Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

středa 20. dubna 2022

Tuberkulózou se můžeme nakazit kdekoli

 

Dnes je tady doktorská rada. Tuberkulóza (TBC) byla v historii velmi obávané, takřka neléčitelné onemocnění. Však namátkou ze známých osobností na ni doplatil Jiří Wolker, kterého zkosila ve věku 24 let. Mezi oběťmi choroby byli Franz Kafka, Carl Maria von Weber, Frédéric Chopin, Amedeo Modigliani, Jane Austen, Karel Havlíček Borovský, Adina Mandlová...  I známý podnikatel Antonín Baťa zemřel na tuberkulózu ve 34 letech jako svobodný a bezdětný. Zkrátka, tuberkulóza si nevybírala a byl to strašák! Neexistovala účinná léčba. 

Zvrat přinesl tým profesora Selmana Waksmana. Profesor Selman Abraham Waksman působil od roku 1940 jako šéf oddělení mikrobiologie na univerzitě Rutgers v americkém státě New Jersey, kde společně s kolegy a studenty pracoval na výzkumu antibiotik. Zřejmě nejvýznamnějšího objevu dosáhl společně se studenty Albertem Schatzem a Elizabeth Bugieovou 19. října roku 1943. Podařilo se jim izolovat antibiotikum, které se pod názvem streptomycin proslavilo jako vůbec první lék proti zákeřné nemoci.

Profesor Selman Waksman a jeho žák Albert Schatz, objevitelé léku na tuberkulózu streptomycinu 
 
Profesor Selman Waksman a jeho žák Albert Schatz, objevitelé léku na tuberkulózu streptomycinu | Foto: Twitter/Rutgers SEBS

Profesor Selman Waksman získal Nobelovu cenu za lékařství za rok 1952 
 
Přínos Waksmanova výzkumu ocenila v roce 1952 Nobelova nadace, která vědci udělila Nobelovu cena za lékařství.

Avšak nemysleme si, že ani dnes se s tuberkulózou nemůžeme setkat. Každým rokem touto chorobou onemocní ve světě přes deset milionů osob. Tuberkulóza je způsobená bakteriemi s názvem Mycobacterium tuberculosis. Jedná se o chronické onemocnění především dýchacího traktu, ale postihnout může celé tělo a být tak pro člověka smrtící. Toto onemocnění může postihnout úplně kohokoliv.

Bakterie tuberkulózy postihují v první řádě plíce, proto se těmito bakteriemi nakazíme od nemocného především kapénkovou cestou, tedy jeho kašlem, kýcháním nebo hovorem s ním. K rozvoji onemocnění stačí velmi malý počet bakterií, není tedy vůbec těžké toto onemocnění od cizí osoby chytit. Tyto drobné infekční částice se nám dostanou do dýchacího traktu a do plic, kde se začnou rychle množit.

Od roku 2010 je v České republice zrušeno plošné očkování osob proti tuberkulóze. Nyní jsou automaticky očkovány pouze děti v rizikových skupinách, tedy při výskytu tohoto onemocnění v blízké rodině či při více než tříměsíčním pobytu v oblasti s vyšším počtem případů tuberkulózy. Světová zdravotnická organizace každopádně doporučuje proti tuberkulóze očkovat všechny jedince co nejdříve po narození.

Ale pamatujete si na pravidelné snímkování plic ze štítu? Tady v regionu to bylo rozšířeno a hlavně pracovníci šachet byli pod pravidelnou kontrolou. Pravidelně byl k šachtám přistaven autobus s rentgenem a zaměstnanci si nemuseli hlídat žádný termín kontroly ani ztrácet čas někam dojíždět k lékaři.  Děti školního věku byly očkovány přímo ve škole. Hlavně to byly pravidelné akce. Ty doby jsou pryč.

Tuberkulóza je velmi infekční onemocnění. K nákaze stačí kratší pobyt s nemocným v uzavřeném prostoru. V posledních 10 letech je nárůst opět zaznamenán a je nutné být opatrný. Tuberkulóza je totiž širší problém, který hodně souvisí s cestováním a migrací jako takovou.

Ještě donedávna se proti onemocnění tuberkulózou očkovaly malé děti. Díky systému prevence se u nás výskyt této nemoci zásadně snížil a situaci pozitivně ovlivnily i zlepšené životní podmínky, lepší výživa i celková hygiena. Tuberkulóza je ale širší problém, který hodně souvisí s migrací jako takovou.

