Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

pondělí 18. března 2024

Jak je důležité se zviditelnit

 

Příprava tohoto příspěvku mě vedla k zamyšlení, jak vždy bylo (a dnes zvláště) důležité se zviditelnit. Taktika "Mouchy snězte si mne" nikdy žádné výhody nebo prospěch nepřinesla. To zažili mnozí ve své práci. Osobně jsem měla kolegu, který, i když to nebylo potřeba, stále v pracovním plášti a neustále s nasazením "ustarané tváře" chodil po pracovišti a jednotlivé kolegy alespoň oslovil. Někdy jeho věta měla vzbudit domněnku, že neustále myslí na práci. Pozorovala jsem ho, on vlastně udělal dost málo a část pracovní doby prochodil, ale byl stále viděn a ne jako ti, kteří mlčky pracovali na svém úkolu. Přineslo to ovoce, protože na poradách býval chválen častěji než jiní, kteří sice "nelítali s rozevlátým šosem", ale makali, jenže to se nevidí. A pravidelné odměny byly toho důkazem. 🙆

Dnes bude řeč o šlechtickém rodě, ale podstata je stejná. Tady bylo důležité, co o nich a v jakém tónu napsali už doboví kronikáři. Ovšem zrovna v Toulkách českou minulostí jsme se mohli přesvědčit, že ne všemu, co je v kronikách zapsáno, můžeme věřit. A teď předpokládám, že to může být i v současnosti, kdy někdo, nazvěme ho "pisálek", vytváří image někomu, kdy z toho může koukat něco víc. Když to někdo čte nebo slyší dvacetkrát, třicetkrát... tak, safryš, to přece musí být pravda. A tak i my většinou známe a máme zaškatulkovány, tedy jsou nám od školy soustavně a opakovaně předkládány  významné české šlechtické rody - Rožmberkové, Nosticové, Žerotínové a třeba ti z našeho "okolí" jsou v kategorii "a další" a prakticky tak známi nejsou. Člověk si na tu kategorizaci zvykne a nepátrá. A tak mnozí možná nevědí nic o pánech z Kravař.  

Přídomek pochází od Kravař na Opavsku. Ke jménu rodu se vypráví příběh, kdy pasák krav zachránil před medvědem dceru hradního pána, který mu ji dal za ženu a povýšil jej na rytíře „z Kravař.“ 

 https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ef/COA_Kravare.png 
Odřivous - erb rodu pánů z Kravař. Vok z Benešova a Kravař měl pravděpodobně za manželku dceru Přemysla Otakara II. z levého boku. Páni z Kravař se často ženili a své dcery a sestry vdávali za příslušníky rodu Rožmberků.
 
 
Jsem přesvědčená, že ne každý ví, kde jsou Kravaře. Proto ta moje mapka.

Každé město uvádí své založení. Datum většinou není známo, pak se mluví o nejstarší zmínce o městě. Dnes představím Voka I. z Kravař, o kterém jste nejspíš neslyšeli. Poprvé je Bílovec zmíněn v ojedinělé listině z 28. července 1324, kdy Vok z Kravař prodává fojtství v Pustějově. Mezi svědky je uveden i Matouš z Bílovce.

  
Bílovec leží ve Slezsku.

Páni z Kravař byli jednou z větví staročeského rodu Benešoviců. Kravařové se záhy rozdělili na dvě hlavní rodové větve. Vok II. z Kravař se stal zakladatelem plumlovsko-strážnické větve, když v roce 1325 získal Plumlov od krále Jana Lucemburského. Větev se dále dělila na plumlovskou a strážnickou odnož. Bratři z druhého manželství Voka I. z Kravař Ješek z Kravař a Drslav z Kravař se stali zakladateli fulnecko-jičínské větve.

Na počátku 15. století jim patřila odhadem pětina Moravy a to není málo. Patřily jim nebo měli v zástavě Kravaře, Plumlov,  Hradec nad Moravicí, Starý Jičín, Štramberk, Vsetín, Rožnov pod Radhoštěm, Místek, Strážnice, Fulnek, Bílovec, Zábřeh, Klimkovice, Valašské Meziříčí..., to je jen část toho, co vlastnili.  

Páni z Kravař zastávali významné funkce v Markrabství moravském, které bylo samosprávnou zemí, jehož představitelem byl moravský markrabě. Dosáhli také na druhý nejvyšší moravský post po markraběti, což byl moravský hejtman. Lacek z Kravař  se stal olomouckým biskupem.

Zakladatelem rodové moci byl Vok I. z Kravař, který byl současníkem krále Jana Lucemburského (otec Karla IV.), zároveň jeho věrným stoupencem. Datum narození ani rodiče tohoto mocného šlechtice se neuvádějí, ale jisté je, že r. 1308 získal Vok z Kravař od templářů do nájmu vsetínské panství. 

  
Vok I. z Kravař – fiktivní podobizna z Paprockého Zrcadla Markrabství moravského.

A název města? Nejstarší německé pojmenování Bílovce je Woogstadt nebo Wockinstat = Vokovo město. Tak jako prez. Masarykovi se říkalo "tatíček Masaryk", podobně je v Bílovci Vok z Kravař nazván "Otec zakladatel". 

