Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

neděle 31. prosince 2023

Na konec roku betlémy jako výrobky žáků

 

Na závěr roku ukážu práce žáků a představím jednoho současného betlémáře. 

Návštěvníka výstavy musí potěšit, když mezi mnoha betlémy zahlédne i ty, které vytvořily děti. Jistě, nemůžeme vytýkat, že podle jistých měřítek nejsou tak dokonalé, navíc se jedná o kolektivní dílko, kdy se sejdou děti zručné, výtvarně nadané i ty méně zručné. Ale o to ani nejde. V dnešním elektronikou nabitém světě je chvályhodné to, že tyto děti pod vedením svých paní učitelek tvoří něco, co aspoň některým zůstane v paměti a třeba se pak i ty děti podílejí na výzdobě domova. Ve škole v Sedlištích nabízejí keramiku dětem 1.-9. ročníku jako zájmovou činnost. Pro představu vkládám mapku, Horní Bludovice jsou sousední obcí v okr. Karviná, Sedliště patří do okresu F-M.

      

 
To je vesnická škola v Sedlištích.
________________________________



Jaroslav Herain (1950) pokračuje v tradici, která se v Ústí nad Orlicí počítá na staletí. Je válečným veteránem v důchodu. Za sebou má mj. dvě vojenské mise v Iráku, civilně pracoval jako logistik pro OSN v Africe. Jeho životní zálibou je tvorba tradičních ústeckých betlémů s figurami malovanými na kartón.

„Jako kluci jsme chodili ke strejdovi Votavovi, který pravidelně stavěl krásný betlém. Opravdu jsme to obdivovali. A strejda nám půjčil figurku, jestli si ji nechceme namalovat. A tak jsme s bráchou, dvojčetem, oba začali malovat. To nám bylo tak dvanáct a vydrželo nám to zhruba do patnácti let. Vrátil jsem se k tomu až mnohem později, bylo to v době před Vánocemi a já jsem čekal na ženu, která se měla vrátit z porodnice. A co doma? Tak jsem vytáhl betlém, který jsem dělal jako kluk, začal do něho znovu malovat, některé věci přemalovávat. To mi bylo už třicet. A vydrželo mi to dodnes".

A jak vlastně práce ústeckého betlémáře na figuře pro betlém vypadá? Chce to především um, čas a trpělivost. „Figury maluji na kvalitní kartón, který je poslaný z Německa, je to vlastně taková tvrdší čtvrtka. Pro tvorbu stromů používám ale zbytky kartónu, které mám z knihařství. Maluji uměleckými temperami. Jejich výhodou je, že mají širokou škálu odstínů a mají také vysokou stálost, neblednou. Velkou pozornost věnuji obličeji, samozřejmě i oblečení a dalším detailům. Figury dělám podle starých vzorů ústeckých malířů, aby zůstal zachovaný tradiční trend kresby a provedení. Mým velkým vzorem je Jiří Knapovský, jeho práci a čistotu jsem vždycky obdivoval a snažím se k ní přiblížit“. 

 

Další betlém je ve sbírkách muzea v Ústí nad Orlicí. Je to papírový mechanický betlém, který namaloval Jaroslav Herain a rozpohyboval Kamil Andres. Stejně jako v původním betlému zde najdete větrný mlýn, dřevaře, zvoničku nebo pumpu. Navíc objevíte děti hrající si na potoce, kovárnu, či husopasku nebo pochodující stráže na hradbách. 
 
 

______________________________________


Betlémy se  odjakživa těšily velké vážnosti. Dokazují to i rodinné vzkazy na zadních stranách dílů či na víkách krabic. Běžné též bývalo, že řezbáři prodávali figurky do lidových betlémů a lidé si tak celou scenérii postupně skládali. Figurku po figurce. Stejně tak se prodávaly i figurky z vosku.

A to se  dostáváme k tradici, kdy mnoho postaviček určených pro domácí betlémy bylo vyřezáváno třeba v Králíkách, Šluknově, Třešti, Jihlavě, Svitavách a v Příbrami. Příbramsko je dokonce proslaveno i figurkami voskovými a chlebovými, takzvanými chlebáčky. Tradice to byla tak ohromná, že musela přijít jedině nějaká obrovská katastrofa, aby ji potlačila. A tou se stala první světová válka. I ti muži, kteří se z války vrátili, již v betlémech obvykle nepokračovali. Navíc lidé měli v době válečného hladu úplně jiné starosti než doplňovat do svých betlémů zakoupené figurky.

V kostelích jsou betlémy vystavovány od 24.12., kdy je věřící i  milovníci tradic a historie spatří poprvé o stědrovečerní mši, která je často mší půlnoční. Naposledy pak můžete tyto betlémy spatřit na Hromnice, tedy 2. února. A pak zase za rok. 
Zdroj: kniha Putování za betlémy autorů Milana Zábranského a Jana Roda (nakladatelství Grada)
 
 https://www.majka57.cz/vanoce_novy_rok/prani_novy_rok/nv24.gif

10 komentářů:

  1. Hanko, je moc fajn, že se do tvoření zapojují i děti, jsou šikovné. Na další příspěvky se těším za rok, pá 😉❤️

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Evi, také se mi líbí, že dnes děti nesedí jen u mobilů a dalších vymožeností, ale i trochu "hnou zadkem", naostro řečeno.
      Měj se v novém roce hezky. 👍

      Vymazat
  2. Tetkapernikarka
    Hani, přeji pěkný a zdravý rok 2024. Alena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Díky za přání, Ali a to samé přeji i Tobě. Ať se daří! 👍

      Vymazat
  3. To je moc fajn, že jsoui děti vedeni k podobným činnostem. Hanko, šťastný nový rok.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Přesně jak píšeš, Maruško. Také Ti přeji klidný a spokojený rok. 👍

      Vymazat
  4. Hanko,je dobré vést děti k tradicím. V Sedlišti jsou toho příkladem. Přeji pohodové dny 🍀

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Marti, myslím, že se to vedení dětí k tradicím daří více na vesnicích. Do Sedlišť se někdy vrátím, mám zajímavý příspěvek. Mějte i vy klidné a pohodové dny. 👍

      Vymazat
  5. Jako vždycky zajímavý příspěvek, Hani!
    Těším se na ty letošní! PF 2024! Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji za pochvalu příspěvku, Helenko a další nové příspěvky se už pomalu rojí.
      Ať je tento přestupný rok úspěšný pro nás všechny. 👍

      Vymazat

Toulky českou minulostí

Příroda to řekne květem, básník jarní pocity vyjádří slovem

Jaro, na které jsme se těšili, je tady. Původně tu měl být příspěvek aprílový, po úvaze jsem vytvořila článek jarní i s verši. Po dlouhé zim...