TBC se poznává obtížně. Při onemocnění se objevuje intenzivní protrhávané kašlání. Pokud někdo kašle delší dobu, je nutné, aby ho praktický lékař poslal na rentgen, aby se zjistilo, co je příčinou kašle. Případně je pacient poslán dále na plicní oddělení. Při dlouhotrvajícím kašli je proto na místě navštívit lékaře. Čím dříve je nemoc diagnostikována, tím větší jsou šance na úspěšné léčení.

Prevence nade vše

Většina naší populace je ještě proti TBC proočkována. Tuberkulóza byla u nás zcela vymýcena. Dnešní děti už bohužel očkovány nejsou.

Dříve bylo dokonce i povinné preventivní snímkování, na kterém se zachytila nejen tuberkulóza, ale také například rakoviny plic apod. Dnes už snímkování povinné není a záleží pouze na daném lékaři, jestli se rozhodne daného pacient poslat na rentgen, aby se zjistily změny na plicích.

Tuberkulózou může onemocnět každý

Jedná se o vysoce infekční onemocnění. Přenos je kapénkami, takže přenos je snadný. Největší riziko infekce je, pokud pobýváte v uzavřeném prostoru s infikovaným jedincem. Nemoc tak můžete získat v tramvaji nebo ve vlaku. Říkáte, že touto dopravou nejezdíte? Bohužel, těch možností nákazy je mnohem víc.

Nakazit vás může především člověk, který má otevřenou tuberkulózu. Těchto případů je u nás zatím stále minimálně, ale s otevřením hranic se počet nákaz zvyšuje. Onemocnění se navíc nemusí projevovat standardně, což stěžuje odhalení. Pokud se u někoho kašel projevuje více jak 3 až 4 týdny, je nutné navštívit lékaře a nechat udělat komplexní vyšetření se zamořením na eradikaci tuberkulózy.

Léčba probíhá pomocí antibiotik

V minulosti se na tuberkulózu umíralo a lidé jezdívali do plicních sanatorií. I dnes se jedná o velmi závažné onemocnění, které s sebou nese plno komplikací. Díky antibiotikům a antituberkulotikům je léčba poměrně úspěšná, ale stále je to závažné onemocnění právě pro svou epidemiologickou agresivitu.

Pro diagnostikování tuberkulózy je nutný především rentgenový snímek plic. Čím dříve se nemoc odhalí, tím lepší je šance na léčbu. Vše je pak otázka imunologické stavby organismu, jak na případnou léčbu bude reagovat.

Už 100 let existuje účinná vakcína proti tuberkulóze. Prvního pacienta lékaři naočkovali 18. července 1921 v pařížské nemocnici Charité.

Kdo patří do rizikové skupiny

A v jakých případech musí být dítě vlastně očkováno? Podle vyhlášky č. 299/2010 Sb (změnila vyhlášku č. 537/2006 Sb.), respektive dle její příloha č.3 je očkování povinné pro děti s těmito indikacemi:

  • Jeden nebo oba z rodičů dítěte nebo sourozenec dítěte nebo člen domácnosti, v níž dítě žije, měl/má aktivní tuberkulózu.
  • Dítě, jeden nebo oba z rodičů dítěte nebo sourozenec dítěte nebo člen domácnosti, v níž dítě žije, se narodil nebo souvisle déle než 3 měsíce pobývá/pobýval ve státě s vyšším výskytem tuberkulózy než 40 případů na 100 000 obyvatel. Ministerstvo zdravotnictví každoročně uveřejní seznam států s vyšším výskytem tuberkulózy do 30 dnů od aktualizace provedené Světovou zdravotnickou organizací.
  • Dítě bylo v kontaktu s nemocným s tuberkulózou.
  • Indikace k očkování vyplývá z anamnestických údajů poskytnutých lékaři novorozeneckého oddělení nebo registrujícímu praktickému lékaři pro děti a dorost zákonnými zástupci dítěte.

Jak probíhá očkování

Očkování se podává do levé ruky, do kůže. Používá se živá oslabená vakcína. Před očkováním je třeba provést tuberkulinový kožní test, neboť musí být vyloučena infekce TBC.

Po 6 – 8 týdnech se obvykle v místě očkování objeví vřídek o velikosti do 1 centimetru. Stejně jako kterékoliv jiného očkování, tak i v tomto případě se mohou vyskytnout i závažnější reakce (o této možnosti by měli být rodiče dopředu podrobně informováni pediatrem).

