Svaté Anně je u nás zasvěceno mnoho kostelů nebo kaplí. Známých i těch zcela neznámých. Najdeme je i v horských oblastech. Zní to téměř jako pohádka: z ruiny v Jeseníkách je krásná kaple. Střechou vidíte oblohu či hvězdy. Tak hvězdy vyzkoušené nemám, byli jsme tam během dne. Návštěvníka napadne, že když se chce, všechno jde. Ovšem, jestli znáte kostel v Neratově v Orlických horách, máte už na začátku představu, jak to tam asi bylo. Pokud jste pak v Jeseníkách na dovolené a dostanete se na Edelštejn, uvidíte směrovku "Svatá Anna". Je to rarita, kterou by byla škoda nechat si ujít.
V zalesněném kopci nad obcí Horní Údolí nedaleko Zlatých Hor byla zřícenina kaple, kterou, jak jsem se dočetla, Česká televize v roce 2003 využila při natáčení seriálu Strážce duší. Dnes už lesy nad Horním Údolím u Zlatých Hor, mimochodem jako všude dost prořídlými, zní každé poledne zvon. Když poutník zamíří po jeho hlase, dojde ke kapli svaté Anny. Kostelík na zapomenutém poutním místě doslova vzkřísili z ruin členové Spolku Horní a Dolní Údolí.
Nejdříve ta lepší zpráva: na foto nahoře je dnešní podoba opravené kaple. 👍 Turisté, kteří se pod Příčnou horu dnes vydají po Údolské hornické naučné stezce a přitom objeví rekonstruovanou dominantu uprostřed lesa, jsou nadšeni její krásou.
Takto vypadala ruina kaple Sv. Anny před rekonstrukcí. Naštěstí je to minulost a foto je z archívu Spolku Horní a Dolní Údolí.
Dnes
by už podobné záběry nikdo nenatočil. A možná se tam fotí a natáčí častěji, než v minulosti. Proč? Kapli totiž zrekonstruovali obětaví
členové místního Spolku Horní a Dolní Údolí. Počátkem roku 2016
vykoupili pozemek, na němž sakrální stavbu u ústí Staré Hackelbsberské
štoly nechal vybudovat biskup Karel Ferdinand v roce 1655. Chátrající
trosky církevního objektu členové spolku získali zdarma od
Arcibiskupství olomouckého. Podívejte se na video, které lépe než fotografie dokumentuje stav kaple v říjnu v roce 2014. Tehdy asi málokdo věřil, že obnova kaple je vůbec možná.
Bylo to zarostlé zbořeniště uprostřed lesa. Na tomto poutním místě stávaly ještě tři kaple: Bolestné Panny Marie, Dušičková a sv. Marty. Jedině kaple sv. Anny se zachovala, i když ve značně zbědovaném stavu. Obvodové zdivo sice sahalo většinou do původní výše, jenže omítky byly silně poškozené. Objekt zůstal bez oken, střechy, krovů a kupole. Smutný pohled…Právě tohle je zachyceno na videu.
Dobová pohlednice v němčině, protože v oblasti žili převážně Němci, kteří pak po válce byli odsunuti.
Na snímku stav kaple v r. 1940, foto autor neznámý
Zadní pohled na kapli, duben 2007. V porovnání s předchozí fotografií zapracoval zub času, v roce 1996 se propadla střecha, krov a strop nad lodí kaple, v roce 2009 následoval propad větší části klenby nad presbytářem.
Průhled hlavní lodí v září 2008
Býval to kostelík původně pro horníky. Nedaleký Maria Hilf je podstatně větší, však to je poutní kostel. Spojitost mezi oběma místy ale jakási je. Bohoslužby se konaly tady i tam. Zde to bylo převážně pro horníky, kteří tu pracovali a těžili rudu. Než šli do dolů, tak se pomodlili a potom vstoupili do podzemí.
V roce 2016 Spolek Horní a Dolní Údolí získal areál do svého vlastnictví. Když sdružení kapli přebíralo, měla propadlou střechu i klenbu. Na obvodových zdech rostly mladé stromky. Členové spolku na budově i v jejím okolí během pěti let odvedli neskutečný kus práce. Dnes má stavba střechu a také podlahu se svítidly, které v noci v interiéru vytvářejí působivé scenérie. To jsme, bohužel, neviděli. Dnešní podoba kostelíku nese otisk dvou významných chrámů: blízkého poutního místa Maria Hilf a východočeského Neratova. S tím se tady nikdo netají.
Když vznikla myšlenka vrátit Svatou Annu do původního stavu, zvolili architekta p. Zajíčka z Olomouce, který shodou okolností pracoval na
Maria Hilf. Ten přišel s myšlenkou, že by nebylo špatné udělat kompromis.
