Jezdíte na výstavy do Prahy? Hodně asi záleží na tom, odkud jste a jak daleko to máte. Výstav je tam každoročně stále dost a vybrat si může každý. Aspoň já ze vzdáleného kraje to tak vidím. A protože vážím dalekou cestu asi 400 km, pořádně si rozmyslím, na co se pro mne "vyplatí" se tam jet podívat. Na některé výstavy vzpomínáte i po letech a dnes to bude jednak vzpomínka a také uplatnění fotografií, které ležely deset let uložené a možná už nedoufaly, že půjdou "s kůží na trh". Aby bylo jasno, tato výstava byla v roce 2015 uspořádána k 50.tinám Večerníčku. Čas neuvěřitelným tempem běží a letos Večerníček slaví už 60 let!
Pokud si na to vzpomínáte, tehdy to mělo dobrou propagaci a kamarádka mě požádala, jestli bychom nezajely do Prahy, protože ona by sama takovou dálku nejela a její manžel by se takovou dálku "neštrachal". Výstava tehdy probíhala na dvou místech - ve Valdštejnské jízdárně a v Museu Kampa. Bylo to jiné než jiné výstavy už tím, že hlavně tam přicházelo hodně lidí s dětmi. Jak by ne, když ti večerníčkovští hrdinové oslovili několik generací. Organizátoři věděli, že na děti je to cíleno a ony si na všechno rády sáhnou a zákaz by byl komplikovaný. Následující krátké video ukazuje, jak se děti mohly samy zapojit a "ovládat" např. Hurvínka a Máničku:
Na několika místech si tam děti mohly pohrát.
Během šedesáti let se hodně změnily i televizní přijímače, však mnozí zažili ještě černobílé vysílání. Vstupme tedy prostřednictvím fotografií do Valdštejnské jízdárny, kde ti starší našli i spoustu informací o tom, jak se dělá loutkový nebo animovaný film.
Návštěvníci výstavy měli možnost seznámit se s mnoha autory Večerníčků, bez nich by to celé nevzniklo. Já mohu zavzpomínat na ty dávné pohádky s paní Štěpánkou Haničincovou, které si dosud vybavuji v paměti, ty budou asi první, kdy jsem Večerníčky poznala. A také příběhy robota Emila. Samozřejmě tehdy v černobílém provedení. Které Večerníčky jsou spojeny s vašimi nejranějšími vzpomínkami?
Na mnoha školách bylo toto kulaté výročí námětem dětských prací, proto i návštěvníci měli možnost obdivovat dětské výtvory a případně je srovnat s originálem od výtvarníka. Jako příklad - víla Amálka.
Uběhlo deset let a určitě mnozí z autorů těchto výkresů už dovršili plnoletosti.
Večerníček byl objeven Petrem Pravcem na Ondřejovské hvězdárně 12. února 1999. Poprvé však byla zaznamenána již v roce 1993. Alternativní označení Večerníčku je 1999 CR9. (zdroj Wikipedie)
Další pohádkoví hrdinové už bez popisu:
Zdravím Hanko. To je hezká a zajímavá výstava. Určitě jste si to užiívali a zavzpomínali na dětství. Přeji ti krásný zbytek neděle.
OdpovědětVymazatHani,tak to byla krásná výstava.Já už jsem to psala,že v dětství jsme poslouchaly se sestrama Hajaju z rádia s panem Brodským.Televizi jsme ještě neměli.A další večerníčky a pohádky jsem poznávala se svými dětmi a později vnoučaty.Hezký večer
OdpovědětVymazatHanko, pěkně jsi nám zdokumentovala tehdejší výstavu a určitě nejen já se pohroužila do vzpomínek na pořady Večerníčku. ♥
OdpovědětVymazatHani, musím říct, že mě ta 60 taky celkem zarazila, protože si výstavu k padesátinám pamatuji, i když jsem na ní nebyla...
OdpovědětVymazatDěkuji za zajímavou reportáž a přeji příjemný den. Helena
Potěšila jsem se tímto příspěvkem. Děkuji. Já jsem jela do Prahy kvůli výstavě jen jednou a to mě promluvila snacha a jednalo se o výstavu Filmových legend většinou amerických filmů. To já zas tak nežeru, ale v té době jsem měla nakoukaný velkoseriál Hra o trůny a ten tam byl hodně zastoupený.
OdpovědětVymazatPřehlídka krátkých pohádek s klukem a čepicí, jak říkaly moje děti. O planetce Večerníčka jsem nevěděla a rozšířila jsem si obzory. Díky a zdraví Večernice.
OdpovědětVymazat