V Česku bylo vyhlášeno celkem 41 ptačích oblastí o celkové rozloze 706 000 ha, tj. necelých 9 % rozlohy státu. Největší ptačí oblastí je Šumava. V ptačích oblastech je podporován k přírodě šetrný způsob hospodaření. Třeba i vy máte v blízkosti nějakou z ptačích oblastí. Jsou tam chráněni všichni ptáci, ale na některý druh může být udělena výjimka z ochrany. Týká se to např. povolení odstřelu kormorána velkého v Ptačí oblasti Třeboňsko.
Budu se zabývat Ptačí oblastí Jeseníky. Je to ptačí oblast, která se rozkládá na území Olomouckého kraje (část okresu Jeseník a okresu Šumperk) a Moravskoslezského kraje (okres Bruntál). Nachází se převážně v pohoří Hrubý Jeseník a malou okrajovou částí v pohořích Nízký Jeseník, Zlatohorská vrchovina a Hanušovická vrchovina a zároveň také zahrnuje většinu plochy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.
Ptačí oblast Jeseníky vznikla 6. prosince 2004 nařízením vlády. Ptačí oblast (CZ0711017) se rozkládá na ploše 521,645 km2. Cílem ochrany v ptačí oblasti je zachování a obnova ekosystémů významných pro primárně dva chráněné druhy ptáků, kterými jsou chřástal polní (Crex crex) a jeřábek lesní (Bonasa bonasia), a některé další druhy ptáků. To vše v jejich přirozeném areálu rozšíření ve spojenm se zajištěním podmínek pro zachování populací těchto druhů v dostatečně početném stavu. Ohrožením ptáků v ptačí oblasti jsou zejména kosení luk a pastva v hnízdním období na lokalitách obsazených chřástalem polním a nevhodné lesnické hospodaření a neustále se zvyšující rekreační tlak na biotopy jeřábka lesního.
Ptačí oblast v okolí Rejvízu
Mapa ptačí oblasti Jeseníky
Pro ptáky neplatí katastr obcí, tak je můžeme při troše štěstí vidět a slyšet např. v Andělské Hoře ve Slezsku, Dolní Lipové, Dolní Moravici, Dolním Údolí, Domašově u Jeseníka, ale i v městě Jeseník, Karlově Studánce, nebo v Ludvíkově pod Pradědem či Malé Morávce. To jen jako příklad některých konkrétních lokalit.
Chřástalové polní se v průběhu května do Česka vracejí ze subsaharské Afriky. Skrytě žijící ptáci potřebují k hnízdění louky s vysokou a hustou trávou. Je proto obtížné je zahlédnout, ale prozrazují se hlasitým nočním monotónním voláním „rép rép“. Připomíná zvuk dřevěné řehtačky, který se nese krajinou až na jeden kilometr daleko.
Jeřábek lesní se nejhojněji vyskytuje v rozsáhlých starých lesních porostech s bohatým patrem listnatých keřů a ekotony různých vývojových typů lesa. Žije tam, kde je bohaté patro tvořené lískou nebo olší, jejichž semena jsou důležitou složkou jeho potravy. Jeřábek lesní je kurovitý pták, nejmenší z čeledi tetřevovitých. Jeho tělo je zbarveno rezavě hnědě s tmavším a světlejším skvrněním. Samci mají na hrdle černou, samice bělavou skvrnu. Jeseníky jsou významným hnízdištěm jeřábka lesního, jeho počet je odhadován do 60 hnízdících párů.
Jeřábek lesní a video:
Chřástal polní je charakteristickým druhem obývajícím louky a pastviny v podhůří Jeseníků, jeho počet je zde odhadován na přibližně 100 hnízdících párů.
Poslech chřástal polní:
Sečením chřástali přicházejí o prostředí pro hnízdění. V horším případě dochází ke zničení hnízd i se sedícími samicemi a posečení mláďat a dospělých ptáků. Moderní zemědělská technika se širokým záběrem a vysokou rychlostí může zabít až dvě třetiny přítomných ptáků.
Hani, děkuji za další zajímavé informace a přeji příjemný večer. Helena
OdpovědětVymazatDěkuji, Helenko, přeji příjemné a slunečné pondělí. ☺
VymazatMoc hezky napsané. Chřástalové polní jsou u nás na loukách také, dokonce jsem viděla jednoho uhynulého. Zřejmě se zranil o dráty vysokého napětí. Na jaře je hlavně slyšet jejich zpěv. Hnízdí hned u mokřadní louky poblíž potoka obrostlého vrbami, ale právě kvůli mokřadu se tam jít nedá. Zahlédnout je, je dost problematické. To bych tam musela trpělivě sedět a čekat... Jeřábci lesní u nás asi nejsou. Alespoň o nich nevím a že jsem v přírodě často. Přeji Ti krásný den a celý nový týden.
OdpovědětVymazatMoc děkuji, Jari. Jsi znalec přírody a víš, kde tyto ptáky hledat. Většinou to je o štěstí nebo náhodě, když je spatříš. O chřástalovi se uvádí, že on se umí výborně skrývat.
VymazatMěj také příjemný nový týden. ☺
To jsem ani nevěděla a ani se nepamatuji,žádného ptáčka jsem v Jeseníkách nenafotila.
OdpovědětVymazatU nás v Českém ráji jsou asi hlavně oblasti,kde se vyskutují jeřábi.Je tu i hodně dravců.Kamarádky manžel jezdil do skal fotit sokoly.Vydal i knížku.
Hezký příspěvek
Hani,měj se hezky
Jituš, u vás je jistě více ptáčků než u nás. V Jeseníkách, např. cestou na Rejvíz jsou také vidět, ale jdeš po dřevěném povalovém chodníku, musíš se vyhýbat dalším turistům, je dost úzký a pozorovat nebo fotit ptáky tam ani nejde.
VymazatMáš štěstí, že žijete v Českém ráji, tak krásné přírodní oblasti.
Děkuji za pochvalu a přeji hlavně hodně sil, abys tu svoji nákazu brzy překonala. ☺
Pěkně sestavený článek.
OdpovědětVymazatMoc děkuji za pochvalu. ☺
Vymazat