Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

neděle 10. listopadu 2024

Lnáře - kaple sv. Josefa a zámecký park

Pokud jako turista zavítáte na Strakonicko, jednou z možností je zajet do Lnářů. Navštívit můžete tvrz a vedle stojící zámek, kde nabízejí prohlídkový okruh a také Muzeum kočky na nádvoří. Kdo neholduje návštěvám interiérů, může se projít po zámeckém parku, kde je klidná procházka s množstvím soch, dvěma kašnami a v rohu parku je pak Turecký pavilón, který jsem vyfotila. Archeologické vykopávky ve Lnářích dokládají osídlení z doby starých Slovanů, později byl hlavní obživou len, jeho pěstování a zpracování. Název obce to potvrzuje. 

 

 
Turecký pavilón v zámeckém parku pochází z 1. poloviny 19. století. 
 
Nádvoří zámku Lnáře. 
 
  
Návštěva zámecké terasy je součástí návštěvního okruhu. Uprostřed terasa a výhled do parku.

 

V pozdější době převážil chov ryb, který se rozšířil na mnoha místech našeho území. Byla to móda zakládat rybníky a ty první zde vznikaly zřejmě už v první polovině 14. století v době vladyků ze Lnář. V době, kdy jihočeské rybníkářství prožívalo svůj boom,  jeden z majitelů lnářského panství - Volf Novohradský, povolal do Lnář největšího odborníka českého rybníkářství Jakuba Krčína. Ten se podílel na dokončení lnářské rybniční soustavy propojené sítí důmyslných spojovacích a odtokových stok. V 18. století dosáhlo rybníkářství na lnářském panství svého vrcholu. Obhospodařovalo 365 - 366 rybníků, což se dobře pamatuje, protože jejich počet souhlasí s počtem dní v roce.  Tolik rybníků dávalo už slušnou vodní plochu.

Freska na zdi Svatebního sálu ukazuje podobu zámku v r. 1769.
V letech 1804 - 1865 došlo na panství k podstatné změně v  hospodaření. Lnářský velkostatek se zaměřil na chov ovcí a orientoval se na trh s vlnou. Nebylo to jen tam, my to známe ze zámku Fryštát (Karviná), kde hrabě Larisch také choval ovce a přes vlnu se snažil zbohatnout. Šlechta hledala způsoby, jak vydělat peníze. To vyžadovalo více pastvin a na Lnářsku začali litovat, že těch rybníků je moc, možná i kapr už tolik nevynášel, proto se začalo s rušením rybníků. (Ale že jich tady kolem Lnářů stále je!) Podle údajů ze zámku k roku 1840 se chovalo v ovčínech 12 280 ovcí.

Na závěr se vrátíme na zámek do zámecké kaple, která je součástí prohlídkového okruhu. Kaple je zasvěcena sv. Josefovi. Na žádost císaře Ferdinanda III. byl přijat českým zemským sněmem za spolupatrona země a ochránce proti válce. Kaple prostupuje dvěma patry, skládá se ze čtvercového presbytáře a obdélné lodi s plochým stropem. V presbytáři kaple je velmi bohatá štuková výzdoba, která rámuje nástěnné malby. Autor není znám, ale malíř kaple se dal ovlivnit Tencallovou výzdobou Velkého sálu. 

Klenutý strop presbytáře zdobí několik fresek, kde hlavní a největší plochu zaujímá malba s výjevem Korunovace sv. Josefa. Svatý Josef klečí na oblaku a modlí se. Po jeho levici stojí Bůh otec a pravou rukou drží část koruny. Na druhé straně stojí Vítězný Ježíš Kristus, který se také podílí na korunování. Holubice Ducha svatého vznášející se nad postavami ve zlatém kruhu doplňuje Nejsvětější Trojici. Pozadí obrazu vyplňují přihlížející andělé, z nichž jeden podává sv. Josefu bílou lilii. Okolo této fresky jsou v medailonech vymalovány další fresky zpodobňující výjevy ze života Sv. Rodiny. Na prvním z menších medailonů Panna Marie chová malého Krista za přítomnosti sv. Josefa. 

Napravo od fresky se nachází další výjev - odpočinek na cestě do Egypta. Marie sedí a chová Krista, nad nimi stojí Josef. Posledním obrazem ze série menších fresek je sv. Rodina se sv. Janem Křtitelem. Kristus jede za pomoci Marie na beránkovi, kterého Jan oblečený do velbloudí kůže krmí zelenou větvičkou. Celému aktu přihlíží Josef, vytržený děním ze čtení knihy. Výzdobu klenby dotváří fresky nacházející se v rozích stropu. Popisované fresky jsou vložené ve štukových kartuších dozdobených zlatou barvou. 

