Největším "pokladem" Lázní Darkov je solanka, což je jodobromová voda s vysokým obsahem jódu. Poprvé ze země vytryskla v roce 1862 díky úsilí barona Besse z Chrostiny, který chtěl po vzoru svého bohatšího kolegy hraběte Larisch-Mönnicha těžit černé uhlí. Provedl tedy v roce 1862 na svém pozemku pokusný vrt. Jaké muselo být jeho překvapení, když z něj vytryskl mohutný proud kalné slané vody.
Po prvotním šoku povolal baron učené lékaře a nechal je pramen vědecky prozkoumat. Verdikt zněl jasně: léčebné účinky rovnají se téměř zázraku. A tak vznikly v roce 1866 nejstarší jodobromové lázně na našem území, tenkrát nazvané Lázeňské město Ráj. Jeho věhlas se šířil světem, a tak se zde léčily třeba i dvorní dámy od vídeňského císařského dvora.
S nadsázkou je možno říci, že v Karviné je jako u moře. Zdejší voda je využívána k léčebným účelům asi 150 let. Z geologického hlediska je solanka mořskou vodu z období třetihor. Je silně mineralizovaná a obsahuje až osmsetkrát víc jódu než současná mořská voda. Solanka uvolňuje svalstvo, zlepšuje prokrvení orgánů, blahodárně působí na kožní onemocnění i zánětlivé procesy. Proto se v Lázních Darkov léčí zejména pacienti s nemocemi pohybového aparátu.
V 70. letech 20. století bylo na opačném konci Karviné, než je původní Darkov, vybudováno
moderní rehabilitační středisko, do něhož se soustředila převážná většina
lázeňského provozu. Léčí tam nemoci pohybového aparátu. Více o lázních nabízí video: