Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

neděle 15. září 2024

15. září - Divadlo živých fotografií a Ponrepo

Máte rádi film, filmové herce, filmovou hudbu nebo některé filmové hlášky? Osobně se ráda podívám na filmy, jako Tenkrát na Západě s Claudií Cardinale a když si přečtu, že jeho premiéra byla v r. 1968, je to neuvěřitelné. Nebo italské filmy se Sophií Loren a Marcellem Mastroianim. A co teprve Poklad na stříbrném jezeře nebo Vinnetou? Na tohle se s přítelem podíváme vždy, i když jsme to viděli mockrát. A co ty hlášky s Hujerem - "Hujer, metelesku blesku" nebo jeho "švestičky z vlastní zahrádky", líbí se mi ten laskavý český humor ve filmu Marečku, podejte mi pero. I tento film vznikl r. 1976.

Mám pár filmů, jako Do hlubin študákovy duše nebo filmy s Kristiánem - Oldřichem Novým nebo Natašou Gollovou, které mám spojeny ještě s mým tatínkem a svým dětstvím. Zkrátka, herečkou jsem nikdy nechtěla být, takovým megalomanským akcím jako karlovarský festival sice nefandím, ale film je u nás spojen se jménem PONREPO. Slyšeli jste o něm? Já jsem na něj narazila v prachatickém Muzeu české loutky a cirkusu a už tam jsem si řekla, že o něm připravím článek. Je to osobnost, která si připomenutí zaslouží. 👍 Zkuste si představit tuto situaci:

Před 117 lety lidé na rohu pražských ulic Karlova a Liliová přešlapovali před domem zvaným U Modré štiky.

 

Všichni chtěli být u toho, když se v prvním stálém českém biografu na plátně objeví oživlé obrázky. Tehdy šlo o několik němých filmů, každý trval jen kolem minuty.
„Scény střídati se budou ze všech dílů světa: ze života, dle skutečné přírody, z cirkusu, varietního života a světa snů, s oslepující nádherou a fantasií v okouzlujících barvách, vše poskytne Biograf,“ zval na představení Ponrepo. S každým z návštěvníků se pak při vstupu osobně uvítal.

To je kinematografická licence pro Ponrepa z let 1913-14 k provozování biografu v Karlově ulici.

Ponrepo provozoval biograf na různých místech. V dopise si stěžuje V. A. Treybal na hluk z biografu na Perštýně:

První stálé kino Ponrepo tedy otevřel 15. září 1907, promítal v něm za 20 až 60 haléřů němé filmy jako Niagarské vodopády, Jízda Nebraskou, Ukradené dítě, Moric kojnou a podobně. Sál měl 56 míst, hrálo se každý den kromě pátku. Podnik byl rodinnou záležitostí, v pokladně prodávala lístky Ponrepova žena Karlička a bratr Karel Šlambor komentoval děj na plátně a vytvářel zvukové efekty. Podnik vedl i v době války a hospodářské krize.

Viktor Ponrepo byl pseudonym a je odvozen od jména zámečku Bon Repos u Lysé nad Labem a doplněný o jméno Viktor podle latinské verze slova "vítěz". Vlastním jménem byl Dismas Šlambor a původně se vyučil pozlacovačem. Tady chápete, proč lidé mají psedonymy: jako Hana Zaňáková nebo Jebavý člověk asi tak neprorazí, i Mark Twain byl Samuel Clemens. Ponrepo se nejdříve proslavil jako kouzelník a tak se svým putovním biografem měl úspěch. To je on:

Podniku se dařilo pouhý rok, než přišla první krize. Ponrepo jen těžko bojoval s konkurencí – jen v Praze tou dobou fungovalo už šest velkých stálých biografů – a zkusil štěstí v prodeji kinematografických potřeb. Ani v této oblasti se mu příliš nevedlo a navíc vypukla válka. Po ní obliba biografů nakrátko vzrostla, v první polovině 20. let však zhoršením ekonomické situace zase opadla. Ponrepo se musel vrátit ke kouzelnickému řemeslu, protože z promítání u Modré štiky rodina sotva vyžila. 

Průkopník kinematografie zemřel v chudobě v roce 1926, jeho biograf však fungoval dalších dvacet let. Nyní ho připomíná planetka Ponrepo, objevená hvězdárnou na Kleti v roce 1986.
 _________________________
To je moje vzpomínka na člověka, který chtěl lidem zpříjemnit život, odpoutat je od běžných starostí a obohatil je o nové zážitky - a to není málo! Poděkování je na místě. 👍  
zdroj: ahaonline.cz, denik.cz

8 komentářů:

  1. Hani, pěkně zpracované téma. Při vlakojízdě do Prahy jsem vídávala na jedné budově název PONREPO a je tam, možná, dosud. Hned za tunelem, dole pod tratí, směrem jako k busnádraží Florenc.Pa Jiřina z N.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jiřinko, děkuji za pochvalu. Je dobře, že jméno Ponrepo vešlo ve známost, ale i tak odhaduji, že je dost lidí, kteří to neznají.
      Pěkné zářijové dny přeji. ☺

      Vymazat
  2. Zajímavý příběh z dob začátku biografů.Hanko,přeji pohodový týden bez deště a pohrom.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jsem ráda, Marti, že se Ti to líbí a doufám, že slunečné dny budou pokračovat. ☺

      Vymazat
  3. Jako filmový fanoušek název Ponrepo znám a ráda jsem si přečetla i další zajímavosti.
    Hani,hezký začátek nového týdne

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Kaleidoskop podle Hanky:
      Jituš, to je perfektní, že máme takového filmového fanouška a jsem ráda, že Tě to zaujalo.
      Přeji pěknou neděli. ☺

      Vymazat
  4. Hani, kino Ponrepo znám, dokonce jsem kdysi i na filmu byla, když k nám přijelo. Věděla jsem, jak vznikl ten pseudonym, ty si mi rozšířila obzor dalšími informacemi.
    Přeji pokud možno klidný den. Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Helenko, tento pán si zaslouží aspoň malinké zviditelnění tady na blogu, protože hodně lidí se dívá na filmy a tohle je vlastně počátek kinematografie u nás.
      Děkuji a přeji příjemně strávenou neděli. ☺

      Vymazat

Toulky českou minulostí

Do Strakonic na křižácký hrad

Slyšeli jste někdy o křižáckých hradech? Víte, že takový byl i u nás? Jsou to Strakonice!  Strakonice - to není jen Švanda Dudák se svým me...