plus mínus stabilní."
Jméno pro vrabečka se jistě našlo v tom jeho cvrlikání, protože v různých jazycích představují tato slova výrazy pro ptačí hlas. Teď už jde jen o to, abychom to jejich cvrlikání slyšet nepřestali.
Den vrabců je "světový", podívejme se tedy do světa. Vrabec domácí by se měl podle encyklopedií vyskytovat hlavně v Evropě, Asii, Africe, Austrálii nebo na Novém Zélandu a také v Americe, kde byl uměle vysazen.
The Independent vyhlásil v roce 2000 akci „Zachraňte vrabce“ a vypsal cenu ve výši 5000 liber pro toho, kdo vědecky vysvětlí záhadu mizejícího ptačího druhu. Podobně jako Praha byl také Londýn 80. let plný vrabčích hejn. Ale v 90. letech začali vrabci postupně z Londýna mizet. Hlavní příčinou „největší ptačí záhady moderní doby“ je podle Britů snižující se množství hmyzu ve městech. I laik si všiml, že před pár dekádami všudypřítomné mouchy nebo motýli z českých měst téměř vymizeli. Vrabci jsou v Británii stále ještě poměrně hojní v malých městech na venkově nebo u moře. Mizení vrabců bylo zaznamenáno také v Dublinu, Hamburku, Praze i v Moskvě.
Hani, tak tady je vrabců docela dost jak těch obecných tak polních. Je tu hodně živých plotů a oni jsou ta schovaní a švitoří pořád. V Děčíně před nádražím v parku je jich také plno. Spíše bych řekla, že se ztrácejí zvonci zelení a stehlíci obecní. Těch je vidět o hodně méně než dříve. Možná tím, že byla poměrně mírná zima, tak zůstali v okolních lesích i když se tam hodně kácelo. Jinak je tu poměrně dost druhů ptactva i takového, které běžně moc vidět není a na zimu migrují na jih. Ale už po ránu slyším pěnkavy obecné i jikavce, čížkové lesní už se stáhli na hnízdění do klidnějších lesů, ale občas se ještě na krmítku zastaví, slyšela jsem už i prvního drozda zpěvného sedícího někde na stromě ve městě, viděla jsem přelet jeřábů popelavých a upoutali mě při letu svým křikem. Jen fotky byly rozmazané...Jaro je tu! Přeji Ti krásné jarní dny ve zdraví.
OdpovědětVymazatJaruško, mám radost z toho, že u vás je ptáčků různého druhu hodně, to je vidět na Tvém blogu. Asi to souvisí s životním prostředím, protože u nás ptactva ubylo "šíleně". Nechci psát, že nejsou vůbec, protože teď tu lítá párek hrdliček, občas se projdou tři holubi, jednou za čas přiletí straka. Ale podle toho, co bývalo, se to nedá srovnat.
VymazatJaro skutečně přišlo, je krásný den, tak hlavně, abychom byli zdraví. To přeji i vám. Děkuji.☺
Hani, k nám vrabci létají na zahrádku a do krmítka. Že mají dnes svátek jsem nevěděla, tak jim přeju všechno nejlepší! Lenka
OdpovědětVymazatwww.babilenka.cz
Leni, je určitě pěkné pozorovat ptáčky v krmítku a nemusejí to být jen vrabci. U nás vrabce neuvidíš, ale aspoň na dálku jim také blahopřeji k svátku. ☺
VymazatAni já netušila, že měli včera svátek...
OdpovědětVymazatMám je na zahradě, hopsají pod krmítkem a dojídají ze země vyházená semínka.
Přeji krásný den, Hani. Helena
Helenko, k tomu přispěl internet, že vrabci mají svátek ☺. Musíte tam mít veselo a určitě se jim tam líbí.
VymazatDěkuji a také přeji příjemný, dnes už celý jarní den. ☺
To je hezke,ze maji svatek.Zajimave čteni.U nas vrabci vůbec nejsou.Fotila jsem je jednou na sidlišti v Mlade Bileslavi a u sestry na krmitku v Polabi.
OdpovědětVymazatHani,hezky den
Děkuji za pochvalu článku, Jituš. Zajímavé, že u vás v Českém ráji vrabci nejsou, u nás také ne. Naposledy jsem fotila vrabce (slovy jednoho) na cestičce v ZOO, zní to asi směšně.
VymazatMěj příjemné jarní dny. ☺