Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

středa 20. dubna 2022

Znáte někoho s ptačím příjmením?



 

 



 

U podobného tématu si vždy vzpomenu na spolupracovnici mojí maminky. Jako svobodná se jmenovala Sojková a pamatuji si i její rodiče. Velmi brzy se vdala a koho si našla? Je to neuvěřitelné, ale byl to pan Straka, takže ze Sojkové se provdáním stala Straková 😀. Už tehdy bývala na šachtě terčem poznámek, ale když se po pár letech rozvedla, její další příjmení je Veverková, sice to už není pták, ale i tak je to zajímavý vývoj příjmení. 

Jak je v české populaci rozšířeno „ptačí příjmení“? V podstatě skoro všichni ptáci, kteří se vyskytují na našem území, mají své místo mezi příjmeními. A to jak chovní, tak divocí. Zdá se mi, že snad není využito příjmení „Labuť“, zato jsou využiti i někteří ptáci u nás nežijící, jako Pštros. Je tomu tak i u jiných národů, nebo jsme jako obdivovatelé ptáků v nějakém výjimečném postavení mezi ostatními národy? Čím a kdy se to stalo, že si příjmení tak oblíbila zrovna ptáky?

Je pravda, že v příjmeních po opeřencích máme pořádné hejno. V první stovce nejčastějších českých příjmení jich je šest – Sýkora, Čermák, Holub, Červenka, Slavík a Strnad.

Tato příjmení mohla být motivována domovním znamením. Jen na staropražských domech bychom v minulosti napočítali 26 ptačích druhů, nejčastější tam byli  orli, kohouti, čápi, pávi, labutě, holubi, bažanti a další drobné ptactvo, dokonce bychom našli i exotické ptáky, jako jsou např. pštrosi ‒ odtud i ono příjmení Pštros. Zvířata na domovních znameních byla většinou spojována se symbolickým významem, např. páv znamenal pýchu, labuť čistotu atd. (mimochodem máme i příjmení Labuť, dnes jej nosí zhruba 105 mužů a 116 žen).

Domovní znamení Starého Města U Červeného orla, domovní znameníU bílého orladomovní znamení

PRAŽSKÁ DOMOVNÍ ZNAMENÍ. VĚDĚLI JSTE, ŽE JICH V PRAZE NAJDETE KOLEM 265? – Chilli&Chocolate U modré kachnyU zlaté labutě U bílého pelikána

Další možnou motivací byly vlastnosti, které si s ptáky spojujeme – slabý pisklavý hlásek, titěrná postava, vole pod krkem, nos připomínající zobák apod. O tmavých vlasech bychom i dnes řekli, že jsou havraní, a odtud je jen krok k příjmení Havran a Havránek. Mohl tak být označen i někdo, kdo zpívá jako ptáček, je přelétavý jako pták, kdo je ranní nebo noční ptáče, povedený ptáček atd. (máme i příjmení Ptáček). V takových případech se jednalo o původní přezdívky podle povahy či vzhledu. Naši předci měli k přírodě přece jen blíže než my a byli dobrými pozorovateli, takže připodobnění k různým zvířatům nacházíme v příjmeních často. Lidová kultura přitom mnohé z nich spojovala i s různými pověrami, např. dříve se údajně věřilo, že žluva létající kolem domu ohlašuje něčí smrt (v současnosti u nás najdeme 64 nositelů příjmení Žluva) apod.

„Ptačí“ příjmení mohlo být motivováno i povoláním a označovat někoho, kdo ptáky choval a obchodoval s nimi, odtud např. příjmení jako Husák („kdo pásl husy“). Souvisí s nimi i příjmení PtáčníkČihař, tedy příjmení odvozená z označení těch, co ptáky chytali. Jejich německou obdobou je příjmení Vogler a odtud počeštěně i Foglar. Mimochodem, příjmením Ptáčník se pyšnil i německý panovník Jindřich I. Ptáčník (876–936).

Z jazykového hlediska bychom měli ještě zmínit, že některá „ptačí“ příjmení jsou nářeční povahy, např. Lašťovka (tj. „vlaštovka“), Lebduška (tj. „linduška“), Kukula (tj. „kukačka“).

Mnoho „ptačích“ příjmení nacházíme také v němčině, např. Adler (tj. „orel“), Amerling (tj. „strnad“), Bohdal (tj. „čáp“) atd. Nelze tedy říct, že by to byla jen česká specialita. 
Zdroj: Ž. Dvořáková, Ústav pro jazyk český AV ČR, internet

4 komentáře:

  1. Hani, znám a docela dost. Znám i paní Labuťovou! A jinak - jména občas zapomínám, jen vím, že to je nějaký pták :o)
    Posílám pozdravy. Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Helenko, pokud pracuješ s mnoha lidmi, je větší předpoklad poznat i zvláštní příjmení. Čížky a podobné "ptáčky" jsem poznala, ale Labuťovy nikdy.
      Děkuji za sdělení a přeji výborný čtvrtek. ☺

      Vymazat
  2. Hani, ahoj. Já mám dokonce v rodině Holubovou, přála by si povlečení s holoubkama, ale nikde jsem na něj zatím nenarazila... Měj hezký den. Lenka
    www.babilenka.cz

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ahoj, Leni, docela bych přála té paní Holubové, aby to povlečení sehnala ☺. V našem domě žili Ptáčkovi, ale jiné "ptáčky" tu nemáme. ☺
      Přeji hezký den i Tobě, ať se daří. Posílám pozdrav tatínkovi. ☺

      Vymazat

Toulky českou minulostí

Do Strakonic na křižácký hrad

Slyšeli jste někdy o křižáckých hradech? Víte, že takový byl i u nás? Jsou to Strakonice!  Strakonice - to není jen Švanda Dudák se svým me...