Nechat staré zdivo a udělat moderní nástavbu, prosklenou střechu, která
tomu dá jiný punc. Když se řekne
kostel se skleněnou střechou, většině lidí se vybaví Neratov.
I my jsme zavzpomínali, protože jsme v tom známém kostele v Orlických horách už byli. Zlatohorští v něm byli na exkurzi, tamní kněz jim věnoval půl dne času.
V Neratově použili dřevěné krokve a vazníky, což jim začalo dělat velkou
neplechu. Konstrukce se začala kroutit a skla praskat. U Svaté Anny proto nakonec
zvolili ocelovou pozinkovanou konstrukci. Všechno, co tu je, je v surovém stavu. Nebude se s tím nic dalšího dělat.
Tento kraj byl vždycky tvrdší, tomu odpovídá i vizuální podoba kostela. Na léto se tu domluvají svatby,
lidé o ně mají zájem. Konala se tu už řada koncertů. Lidí tu bylo tolik, že se nevešli dovnitř a
museli stát venku. A když se tu nebude nic konat, prostor bude využit k
pořádání výstav.
Na obnovu kaple posílali lidé peníze Spolku Horní a Dolní Údolí na bankovní účet a dárcovské SMS. Na obnovu kaple je podle odhadu potřeba asi 6 miliónů.
Byla zvolena originální prosklená plocha střechy, kterou doplňuje břidlicová krytina. Zvon darovala farnost v Ostravě - Zábřehu.
Benefiční koncert zpěvačky Hany Fialové, rodačky z Opavy. 28. října 2021 zde vystoupila za doprovodu Jakuba Žídka. Před několika dny dostala cenu Thálie v kategorii muzikál - ZDE. Je to sólistka z Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a Cenu Thálie získala už v r. 2014 za roli Edith Piaf. Pozvánku na nevšední hudební zážitek přijalo 250 občanů, takže mnozí se do kaple nevešli a poslouchali venku.
Přelomový byl rok 2016, kdy celá rekonstrukce kaple začala.
Fotografie zachycují, jak rekonstrukce kaple probíhala.
Na obrázku je uprostřed vidět kapli Sv. Anny v původní podobě a celé poutní místo zblízka.
Je to rozdíl, že? Je tady hmatatelný důkaz, co Spolek pro Horní a Dolní Údolí dokázal. 👍
Hodně to připomíná Neratov
Kamenná kaple stojí na stráni Příčného vrchu uprostřed lesů, kde kromě občasných kroků turistů je slyšet jen šumění stromů, zpěv ptáků a zurčení nedalekého pramene. Postupující kůrovcová těžba ale možná během pár let se přiblíží podobě původního místa.
Na historické fotografii je vidět původní podobu poutního místa - kaple jsou vlevo nahoře
Kostelík původní obyvatelé vystavěli na loukách nad vesnicí. Byl součástí poutního areálu na úbočí Příčné hory. Kopce, který ve svých útrobách skrývá tuny zlata a dalších kovů a na jehož stráních o kus dál stojí i další, mnohem známější poutní místo Panny Marie Pomocné.
Zdroj: novinky.cz, YouTube, fm.denik.cz, zanikleobce.cz, krnovsko.eu, dolniudoli.webnode.cz
Ahoj Hani, opravdu mě to připomíná kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově. Tam jsem byla hodněkrát, tuhle kapli ale neznám. Je úžasné, co spolek dokázal ! Až budu v lázních, tak se tam podívám. Měj se hezky, Lenka
OdpovědětVymazatAhoj, Leni, Ty máš do Neratova celkem blízko, my jsme tam byli zatím jen jednou. Ale ta kaple v Jeseníkách je Neratovu hodně podobná, poněkud menší. Také mě ten spolek přesvědčil, že i dnes jsou nadšenci a hodně dokážou!! Proto jsem to vložila na blog.
VymazatDěkuji a také přeji příjemné nadcházející víkendové dny. ☺
Haničko, klaním se každému, kdo doveden něco zachránit. V Neratově jsem byla, skleněná střecha dodává naprosto neopakovatelnou atmosféru, nikdy na svou první návštěvu tam nezapomenu. Moc ráda bych viděla i tuhle kapli, na fotkách vypadá moc krásně.
OdpovědětVymazatPřeji hezký den. Helena
Helenko, já si takových lidí také vážím. Je pravda, že na Neratov také vzpomínáme, my z takové dálky jsme tehdy o tom jen slyšeli. Nyní návštěva této jesenické kaple byla pěknou připomínkou.
VymazatDěkuji a přeji úspěšný pátek. ☺