Dnes připomenu bylinu, která se osvědčila svými účinky a může někomu pomoci. Zároveň je to vzpomínka na moji pratetu Emilku. Do pozdního věku navštěvovala moje rodiče, maminka byla její neteří. Prateta měla přívětivý obličej, usměvavá a výřečná s pěknou artikulací, ale do dnešního světa by se asi nehodila. Jejím bratrem byl ten "náš hrdina", o kterém jsem tu psala. Teta znala hodně příběhů a pohádek, vždy něco povyprávěla, však svůj pracovní život strávila jako učitelka v mateřské školce. Tehdy děti byly zvyklé naslouchat příběhům a radám a neseděly na mobilu.
V její době (narodila se na konci 19. století) si ženy byly nuceny poradit s různými zdravotními problémy pomocí různých bylinek a babských rad. Teta žila v Porubě kousek od kostelíka a říčky Porubky, odtud dojížděla na zahradu po rodičích. Tam rostlo pár jabloní, pěstovala rybíz, angrešt, zeleninu, ale hlavně různé bylinky. Takže k nám vždy přijížděla s flaškou rybízové šťávy a s třezalkou, která byla "její bylinou". Díky tetě jsme třezalku poznali a byla to ona, kdo nám ty první informace o bylince podal. Třezalka tečkovaná je známá jako hlavní bylina na uvolnění stresu a podporu přirozeného spánku. Má hojivý a protizánětlivý účinek.
Teta už mnoho let nežije, ale ještě po devadesátce byla čilá a dožila se 95 let. 💗 🌸
Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) je vytrvalá bylina z čeledi třezalkovitých (Hyperiaceae). Roste na slunných místech v nížinách, na stráních, lukách, pastvinách, na okraji polí a na lesních pasekách.
Říká se jí svatojánská bylina podle červeného barviva hypericinu, kterému se říká také krev svatého Jana. Dorůstá výšky 30-75 cm a kvete od června do září. Od ostatních třezalek se liší lodyhou, která je oblá a má dvě úzké lišty.
Kvetoucí nať třezalky sbíráme pouze za suchého počasí, ideálně během dopoledne.
Nastříhané rostliny s listy a květy po sběru svažte do kytice a nechte
zavěšené uschnout na suchém, stinném a dobře větraném místě. Teplota by
během sušení neměla přesáhnout 35°C, aby si třezalka ponechala své
účinné látky. Pokud třezalka zvlhne, začne hnědnout, je dobré ji
během skladování zkontrolovat, zda nechytá plíseň nebo jestli se její
nať jinak neznehodnocuje.
Třezalka má velmi široké působení a patří mezi nejdůležitější léčivky. Čistí krev, má antibiotické a protizánětlivé účinky. Léčí poruchy trávení, žaludeční neurózy i vředy na žaludku. Je to mírné kardiotonikum.
Hlavní indikace je při psychických problémech, jako jsou deprese, stavy úzkosti, neklid, panický strach apod. Léčivý účinek je pozvolný, naplno se projeví až po týdenním užívání.
Jako antidepresivum se kombinuje kvetoucí nať s listem meduňky, šanty kočičí citronové, květem vřesu a natí dobromysli. Poměr bylin: 5 dílů květu třezalky, 3 díly listu meduňky, 3 díly listu šanty kočičí citronové, 2 díly květu vřesu a a1 díl kvetoucí nati dobromysli. 2 čajové lžičky směsi zalijeme 250 ml vařící vody, po 20 minutách vyluhování scedíme a pijeme 2x denně, po ránu a před spaním.

Recepty
Třezalkový neboli Janův olej
Suroviny:
2 hrsti čerstvých květů třezalky
1 litr olivového oleje
Postup:
Čerstvě nasbírané květy třezalky namočte do vařícího
olivového oleje a nechte po dobu 2 minut projít varem. Poté odstavte
a 12 hodin nechte odpočívat. Sceďte do skleněné láhve a uchovávejte
na chladném a tmavém místě.
Užití:
Janův olej podporuje léčbu ran, popálenin, zapařenin,
hemeroidů, uvolňuje bolesti svalů a pomáhá při svědivém bodnutí hmyzem.
Je možné jej používat také jako příměs do koupele.
Třezalkový čaj
Suroviny:
2 čajové lžičky sušené třezalky
200 ml vody
Postup:
Vodu přivedeme k varu. Vroucí vodou spaříme sušenou
třezalku a nápoj necháme louhovat po dobu 15 minut. Scedíme a po menších
doušcích pijeme vlažný čaj. Dospělý člověk může denně vypít 2 až 3
šálky.
Užití:
Čaj je vhodný při žaludečních a zažívacích potížích, nedokonalém trávení a nechutenství.
Třezalková tinktura
Suroviny:
1 čajová lžíce čerstvě natrhaných květů třezalky
9 čajových lžic 38% až 40% lihoviny
Postup:
Láhev naplníme třezalkou a zalijeme lihovinou. Dobře
uzavřenou láhev necháme stát na slunci či jiném teplém místě po dobu
14 dní. Červeně zabarvenou tinkturu přefiltrujeme přes plátno
a uschováme na chladném a tmavém místě.
Užití:
Tinkturu užíváme například při bolestech hlavy, nespavosti,
nervové slabosti, přepracovanosti či bolestech žlučníku. Pomáhá také
užívání při kašli, kdy tinkturu smícháme s cukrem.
__________________
Samotný květ třezalky pománá zejména po zimě, v předjaří, koncem února a zač. března, kdy je nedostatek slunce a s ním spojené chmury. Třezalka jakoby organismus prosvítila.
V létě není dobré samotnou třezalku pít, neboť způsobuje fotosenzibilitu. Kontraindikace jsou také při používání léků a po prodělané rakovině nebo podezření na rakovinu. Naopak při vnějším použití třezalky - nejlépe ve formě oleje, nejsou žádná omezení nutná.
Třezalkový olej vyrábíme tak, že hrst květů nasbíraných v létě zalijeme kvalitním olivovým olejem a necháme za oknem, kde svítí slunce, 5-7 týdnů macerovat. Olej musí mít pěknou červenou barvu. Poté scedíme a uložíme do chladna do skleněné láhve. Má úžasné hojivé účinky srovnatelné s drahým peruánským balzámem, hojí spáleniny, hmyzí kousnutí, pohmožděniny, zanícené rány, namožené svalstvo a po vsáknutí do kůže i některé bolesti zad.
Naši předkové vypozorovali, že třezalka sbíraná na horách, je účinnější než ta sbíraná v nížinách. Jde o třezalku skvrnitou (Hypericum maculatum), která je hojnější na horách, v nížinách téměř chybí. Od třezalky tečkované se liší výškou, dorůstá jen do 50 cm, lodyhu má hranatou a nemá žádné lišty. Také obsahuje velké množství červeného barviva.

Přehled pozitivních účinků:
Podle MUDr. ZBYŇKA MLČOCHA: třezalka se nesmí kombinovat s těmito léky: antidepresiva, antivirotika, digoxin, warfarin, cyklosporin cytostatika, hormonální antikoncepce, léky snižující vysokou hladinu cholesterolu v krvi (krevním séru) - statiny. Nesmí se používat před sluněním.
zdroj: bylinkyprovsechny.cz, pharmapoint.cz
Účinek na mnoho nemocí, ale pro mne by to nebylo kvůli ředění krve.
OdpovědětVymazatMám to stejně jako pan Mirek. Řekla bych, že je nás více,ovšem článek je to aHanko poučný. Měj pohodové dny 🍀
OdpovědětVymazat