Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

pátek 25. listopadu 2022

100 let Baníku Ostrava. Seriál o historii a legendách fotbalového klubu - 12. díl

 

Zůstaneme v něm podobně jako minule s Radkem Slončíkem v 90. letech. Tahle generace mohla dokázat hodně, ale složité období po revoluci a hledání finančních partnerů bylo pro Baník složité. Slončíkův vrstevník Tomáš Galásek v létě roku 1996 proto zvolil útěk do nizozemského Tilburgu.

12. díl: Do útěku do Tilburgu v roce 1996 byl Tomáš Galásek přehlíženým hráčem

 Suvenýry na zápase výročním zápase BANÍKU

„V té době jsem nebyl spokojen s tím, co jsem vydělal. Zlepšoval jsem si každou sezonu po 1000 korun, co mi zvedli ve smlouvě. Na druhou stranu jsem pak dostal v Porubě státní byt, z kterého mě pak vystěhovali a ještě mi spočetli vojnu, kterou jsem skoro neměl nebo jsem chodil hlásit se někde. Takže si myslím, že tam přidali rok, že to vymysleli, že se mi prodlužuje smlouva automaticky díky nějakým vojenským povinnostem. Takže v té době jsem si říkal: Jsi klenot, ale neceníme si tě,“ popisuje Tomáš Galásek zpětně 26 let starou událost.

Necítil se v Baníku adekvátně ohodnocený. A přes nizozemského agenta se dostal do klubu Willem II. Tilburg. Ale zpočátku nemohl hrát a hrozil mu i dvouletý zákaz startu, protože v Baníku měl stále platnou smlouvu. Ale motivace posunout svou kariéru byla velká.

Galásek přitom před útěkem do Tilburgu patřil více než čtyři sezony do základní sestavy Baníku, ale nízký plat a nesplněný slib ohledně bytu ho s rodinou přiměl k útěku. „Byla velká motivace nějakého velkého fotbalu. V té době jsem nehrál v reprezentaci, hrál se jenom v Baníku tři sezony. Říkalo se mi železný muž, protože jsem snad vydržel bez zranění tři sezony úplně celé odehrát a nikdy jsem nechyběl,“ dodává Galásek.

I reprezentační trenéři Uhrin a Chovanec Galáska přehlíželi. Stavěli místo něho třeba Radka Bejbla. Až přestup do zahraničí a příchod kouče Brücknera z Galáska udělal jeden z pilířů silného národního týmu.

Ale ještě předtím museli v říjnu roku 1996 v restauraci na Bazalech jednat Nizozemci s Baníkem, aby se přestup legalizoval. Jako smírčí strana vystupoval úspěšný agent Zdeněk Nehoda, který měl k nizozemskému trhu blízko a na Bazalech se objevil i jeden z nejznámějších hráčských agentů Ital Mino Raiola.

Nakonec Baník vyinkasoval za přestup na tu dobu velice slušných 50 milionů korun. Kapitánem byl Galásek nejen v Baníku, ale i v Tilburgu a později ve slavném Ajaxu a nakonec i v reprezentaci. S Ajaxem Amsterdam vyhrál dva mistrovské tituly, dva Nizozemské poháry a dva Superpoháry, v Německu se s Norimberkem radoval také z vítězství v domácím poháru.

Galásek se po kariéře usadil v okolí Norimberku a útěk z léta 1996 jeho život v mnohém ovlivnil. „Vážím si hlavně toho, že se stále můžu vracet. Jestli je to Baník, Gladbach, Norimberk nebo Ajax. Prostě je to o tom, že ten člověk tam nechá dojem nejenom ve fotbalově, ale i lidsky,“ dodává Galásek.

Do Baníku Ostrava se ještě na půl roku v roce 2008 vrátil jako hráč a celou loňskou sezonu jako asistent trenéra Smetany a poté i jako hlavní kouč. V létě se ale vrátil do Německa a zůstává jen asistentem reprezentačního trenéra Šilhavého.
Zdroj: ostrava.rozhlas.cz

2 komentáře:

  1. Hani jsi na ten váš klub právem pyšná. Pro mě je sledování fotbalu ztráta času. To jdu raději ven. Zvlášť v těchto dnech, kdy to u nás díky MS běží denně. Hezky advent ti přeji.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Moc děkuji, Jaruš, za výstižné vyjádření. Mohu říci, že jsem pyšná na náš region, náš kraj, a fotbalový Baník k tomu patří. Musím říci, že se na fotbalové přenosy zatím nedívám, ale to je něco pro fandy fotbalu.
      Také vám přeji klidný advent. ☺

      Vymazat

Toulky českou minulostí

Slovensko: Megoňky - kamenné gule

  Pokud je možnost, ráda navštívím Slovensko. Megoňky jsou na druhé straně Jablunkovského průsmyku . Možná jste o tom už slyšeli. "Loka...