Dopravní značky jsou všeobecně známé, učí se je už děti ve škole, jsou dopravní hřiště, protože většina lidí jezdí na kole a děti s rodiči v autě. Zrovna je doba houbaření a český národ, jak jsem četla, je národ houbařů (nepatřím k nim). Proto se dnes vydáme do lesa a všimneme si nejen stromů, ale hlavně značek na nich. Tentokrát se jedná o lesnické značky, ne turistické! Poučit se můžeme v muzeu Kosárna v Karlovicích u Vrbna pod Pradědem.
Víte, co znamenají značky na stromech, které čas od času potkáte v lese? Víte, kdo je tam dal a proč?
Lapáky na kůrovce před svým pokácením jsou označeny písmenem L nebo pořadovým číslem:Nejkvalitnější stromy pro sběr osiva jsou označeny číslem mezi dvěma bílými pruhy, kvalitní porosty byly označeny na okrajích zeleným pruhem kolem stromu nebo křížem. Tyto značky můžete vidět zřídka.
Zelený křížek označuje strom na okraji lesa, který má tak dobré vlastnosti, že se z něj sbírá semeno pro pěstování nových stromků.
Křížek znamená záchranu
Tento strom označuje hranici dílce, který je jedním z prvků prostorového uspořádání lesa používaném lesníky. Pruh bývá žluté nebo bílé barvy. Barva bílá je používána u vlastních lesních pozemků Lesů ČR, žlutá barva značí jiného vlastníka.
Tečka nebo čárka namalovaná na kmen libovolnou barvou označuje strom, který je určen ke skácení. Tyto značky dělají lesníci pro dřevorubce. Kácí se stromy, které jsou nemocné nebo špatně rostou.
Dva pruhy žluté nebo bílé barvy označují hranice oddělení lesního pozemku. Pruh může být po celém obvodu kmene nebo přerušovaně. Označení nesmí být provedeno sprejem, ale namalováno štětcem na předem očištěnou borku, aby mělo trvalejší charakter.
Takto označený strom stojí na okraji chráněného území a lokalit. Jeden celý červený pruh kolem dokola kmene doplňuje druhý neúplný pruh. Při pohledu zevnitř lokality je vidět jeden pruh. Z venku území jsou vidět 2 pruhy.
Stromy svítící do dálky neonovými barvami na kůře už na svém místě dlouho nepostojí. Jsou totiž určeny k těžbě. Značka ve tvaru obráceného písmene T, která signalizuje plošnou seč.
Takto označený strom označuje rohové stromy plochy vyznačené k těžbě. Tyto označené stromy zůstávají stát.
K vidění bývají také bílé trojúhelníky obrácené špičkou dolů. Říká se jim triangulační body a mají za úkol ohraničit, kde začíná nebo končí něčí pozemek.
Střed lesní cesty, která může sloužit k několika účelům. Jako průsek v lese pro snadnější odstřel zvěře, cesta pro pohyb lesní mechanizace apod.
Tyto šipky označují mysliveckou stezku. Když je budete následovat, zavedou vás k posedu.
Doupný strom nebo strom s hnízdem. Někteří lesníci takto označují i stromy, které v lese zůstanou k rozpadu, tedy biotopové stromy. Většinou se jedná o listnáče, ale také jedle či modříny a označují se proto, aby je těžaři nepokáceli, když “jdou pro smrk”.
Přibližovací linka. Lesníci takto vyznačují cesty, po kterých mohou těžaři jezdit technikou. Většinou k nejbližší skládce.
Označení stromu s vyvěšenou budkou. Lesníci mají každou budku evidovanou podle umístění v porostu lesa a je opatřena evidenčním číslem.
Lesní vzkazovník. Lesníci na taková místa vyvěšují informace pro návštěvníky lesů. Dočtete se zde například o zvýšeném pohybu těžké těžební techniky, hrozbě pádu stromů, zákazu vstupu do lesů aj.
Přístroje a pomůcky pro lesníky
Lesnické (krychlící) tabulky výpočtu objemu kulatiny bez kůry podle středové tloušťky měřené v kůře.
Výpočty jsou nastaveny pro všechny druhy jehličnatých a listnatých dřevin dle skutečných tabulek.
Zdroj: Kosárna Karlovice, milujemedrevo.cz, Wikipedie, hnutiduha.cz
Hani některé značky jsem z lesa znala, jiné ne. U nás jsou teď většinou ty oranžové puntíky, kterými jsou označené stromy ke kácení a mnohdy jsou toho celé pruhy, ale také bílé pruhy označující uspořádání lesa. Ty ostatní tu moc vidět nejsou a ani jsem některé v lese nikdy neviděla. Díky za informace a přeji Ti příjemné dny.
OdpovědětVymazatJari, Ty chodíš do lesa velmi často, dá se říct - pravidelně. Máš možnost vidět značení v určitém lese, i paní průvodkyně v Karlovicích říkala, že někteří lesníci používají "své vlastní značení". Mnohdy je tam tabulka majitele, např. Arcibiskupské lesy.
VymazatDěkuji a přeji příjemné lesní procházky. ☺
S některými značkami jsem se setkala,ale zrovna ty křížky jsem pochopila špatně.
OdpovědětVymazatPřiznám se, že návštěva Kosárny v Karlovicích mi hodně dala, tedy dozvěděla jsem se tam plno nových věcí. Také jsem si některé lesní značky vykládala jinak. ☺
VymazatHani, hodně zajímavý článek, děkuju, zase jsem o něco chytřejší🥰
OdpovědětVymazatLibby, děkuji za pochvalu. Ty máš do lesa přece jen o dost blíže než já, chtěla jsem toto téma na blogu mít. ☺
VymazatTak tohle jsem si přečetla se zájmem, do lesa s Aaronem chodím často a pomalované stromy jsou tam k vidění :o)
OdpovědětVymazatHaničko, děkuji a zdravím, Helena
Helenko, ani se nedivím zájmu, do lesa se občas dostane snad každý a v posledních letech našich lesů ubývá a pohled na prořídlé svahy je mnohdy skličující...
VymazatDěkuji za zájem a přeji dobré úterý. ☺
Velmi zajímavé informace,značek bývá v lese hodně, občas se nás vnuci ptali na značky. Přiznám se, že ne vždy jsem znala obšírnější odpověď.
OdpovědětVymazatSouhlasím, kdo se v lese nepohybuje často, nemůže to vědět. Návštěva Kosárny v Karlovicích mi dala podnět k napsání článku. ☺
Vymazat