Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

pondělí 14. března 2022

Měsíc není vždy stejně daleko od Země

 

Je to tak, Měsíc není vždy stejně daleko od Země, rozdíl činí zhruba 35 tisíc kilometrů. Nejdříve základní důležitá fakta: 

https://slideplayer.cz/slide/2864202/10/images/25/M%C4%9Bs%C3%ADc+%E2%80%93+fakta+Rovn%C3%ADkov%C3%BD+pr%C5%AFm%C4%9Br%3A+km.jpg

Kdo hledal začátkem března na noční obloze Měsíc, neuspěl. Měsíc byl totiž v novu, tedy fázi, kdy je k Zemi přikloněn pouze neosvětlenou stranou. To se změní kolem 10. března, kdy vstoupí do první čtvrti.

„O první čtvrti vždycky říkám, že je nejhezčí na pokoukání. Hned 11. března bude sice Měsíc v odzemí, tedy nejdál od Země, takže trošičku menší, ale ono se to nepozná. V odzemí je Měsíc vzdálen 404 308 kilometrů,“ říká v audiu jihočeský astronom Miloš Tichý.

Úplněk uvidíme 18. března a 24. března bude Měsíc naopak nejblíže Zemi, tedy v přízemí. „Přiblíží se k nám na 369 724 kilometrů. Přízemí a odzemí tedy dělí nějakých 35 tisíc kilometrů. To je rozdíl do deseti procent, takže i ta velikost je plus minus deset procent, okem to nepoznáte,“ uvádí astronom s tím, že do poslední čtvrti vstoupí Měsíc 25. března.

V březnu se světlá část dne prodlouží o hodinu a 49 minut, v polovině března, konkrétně patnáctého, vyjde slunce už v 6.16 hodin a zapadne v 18.07 hodin. Délka světlého dne se tak protáhne na 11 hodin a 51 minut.  Čeká nás také změna času. V neděli 27. března přejdeme na letní čas, tedy ve dvě hodiny v noci posuneme hodinky na třetí. V poslední březnový den pak vyjde slunce v 6.42 hodin, ale už letního času, a zapadne v 19.31 hodin. Na konci měsíce tak bude mít den 12 hodin a 49 minut. 
zdroj: budejovice.rozhlas.cz

6 komentářů:

  1. Hani,to je moc pěkný článek,se zaujetím jsem si ho přečetla.Měsíc mám ráda a nevadí mi ani úplněk.Do mého pokoje svítí z celého bytu nejvíc a tak,když manžel hodně chrápe stěhuji se z ložnice tam.Lehnu si naproti oknu,odhrnu záclonu a koukám na měsíc dokud neusnu.Jsem jím fascinována.
    Hezký večer.Dnes měsíc není,je zamračeno

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jitko, děkuji za pochvalu článku. Určitě tady o Měsíci napíši zase. Měsíc nás fascinuje, mnohdy ovlivňuje a mnoho lidí Měsíc fotí.
      U nás celou noc pršelo, ale je teplo. Přeji příjemnou středu. ☺

      Vymazat
  2. Hani to je hezký článek. Vím, že jarní rovnodennost nastane letos 20. 3. v 16:33 hod. Změnu času moc ráda nemám. Nejhůř je na tom naše Hanka, která normálně chodí do práce ráno na pátou hodinu, takto bude muset chodit už na čtvrtou středoevropského času. Pak se cítí strašně unavená, protože večer je v podstatě dlouho světlo a tak neusne a ráno vstává moc brzy a to v době, kdy se nejlépe spí. Četla jsem že to ani není dobré na psychiku...Jen že to většinou rozhodují lidé, kteří pracují od pozdějších hodin a těm je to jedno.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jaruš, i Tobě děkuji za pochvalu článku. To, co píšeš o změně času, pozoruji na sobě také a nemám to ráda. Není to přirozené a proč mají mít lidé narušený svůj biorytmus? Řeší se to už dlouho, už to vypadalo, že to "bude naposledy" a zase nic. Osobní názor mám - nehýbat s časem.

      Vymazat
  3. Hani, u tebe se vždycky poučím. Ráda se dívám na měsíc, část večera se odráží ve skle sousedovic skleníku a to je dokonalá stříbrná podívaná.
    Posílám pozdravy, Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji, Helenko, mám takové poučné články a vůbec témata nejraději ☺. Musíte to mít doma, to pozorování Měsíce, hodně hezké.
      Měj se moc hezky.

      Vymazat

Toulky českou minulostí

Do Strakonic na křižácký hrad

Slyšeli jste někdy o křižáckých hradech? Víte, že takový byl i u nás? Jsou to Strakonice!  Strakonice - to není jen Švanda Dudák se svým me...