Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

úterý 14. února 2023

Tutanchamon doplatil na to, že byl dítětem sourozenců

 

Příspěvek navazuje na článek ZDE.
 
Plakát ke 100. výročí objevení Tutovy hrobky

Vědci zrekonstruovali podobu Tutanchamona. Věda pokročila a v současné době to je možné. Vyšly spousty knih o egyptských faraónech, dost možná vás to zaujalo tak jako mne. Vzpomínám si na hodiny dějepisu v 6. třídě na ZŠ, kde nám p. uč. Kladivová zajímavě vyprávěla o pyramidách a faraonech. Až později jsem si koupila knihy od V. Zamarovského - Za sedmi divy světa a Ceram: Bohové, hroby a učenci. 
 
 
Školní informace byly první, ale tehdy to byl zlomek poznatků podle toho, co od té doby vědci objevili. Občas najdu článek typu: "To je 5 věcí, které vám ve škole neřekli". Nadpis hotový blábol, redaktor = pisálek chce nalákat, ale jak to tehdy ta naše p. učitelka měla vědět? Na prvním srazu po osmi letech jsem jí přede všemi vysekla pochvalu, asi byla překvapená, ale nejvíc z té naší "školičky" mě ovlivnila právě ona. 🌺
Dnes mají zájemci možnost navštívit výstavu/y, přečíst si spousty článků a vidět bezpočet dokumentů. Ráda sleduji  stránky Českého egyptologického ústavu, protože naši egyptologové patří ke špičce. Na Tutovu zlatou posmrtnou masku se stojí dlouhé fronty a lidé chtějí vidět všechny jeho poklady. Jeho maska je nádherná a honosná, proto je těžko uvěřitelné, že skutečná Tutanchamonova podoba byla zcela jiná. 
 
 

Mumii Tutanchamona začali vědci zkoumat před několika lety. Počítačový tomograf pořídil 1700 snímků, ke slovu se dostala i radiologie a testy DNA.

Jejich výsledky pak odborníci porovnali se vzorky jedenácti mumií z období Tutanchamonovy vlády. Pokud nás překvapí fakt, že faraon Tutanchamon zemřel v tak mladém věku okolo 18 let, je tady přehled zdravotních problémů, s kterými se musel potýkat.

Rozštěp horního patra
Počítačová tomografie prokázala, že důvodem vysunutí horní čelisti faraona byl rozštěp horního patra.

Ženské rysy
Podrobný výzkum mumie potvrdil i předpoklad, podle něhož měl několik ženských rysů. Trpěl i chorobou, která se projevuje nadměrným zvětšením prsních žláz. Bylo to vrozené postižení, které měl i jeho otec.

Dlouhé prsty
Jednou z vrozených nemocí mladého faraona byl i tzv. Marfanův syndrom. Projevuje se protáhlou a kostnatou postavou a dlouhými prsty na rukou i nohou. 

Postižení je závažné, projevuje se např. dilatací aorty, kdy dilatovaná aorta může prasknout a krevní oběh se zhroutí, nastane šokový stav a smrt.

 Některé z těchto příznaků mohl mít i mladý panovník.


Koňská noha
Faraon se neobešel bez berlí. Zavinila to osteonekróza, nemoc kostí, která k nim blokuje přísun krve.

Otvor v hlavě
První radiologické vyšetření Tutanchamonovy lebky z 50. let minulého století prokázalo, že v ní byl otvor. To bylo důvodem k domněnkám o jeho zavraždění. Dnes se ale ukázalo, že tak na mrtvém panovníkovi »zapracovali« mumifikátoři, vytahující jeho mozek z hlavy. 

Malárie
Ve vládcově krvi byly objeveny bakterie způsobující malárii a další horečnatá onemocnění. Stejné bakterie nalezli vědci i v mumiích čtyř dalších zkoumaných faraonů. 
 

 Malarický záchvat je vyvolán v okamžiku rozpadu červených krvinek a uvolnění parazitů do krevního oběhu
  • záchvat se opakuje po jednom cyklu a projevuje se vysokou horečkou, která je nejprve nepravidelná a poté v probíhá v cyklech
  • před nástupem horečky zimnice, třesavka, někdy až delirantní stavy
  • zvětšení jater a sleziny
Prvok Plasmodium, který způsobuje malárii

Zlomenina levé nohy
K faraonově osteonekróze se přidala zlomenina levé nohy. Mohl spadnout z koně, z bojového vozu nebo možná uklouznout v lázni. Následná gangréna v kombinaci s malárií byla podle vědců bezprostřední a hlavní příčinou Tutanchamonovy smrti.

Prokázalo se, že ho zabily dědičné nemoci, řídké kosti a malárie. Nohy měl deformované, bez berlí se nedokázal pohybovat. Proto se jich v jeho hrobce našlo přesně 130. Kromě toho si krátce před smrtí levou nohu zlomil. „S největší pravděpodobností buď spadl z koně, nebo uklouzl v lázni,“ soudí šéf egyptských památkářů Zahi Hawass. Tehdejší lékaři nedokázali zabránit šíření gangrény, která se do rány dostala, a když se k ní přidala malárie, smrt byla nevyhnutelná.

Viníkem je incest

Analýza dalších jedenácti mumií egyptských faraonů odpověděla i na to, proč Tutanchamon trpěl tolika vrozenými nemocemi. Byl totiž plodem incestu. Jeho otcem je faraon Amenhotep IV., známý z dějin jako Achnaton, a matkou byla žena označovaná jako Mladší dáma. Její mumii objevili francouzští archeologové roku 1898. „Jedná se o dceru Amenhotepa III. a královny Teje, děda a babičky Tutanchamona".