Kdo trochu zná lucemburskou politiku, tak ví, že ani tehdy to nebyla doba klidná (kdy byla, že?) a tam se zaplétal i Vok z Kravař. Ani kuře zadarmo nehrabe, a tak Vokovy služby také nebyly nezištné. Jde o Vokovu "honbu" za majetkem, úřady a tituly - 1316 podkomoří království českého, 1324 nejvyšší komorník olomoucké cúdy = zemský soud. 

Hrad Helfštýn (zvaný také Helfštejn) vznikl pravděpodobně v poslední čtvrtině 13. století a jeho zakladatelem a prvním majitelem byl slezský šlechtic Friduš (Fridrich) z Linavy.

Byli jste na Helfštýně? Tak zbystřete. V r. 1312 podnikl král Jan Lucemburský trestnou výpravu proti odbojné šlechtě na Moravě. Tam nechal zkonfiskovat majetek Friduše z Linavy, který tvořil mimo jiné hrad Plumlov, Drahotuš a Helfštýn. A kdo tento velký majetek získal? Ano, ten, kdo byl králi věrným služebníkem a to byl Vok z Kravař. 👍 Už tehdy bylo důležité "chytit ten správný vítr". V držení Kravařů zůstal Helfštýn déle než sto let a v této epoše prodělal dalekosáhlé stavební změny.

 https://disk.cpilot.cz/muzeum-komenskeho/2021/02/AXeGGEtGIQjV7UfXPuSK.jpg?w=2000 
Erb Friduše z Linavy podle vydavatelství Ivan Rillich.

Dalším oceněním jeho zásluh bylo to, že kolem r. 1316 získal do své držby panství Fulnek a území kolem Bílovce. Údajně to bylo zkonfiskované území Jindřicha z Lichtenburka a Vok zde nechal založit nové město nazvané po sobě - Wockenstat. Tehdy se už vyšvihl a tak se svým synem Janem z Kravař podepisoval v r. 1323 mezistátní smlouvu mezi králem Janem Lucemburským, uherským panovníkem Karlem I. a rakouskými vévody. 

Vok I. z Kravař zemřel počátkem r. 1329, protože tohoto roku jeho synové založili záduší fulnecké fary "pro věčnou spásu duše " jejich otce.  
zdroj: Wikipedie, Eduard Valeš

8 komentářů:

  1. Hani, opět jsem si báječně početla. 👍👍👍
    Zviditelnit se? Paralela o větru a plášti platí od dob dávno minulých do dnešních dnů a mnozí se zviditelní, aby získali popularitu. Jsou i tací, kteří se prezentují v bulváru, jen aby byli vidět.
    Kde jsou Kravaře samozřejmě vím. A také vím i o dalších, které leží na trase mezi Litoměřicemi a Českou Lípou.
    Měj prima dny. 🍀

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ali, díky moc, stvořit báječné čtení je můj cíl a taková slova jsou odměnou. ♥
      O tom větru a plášti jsi mě inspirovala a brzy budu mít článek, kde to "převlékání kabátů" bude také mít svoje místo.
      Máš pravdu, připomněla jsi mi ty druhé Kravaře, ty zase neznám já. Ty naše ve Slezsku jsou patrně větší...
      Přeji spokojený víkend a pěkné počasí jako bonus. 👍

      Vymazat
  2. Hanko, zviditelnění fungovalo dříve a funguje i nyní, bohužel tak jako vždy na úkor jiných. O historii pánů z Kravař jsem již slyšela, ale doplnění, nebo oživení vědomostí není nikdy dost a tak dnešní příspěvek bez palce nahoru, pouze se ♥ Jsem na noťasu ☺ přeji pohodový týden.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Marti, předpokládám, že jsi navštívila některé zámky, možná hrady, tady v kraji a tak jsi o pánech z Kravař mohla slyšet. Snažím se ten náš kraj trochu přiblížit a už pracuji na článku o jednom hradě. ☺
      Mějte pohodový víkend. 👍

      Vymazat
  3. Hezký článek Hani. Doba je jiná, ale mnoho situací se opakuje. Měj se hezky.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji za pochvalu, Jari. Opravdu se v nových podmínkách ty obdobné situace opakují, někdy až překvapivě podobně.
      Také se měj hezky, přeji klidnou sobotu. 👍

      Vymazat
  4. Zajímavé čtení, Hani. Helfštýn jsme už viděli (i když bez té dostavby), Kravaře mám zatím jen na seznamu.
    Přeji příjemný den. Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Díky za pochvalu, Helenko, tím Helfštýnem jsi mě překvapila 👍. Kravaře jsou také zajímavé, mám v plánu jejich zámek také představit.
      Přeji báječně prožitý víkend. ☺

      Vymazat

Toulky českou minulostí

Toulky českou minulostí: 202. schůzka: Praha, defenestrace pořadové číslo 1.

 „30. dne měsíce července Léta Páně 1419 purkmistr a někteří konšelé Nového Města s podrychtářem, nepřátelé přijímání z kalicha, od obecnéh...