Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

úterý 3. října 2023

Do Žermanic přes okolní vesnice

 

Krásné dny letošního babího léta vybízejí k turistice po regionu. Než se dostaneme k přehradě, představím několik vesnic v okrese Frýdek - Místek. 

 

Lesní kaplička je na lesní cestě, která spojuje Řepiště s části obce Rakovec. Kapličku nechal postavit v r. 1990 Ing. Václav Volný, majitel okolních lesů, na počest kanonizace Anežky České.

Kaplička je dřevěná se střechou z asfaltového šindele. Zelená barva ladí s barvou lesa. Na stěně kapličky je Modlitba lesa, nedaleko je obrázek Panny Marie. Právě touto cestou procházela procesí rakoveckých farníků do Hájku, poutního místa v Lískovci, k Panně Marii Frýdecké na májové pobožnosti. Turisté si tady mohou odpočinout.

Na trase jsme vyfotili kapli sv. Hedviky v Kaňovicích. Kostelů a kaplí zasvěcených sv. Hedvice je v regionu hodně, jedná se o slezskou patronku. Zaujal mě název obce, protože na Frýdeckomístecku je hodně lidí s příjmením Káňa. Zjistila jsem toto: Obec založená r. 1613 (to tady okolní vesnice už 300 byly) byla pojmenována podle úředníka jménem Káňa, který byl založením obce pověřen. Vesnice dostala pojmenování podle původních obyvatel, kterým se říkalo Kaňovici, podle osobního jména Kaňa, což byla domácká podoba jména začínajícího na Kan-, např. Kanibor, Kanimír (v jejichž základu bylo staré kaniti - "lichotit, napomínat"). Význam místního jména znamenal "Kaňovi lidé". 😏 Člověk náhodně zjistí, že některé, na první pohled nezajímavé vesnice, v sobě skrývají nečekaný poznatek. Jako ten Kanibor nebo Kanimír. 😎

  
Výklenková kaplička v Kaňovicích na Závrší. 

Kaňovice sousedí s Horními Bludovicemi, konkrétně s částí Špluchov. Je tam kaple Sv. Jana Nepomuckého. Kaple je dost prostorná, a protože tu není kostel, tradicí se staly adventní koncerty. Vždy na začátku ledna se v kapli koná novoroční koncert s nazdobeným stromečkem a vystoupením pozvaných umělců. Také se pořádají Svatohubertské mše.

V obci mají pěknou tradici, letos se konal už 21. ročník Bludovických šlápot, mají to na státní svátek 8. května. Položí kytice u památníku padlých a vydají se na "šlápoty". Letos se sešlo 778 účastníků (na malou obec slušná účast), z toho někteří jeli cyklistickou trasu. Pěší trasa o délce 10 km trasu vedla po okolí obce a výběr terénu je přizpůsoben i seniorům. Pořadatelé připravili pro účastníky  trička s logem Bludovických šlápot. Cílem není "trhnout rekord" v kilometrech, mají tam i občerstvení a hudbu, po akci si lidé mohou v centru obce i zatancovat. Dobrá možnost, jak se setkat, pobavit a poznat se. 
Každoročně pořádají i Drakiádu: 

 

Na Špluchově je tato lesní studánka:

Na Vrchách stojí tento kříž:
 
U cesty "hlídá" zajímavá dřevěná hlava: 

"Nejzajímavější" v této chvíli se jevila Krčma U Supa v Horních Bludovicích, kde je stylový interiér i zajímavá nabídka jídel. Bohužel, fotka je jediným naším "zářezem", neb bylo zavřeno. 🙆
 
Kolem pasoucího se koníka a kříže míříme do Žermanic - cíle našeho putování. 
Míjíme kapli Narození P. Marie v Žermanicích a míříme k hrázi.
 
 
Nevím, jestli znáte tuto přehradu: 

Žermanická přehrada byla vybudována jako údolní nádrž na řece Lučině v letech 1951 až 1957 pro zásobení ostravského průmyslu provozní vodou.  
Vodní plocha zabírá 248 ha. Pro stavbu přehrady byly zatopeny vesnice Horní a Dolní Soběšovice. Stav vody ovšem kolísá a několikrát jsme šli suchou nohou do míst, která bývají zalita vodou.

 

Po menší obhlídce by to "něco" chtělo:Je čas návratu, ještě snímek z hráze k Beskydám:

 
Obec Václavovice.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e3/Vaclavovice_znak.svg/800px-Vaclavovice_znak.svg.png 
Znakem obce je zlaté slunce nad dvěma zkříženými prohnutými obilnými klasy v modrém štítě.
 


Kaple sv. Antonína v Horních Datyních je  postavená roku 1708 obyvateli Horních Datyň a Rakovce. Vysvěcena byla až po instalaci zvonu v roce 1824.
 

Nejzajímavější v Horních Datyních je tento mlýnek s větrnou turbínou. Takové mlýnky sloužily chalupníkům pro osobní potřebu. Při dobrém větru se zde dalo  sešrotovat až 200 kg pšenice za 24 hodin.
 