Je třeba ještě upozornit, že jakékoliv další očkování lze aplikovat až po zhojení reakce po očkování proti tuberkulóze.

Ke stému výročí narození jednoho z nejvýznamnějších českých lékařů uvedla ve středu 10. listopadu Česká pošta do prodeje novou příležitostnou poštovní známku v nominální hodnotě 26 Kč Karel Stýblo a vakcína proti tuberkulóze. Námět známky, z výtvarné dílny Renáty Fučíkové, symbolizuje obor činnosti profesora Stýbla a jeho převratný způsob léčby TBC.

 

Úspěšná léčba vyžaduje nejprve správnou diagnózu. Proto je na známce Petriho miska s kulturou bakterií, které způsobují TBC. Modrý kruh může být vnímán i jako pohled do mikroskopu. Můžeme ho však vnímat i jako obraz planety Země, jako svět, který Stýblova metoda úspěšně vyléčila. Léčba spočívá v každodenní aplikaci většího množství tablet a její úspěšnost spočívá v systematičnosti a důslednosti. Byla to tedy právě tato metoda léčby, díky níž se profesor Stýblo zapsal do dějin medicíny.

zdroj: region.rozhlas.cz, SMOLKOVÁ, Karla. Tuberkulóza. NYČOVÁ, Aneta, HÁJKOVÁ, Karolína, editor. In: Medici PRO Očkování. [online]. 2021. Dostupné z: https://www.mediciproockovani.cz/tuberkuloza., jarodic.cz, krajskelisty.cz

9 komentářů:

  1. Vzhledem k imigraci z Ukrajiny je tento článek dosti aktuální, bohužel tam jsou jiné kmeny, na které nám naše očkování nepomůže. Ale být na pozoru a případně zajít na RTG, to je strategie.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Souhlasím s Tvým názorem, vůbec v posledních letech při doslova přílivu imigrantů (a nejen z Ukrajiny) to může být problém, přitom známe testování ohledně covidu z poslední doby a u TBC se nic nesleduje. Někdy jsou ty postupy divné.

      Vymazat
  2. Jde na mě strach. Jak vidno, nebezpečí číhá stále a všude.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Kdo se stýká s více lidmi, je asi více ohrožen, ale jako u všeho - štěstí a imunita také hrají roli.

      Vymazat
  3. Je to velmi alarmující v dnešní době,nepodcenit jak občas slyším,tak trochu kašle delší dobu. Stejně zajímavé čeho všeho se můžeme dočkat. Očkování ve škole,ano tak to bylo a nikdo se neptal na souhlas,prevence byla prevence. Dnes si maminky určují,kdy jake očkování. Pamatuji,že jsem měla reakci jak vřídek,tak teplotu.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Myslím, že tohle se dost podceňuje, kdysi jsme byli naočkováni, rodiče s námi na očkování nechodili, to se dělo většinou ve škole. Je otázka, jestli dnes všechny maminky mají to správné myšlení, byť se týká zdraví jejich dítka.
      Také jsme byli v kontaktu s kalmetizací a po očkování měla být reakce, spíše to byl červený flíček, který pak sestra měřila pravítkem. Podle toho určovali, jestli máš protilátky nebo je třeba očkovat.

      Vymazat
  4. Před časem byl velký problém v Pardubicích, otevřená tuberkuloza u agenturních pracovníků z Mongolska byla trochu o strach...
    Hani, přeji příjemný den. Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Právě příchod lidí z podobných zemí může znamenat nebezpečí rozjetí této choroby. Ono se to nepozná hned, ale uvidíme, co se bude za čas dít po tom přílivu lidí k nám. Kéž by to bylo OK.
      Helenko, také měj příjemný den.

      Vymazat
  5. Hani, zdravím. Aktuální téma ! Nemoci, které byly dříve kvůli očkování u nás prakticky vymýceny, se tu začínají objevovat zase. Určitě to souvisí s migrací. Dříve nás postavili v tělocvičně ve škole do řady a oočkovali,a bylo to. Některé dnešní moderní maminky očkování odmítají, nevím proč... A proč už se proti tuberkulóze plošně neočkuje, taky nechápu. Ahoj Lenka
    www.babilenka.cz

    OdpovědětVymazat

Toulky českou minulostí

Do Strakonic na křižácký hrad

Slyšeli jste někdy o křižáckých hradech? Víte, že takový byl i u nás? Jsou to Strakonice!  Strakonice - to není jen Švanda Dudák se svým me...