Tým francouzských vědců zrekonstruoval pravou tvář Tutanchamona, a právě díky skenům se ukázalo, jaký měl nos, ústa i bradu. Přední světová antropologická sochařka Elizabeth Daynès vymodelovala co nejpřesnější podobu Tutanchamonovy hlavy a podle hliněného modelu poté vytvořila sádrový odlitek, na kterém vyrobila silikonový model v tělovém odstínu. Finální podobu získala Daynès díky precizní práci s nejmenšími detaily včetně vlasů, řas, tehdejšího líčení a skleněných očí. Video:

Albert Zink, vědecký ředitel italského institutu: Ze studií DNA královské rodiny se Tutanchamon narodil poté, co jeho otec, král Achnaton, měl intimní vztah se svou vlastní sestrou. Incest nebyl ve starověkém Egyptě neobvyklý a nenesl žádné sociální stigma, protože jeho zdravotní důsledky nebyly dosud známy. Ve skutečnosti se pak i sám Tutanchamon oženil se svou nevlastní sestrou Ankhesenpaaten, když nastoupil na trůn ve věku 9 nebo 10 let.

Howard Carter objevil Tutanchamonovu hrobku v Údolí králů poblíž Luxoru v Egyptě v listopadu 1922.
 
Pravděpodobná podoba faraona Tutanchamona

S největší pravděpodobností byly vyvráceny představy o tom, že byl zavražděn nebo zemřel při závodech na koňských spřeženích. Těch by se totiž vzhledem ke své deformaci pravděpodobně ani nemohl zúčastnit.   
Zdroj: dotyk.cz, blesk.cz

8 komentářů:

  1. Další velice zajímavý článek. Krásný den Hani.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji, Jaruš, seriál o faraónu Tutovi ještě nekončí. Přeji slunečný den, jako je u nás. ☺

      Vymazat
  2. Tak teď jsem měla dost času a tvůj příspěvek, Hani, jsem si moc užila.
    Děkuji a přeji hezké odpoledne, Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Najít si čas v nabitém dni je jistě vzácné a příjemné a jsem ráda, že ho věnovala Tutovi 👍. Takový příspěvek zabere také dost času, tak to beru jako pochvalu.
      Děkuji, Helenko a přeji příjemný čtvrtek. 👍

      Vymazat
  3. Hani, opět velice zajímavý článek. 👍👍👍 Krásně jsem si početla.
    Ve svých 13ti letech jsem četla knihu Karla Brucknera Zlatý faraon, která popisovala objev Tutanchamonovy hrobky. A od té doby můj zájem o Egypt a jeho historii stále trvá. Velmi čtivá je také kniha od Vanderberga Král Luxoru, která je věnována Carterovi.
    Výstava byla v roce 2008 u nás prvně v Brně a my na ní jeli, protože jsem jí prostě musela vidět. Po pár letech pak byla i u nás a já na ní šla znovu. A možná se vypravím zase.
    Mladí se v noci ze soboty na neděli vrátili z Egypta a udělali mi radost soškou bohyně Bastet.👍
    Měj hezké dny.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ali, moc hezky jsi to napsala a dost z toho se shoduje s tím, jak jsem to měla já. O knize Zlatý faraon vím, ale tu jsem asi nečetla. V době mé školní docházky těch podnětů nebylo tolik a bylo to vzácné.
      Já jsem na výstavě o Tutovi byla 3x. Právě v tom r. 2008 jsem využila toho, že to bylo v Brně v Olympii, tam mě to zaujalo tak, že jsem asi za dva týdny jela znovu. Tehdy se na lístky stály dost dlouhé fronty a oni pouštěli určitý počet lidí. Do Prahy za Tutem nejezdím, loni v září jsme kvůli tomu jeli opět do Brna a já jsem tu výstavu viděla po 14 letech. Ještě o tom budu psát. Přiznám se, že jsem tam jela hlavně kvůli příteli, kterého takové věci nadchly a jsem ráda, že to viděl. Přece jen to patří k všeobecnému rozhledu. Takže dnes uvítáme, když podobné výstavy jsou v Brně. 👍
      Jinak je fajn, že se mladí vrátili z cest, člověk má cestovat, dokud má možnosti, i zdravotní a neodkládat to. Kam si Bastet vystavíš?
      Děkuji za hezké psaní a přeji příjemný a slunečný čtvrtek. ☺

      Vymazat
  4. Další zajímavé čtení o Tutanchamonovi.Četla jsem,že incest byl tam běžný a podle toho potomci trpěli vším možným až se to zdá neuvěřitelné v tak mladém věku.
    Hani,hezký večer

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji, Jituš. Já považuji to celé o "Tutovi" za velmi zajímavé, proto jsem si na blogu udělala rubriku. Bohužel, incest tam zapracoval velmi, ale něco podobného, pokud vím, bylo i u Habsburků.
      Jituš, díky za zájem a přeji čtvrtek vyzývající přímo k výletům, jako je u nás. 👍

      Vymazat

Toulky českou minulostí

Toulky českou minulostí: 202. schůzka: Praha, defenestrace pořadové číslo 1.

 „30. dne měsíce července Léta Páně 1419 purkmistr a někteří konšelé Nového Města s podrychtářem, nepřátelé přijímání z kalicha, od obecnéh...