Je to rekonstruovaný větrný mlýnek, který stál původně v Rychvaldě. Roky tam chátral, v r. 2014 byl rozebrán a roku 2017 znovu postaven v Horní Datyni. Stojí na místě, kde měl svoji dílnu na výrobu větrných mlýnků pan Josef Borový. Dobře vybrané místo! Pan Borový vyrobil několik desítek těchto mlýnků a ještě jsou k vidění v různých místech v regionu.
 
Větrná turbína má 30 lopatek délky 0,95 m a průměr toho "kruhu" je 3,40 m. Větrné kolo se dalo natáčet vzhledem ke směru větru. Celková výška stavby i s větrnou turbínou je 8,63 m. Mlýnské kameny dodával pan Szczyrba ze Životic. Zájem zemědělců o stavby větrných mlýnků poklesl za hospodářské krize po roce 1933 a úplný útlum větrných mlýnků nastal zavedením elektřiny ve 40. letech. To vedlo mnohé majitele k předělání mlýnků na elektrický pohon.
 
A. turbína
B. tělo mlýnku
C. mlecí zařízení
D. moučnice
Větrné mlýnky s turbínou se vyskytují v rámci ČR pouze v oblasti mezi Ostravou, Frýdkem-Místkem a Českým Těšínem.

Ještě výhled do kraje - v Soběšovicích, na břehu Žermanické přehrady, stojí tato rozhledna: 
 
Za pěkného počasí je výhled na okolní hory:

Snímky jsem pořídila 10. září 2023.
Zdroj: Wikipedie

10 komentářů:

 1. Moc hezky si nám představila Žermanickou přehradu a její okolí.Šla jsem se ptát manžela,protože mi je to tu povědomé.Tak jsme se tady snad pohybovali,když jsme jeli na dovolenou do Beskyd.
  Krásné fotografie a hodně zajímavostí.
  Měj se hezky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za pochvalu, Jituš, jsem ráda, že Tě to zaujalo. Dobře, že jste tehdy byli v Beskydech, většinou jsou v okrese Frýdek - Místek, i ta přehrada, takže v tomto kraji jste byli.
   Přeji slunečný čtvrtek. ☺

   Vymazat
 2. Hanko, moc pěkně jsi zde představila místa mě známá,zvláště Žermanickou přehradu kam rádi jezdíme v jakoukoli roční dobu. Přeji pohodové dny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marti, hned jsem si na Tebe vzpomněla a bylo mi jasné, že budeš asi jediná, kdo tato místa zná. K Žermanické přehradě chystám pár příspěvků, možná se Ti budou líbit.
   Také přeji klidné a slunečné dny. ☺

   Vymazat
 3. Hani, ráda jsem s vámi šla :o) Cesta kolem kapliček by se mi líbila a Žermanickou přehradu znám jen podle názvu.
  Děkuji a přeji příjemný den. Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Helenko, děkuji, taková společnost z města perníku by potěšila. ☺Ty vesnice, to byl zemědělský kraj, u každého stavení bylo pole, pastviny, někdy velké a tak kapličky nebo ten mlýnek jsou u cesty. Dnes se i zemědělská půda zastavuje, ale to není jen tady.
   Děkuji a také přeji den podle představ. ☺

   Vymazat
 4. Hanko, klobouk dolů. Naprosto skvělá pozvánka do těchto míst. Opravdu se přiznám, že Žermanická přehrada a okolní místa jsou mi neznámá. Jen jednou jme jeli kolem, ale nazastavili jsme se. Budeme to muset někdy napravit. Ty umíš o všem tak krásně povídat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Maruško, moc děkuji za pochvalu, která mě moc potěšila a vážím si jí. ☺ Jsem ráda, když se někomu líbí moje psaní o místech, která nikdy nebudou v žádném katalogu, ještě tak Žermanická přehrada. Je odtud krásný výhled na Beskydy a za krásného počasí záběr Lysé hory spolu s přehradou je opravdu nádherný. Ty vesnice (ale já myslím, že i vesnice ve vašem okolí) kolikrát skrývají příběh, který se stal dávno a ne v tomto století a je dobré ho připomenout. Přesvědčila jsem se, že ani pár občanů, s kterými jsem hovořila na naší trase, o své vesnici nic moc nevědí. Proto se snažím o tom trochu "povídat".
   Ještě jednou děkuji a přeji příjemné říjnové dny, kdy by se ještě dalo chodit na výlety. ☺

   Vymazat
 5. Hani moc hezká místa, fotografie i povídání. Pozdravuju, Lenka
  www.babilenka.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Leni, jsem moc ráda, že se Ti příspěvek líbí. Měj se co nejlépe. ☺

   Vymazat

Toulky českou minulostí

Jednoduchá souprava na stromek a pár slov k tomu

  Přehoupli jsme se do doby adventní a milovníci té bílé hmoty, které se říká sníh, se dočkali. Veškeré přípravy na Štědrý den naberou na ob...