 Vlevo ústřední freska v klenbě presbytáře - Korunovace sv. Josefa, uprostřed varhany a nástropní freska, v kartuších vpravo  je Zasnoubení Panny Marie a Adorace Ježíška.

  
V kartuších dole: Narození Panny Marie a Dvanáctiletý Kristus v chrámu. Freska vpravo v lodi kaple: Josef se nechává poznat svým bratrům.

Zámek Lnáře je také spojen s koncem 2. světové války, protože byl na demarkační čáře. 

 

zdroj: Kateřina Maleninská, Fresková výzdoba zámku ve Lnářích, bakalářská práce Jihočeská univerzita, Filosofická fakulta, 2011

12 komentářů:

  1. Hanko, dnes jsi nám představila skvosty, které bychom našli, pokud by jsme Lnáře navštívili. Což se zřejmě neuskuteční a tak jsem moc ráda, že aspoň takto jsem se mohla seznámit . Měj pohodový víkend 🍀

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Zámek Lnáře jsme kdysi znali ze zpráv, však to byl zámek Úřadu vlády. Teď jsme si ho vybrali proto, že i přítele zaujalo, že Lnáře ležely na demarkační čáře a má tam památník Vlasov. Já zájem o dějepis podporuji, tak jsme jeli a po pravdě koukali, kolik tam toho je k vidění a také ty krásné sály, které jsem už tady představila. Je vidět, že nemusí všichni směřovat na Hlubokou nebo do Krumlova, i jinde jsou skvosty.
      Ať se daří! ☺

      Vymazat
  2. Hani, krásné místo. Děkuji za parádní reportáž. Nalákala si mě, ráda bych Lnáře viděla na vlastní oči.
    Zdravím, Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Helenko, Lnáře vyžadují více času, pokud si to člověk chce užít, je tam i spousta krásných soch v parku. Jen je třeba zjistit, kdy je zámek otevřen pro návštěvníky.
      Přeji úspěšný týden, Helenko. 🍀

      Vymazat
  3. Krásné místo. Škoda, že tam už se asi nedostanu. Kaple je opravdu nádherně zdobená. Také park podle mapky vypadá, že je dost rozsáhlý. Tam by se mi líbilo. Přeji krásnou neděli.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jaruš, je vidět, že u nás je více krásných zámků, přesto jsou málo známé. Kaple je opravdu krásná a park je dost velký, vhodný na procházky. Otvírací dobu je třeba zjistit předem.
      Přeji pěkný listopadový týden, i když u nás vládne inverze. 🍀

      Vymazat
  4. Hani, zastavujeme se tam cestou na jih - naposledy jsem tam byla s vnučkami a byla tam výstava modelů hradů a zámků. Jiřina z N.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jiřinko, takže Lnáře znáte a o té výstavě modelů vím. A v muzeu kočky jste náhodou nebyli? ☺

      Vymazat
  5. Lnáře mám poznamenané v sešitku,jako místo,kam bych se ráda podívala.Někde jsem o nich četla.A když vidím fotografie a čtu u tebe,tak už jsem si Lnáře podtrhla.Kaple je nádherná,úžasná výzdoba.Včera jsme se konečně dostali na prohlídku jedné baziliky a byla jsem trochu zklamaná.Hani,hezký den

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jituš, napsala jsi to výstižně, nemám co dodat. Pokud byste tam jeli, předem zjisti, kdy mají otevřeno. Hodně záleží na průvodkyni a my jsme měli štěstí, provázela nás ve Lnářích žijící paní, která má k tomu vztah a jak ta krásně vyprávěla!
      Také přeji hezké dny a ať se daří! 🍀

      Vymazat
  6. Krásný zámecký park a ta kaple vypadá nádherně!! Navštěvuješ hezká místa. Přeji krásný den.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Je to tam krásné a člověk tam stráví příjemný den, my jsme si prošli zámek i s tou kaplí (prohlídkový okruh), zámeckou zahradu, šli jsme na oběd, pak jsme se vrátili do Muzea kočky, pochodili kolem rybníka... Je to fakt krásné místo.
      Krásný den přeji i Tobě 🍀.

      Vymazat

Toulky českou minulostí

Toulky českou minulostí: 202. schůzka: Praha, defenestrace pořadové číslo 1.

 „30. dne měsíce července Léta Páně 1419 purkmistr a někteří konšelé Nového Města s podrychtářem, nepřátelé přijímání z kalicha, od obecnéh...